משחק הכיסאות |

שבוע לבחירות, במערכת הפוליטית כבר עסוקים באיוש תיקים

הכנסת עוד לא נבחרה, אבל פוליטיקאים רבים משוכנעים שהממשלה הבאה כבר הורכבה. יעלון לביטחון? סער לאוצר? ובאיזה תיק יכהן לפיד?

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

במערכת הפוליטית נהנים לעסוק בימים האחרונים באיוש כיסאות תיאורטי של שולחן הממשלה הבאה. ״מוקדם עדיין לסמן תפקידים, בעיקר כשלא ברור אילו מפלגות ירכיבו את הממשלה או כמה שרים היא תכלול, אבל אפשר כבר לצייר באופן חלקי את ממשלת נתניהו הבאה - אם הוא אכן יקים אותה בסופו של דבר״, אמרו היום גורמים בליכוד.

נכון לעכשיו, נדמה שנתניהו לא ידיח מהממשלה איש מהשרים המכהנים בה, אלא יצריח בין חלק מהתיקים. השר מיכאל איתן, שהפסיד בבחירות המקדימות בליכוד, לא יכהן בממשלה הבאה. השרים דן מרידור ובני בגין, שכשלו גם הם, קיבלו הצעה מנתניהו לכהן בממשלה הבאה, אך לא ברור אם המהלך ייצא לבסוף לפועל. השר אבי דיכטר שלא נבחר לרשימת הליכוד, כמו גם שרי מפלגת העצמאות, לא יכהנו בממשלה הבאה. השר משה כחלון, שהודיע על פרישתו, לא ימונה גם הוא לשר, אך הוא עשוי להשתלב בממשלה בהמשך הקדנציה.

באשר לתיק הביטחון - השר לאיומים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, הצהיר כבר לפני שבועיים בצ'אט עם גולשי "הארץ" כי הוא רואה עצמו מועמד ״טבעי״ לתפקיד. אלא שיעלון מחזיק בעמדות שהתנגשו לא פעם עם תפישותיו של נתניהו, בין היתר בדיונים על תקיפת איראן. ״סביר להניח שאם נתניהו יקים ממשלת ימין, הוא ירצה להציב בתפקיד שר הביטחון דמות ש׳תלבין׳ את תדמיתו מול ארצות הברית והקהילה הבינלאומית״, אמר היום גורם בליכוד והוסיף, ״אהוד ברק לא הסתיר את העובדה שיסכים לקבל את תיק הביטחון אחרי הבחירות, כשהכריז על פרישה מהחיים הפוליטיים. ברק ונתניהו רואים עין בעין ושיתפו פעולה באופן הדוק בקדנציה החולפת. ברק גם מקובל על הקהילה הבינלאומית״. במקביל, פרסם הבוקר הפרשן הפוליטי של "מעריב", שלום ירושלמי, כי בסביבת נתניהו שוקלים למנות את ברק לתפקיד שגריר ישראל בוושינגטון.

שר האוצר, יובל שטייניץ, הוא בכיר השרים שייאלץ - ככל הנראה - להיפרד מכיסאו לטובת תפקיד אחר, בכיר פחות. את הכיסא של שטייניץ עשוי לרשת שר החינוך, גדעון סער, ולפנות את תפקידו היוקרתי הנוכחי לטובת השותפות הקואליציוניות העתידיות. גורמים פוליטיים הזכירו בימים האחרונים את האפשרות שתפקיד האוצר יאויש בידי דמות מקצועית, וגם ארדן הוזכר כמי שמועמד להחליף את שטייניץ.

>> אתם כבר יודעים למי תצביעו? השתתפו במדגם החברתי שלנו

שלושה חברי כנסת בולטים בליכוד רואים עצמם מועמדים בטוחים להתיישב סביב שולחן הממשלה הבאה: יו"ר הקואליציה זאב אלקין, יו"ר ועדת העבודה חיים כץ, ויו"ר ועדת החוקה יריב לוין. בגזרת הנשים, גורמים בליכוד ציינו כי ציפי חוטובלי ומירי רגב, שהתברגו כאישה הראשונה והשניה ברשימה לכנסת, לא צפויות להתמנות לשרות. ככל הנראה נתניהו מעדיף במקומן את השרה לימור לבנת, שהתברגה בתחתית העשירייה השנייה, ואת סגנית השר גילה גמליאל, שזוכה לאמונו ולהערכתו של ראש הממשלה. רובי ריבלין צפוי להמשיך להיות יו"ר הכנסת ועשוי להיות מועמד הליכוד לנשיא המדינה בעוד פחות משנתיים.

בגזרת ישראל ביתנו חלוקת התיקים עדיין לא ממש ברורה: יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מעוניין לחזור ולכהן בתיק החוץ, אך עד שלא יסתיים משפטו הוא לא יוכל לקבל את התפקיד. בתקופת הביניים ימונה ליברמן, לדבריו, לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מס׳ 2 ברשימתו, יאיר שמיר, הודיע כי הוא רואה עצמו מועמד לתפקיד שר בכיר בלבד. האם יאייש הוא את תפקיד שר החוץ? האם נתניהו יחזיק בתפקיד עד שיתברר מעמדו של ליברמן? לא ידוע בשלב זה. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' יוסיף – כפי המסתמן - להחזיק בתפקידו גם בקדנציה הבאה. כך גם שרת הקליטה סופה לנדבר. עוד הכריז ליברמן לפני כשבועיים כי ח"כ פאינה קירשנבאום, מקורבתו, תמונה לשרת החקלאות.

בשלב זה לא ברור מי יכהן בתפקיד שר האנרגיה. גורמים בליכוד הביעו חוסר שביעות רצון מתפקודו של השר עוזי לנדאו ובמקביל הביע השר גלעד ארדן עניין בתיק, אם זאת רק אם ישולב יחד עם תיק הגנת הסביבה שבו הוא מחזיק כיום. ארדן גם עשוי להתמנות לתפקיד שר המשפטים, תפקיד אליו לוטשים עיניים סער ויאיר לפיד, הרואה באפשרות שיירש את תפקיד אביו במשרד סגירת מעגל. אפשרות נוספת, שנשקלת ברצינות רבה בסביבת ראש הממשלה, היא להציע ללפיד את תפקיד שר החינוך.

יו"ר יש עתיד הודיע הבוקר (שלישי) כי איש מחברי מפלגתו לא יכהן בתפקיד שר בלי תיק, אך לא פסל את האפשרות שיישב בממשלה שבה אחרים יחזיקו בתיקים כאלה. האם ימתן או יוותר גם על הצהרתו בדבר הצורך לצמצם את הממשלה מ-35 ל-18-10 תיקים בלבד? נחיה ונראה. לפיד הבהיר בשבועות האחרונים מספר פעמים כי לא יצטרף לממשלה אם ציפי לבני, שאול מופז או שלי יחימוביץ' לא יחברו אליו למהלך. יחימוביץ' כבר הודיעה שלא תכהן בממשלת נתניהו, וגם הצטרפות לבני ממש לא מובנת מאליה. זאת לאחר שנתניהו הודיע כי לא יאפשר לה לנהל את המשא ומתן המדיני - שאיפתה המרכזית של לבני - ולא ברור איזה תפקיד יציע לה, אם בכלל. בליכוד העריכו בימים האחרונים כי אם קדימה תעבור את אחוז החסימה, מופז ימונה לשר זוטר בממשלה הבאה. מופז עשוי להיות עלה התאנה שיאפשר ללפיד או ללבני להצטרף גם הם לממשלת נתניהו.

השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות לגבי זהות הממשלה הבאה נוגעות לשותפות המסתמנת עם הבית היהודי. לא ברור עדיין באיזה תיק יחזיק נפתלי בנט, אילו חברים נוספים מסיעתו יתמנו לשרים ובאילו משרדים הם יכהנו. עוד לא ידוע אילו תיקים מייעד נתניהו לש"ס, במיוחד לאחר שהודיע כי ״יפקיע״ לטובת הליכוד-ביתנו את תיקי הפנים והשיכון.

לפיד. יגשים את חלומו לבטל בגרויות?צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ