6 ימים לבחירות: הליכוד עדיין לא פרסם מצע המכיר בנאום בר אילן

ברשימה המשותפת הליכוד-ישראל ביתנו חלוקים בשאלה אם לכלול במסמך כזה התייחסות לחזון שתי המדינות. השר ארדן: "יש לנו אתגרים יותר דחופים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

כשבוע לפני הבחירות, הרשימה המשותפת הליכוד-ישראל ביתנו עדיין לא פרסמה מצע המפרט את הצהרת הכוונות של שתי המפלגות לממשלה הבאה. כפי שפורסם ב"הארץ", הוויכוח המרכזי סביב ניסוח מסמך המצע, עוסק בשאלה אם לכלול בו את עקרונות נאום בר אילן של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וההכרה במסגרתו בחזון שתי המדינות.

יו"ר מטה ההסברה של הליכוד, השר גלעד ארדן, אמר הבוקר (רביעי) כי ״יש אתגרים דחופים יותר לטפל בהם, ברגע שהחמאס שולט ברצועה ויש לו כנראה רוב ביהודה ושומרון, ואבו מאזן מתחבק עם החמאס״. ארדן הוסיף: ״אנחנו נפרסם מספר עקרונות משותפים לליכוד ולישראל ביתנו״. לדבריו, ״אנחנו ממשלה מכהנת ויש לנו עשייה מוכחת בכל התחומים ויש לנו גם תוכניות עבודה לשנים הבאות בכל משרד ממשלתי. זה הרבה יותר חזק ומחייב מלכתוב ניירות עם מלל שכל קשר בינם למציאות מקרי בהחלט״.

כפי שפורסם בדצמבר האחרון, המצע החדש אמור היה לכלול התייחסות לסוגיית הקמתה של מדינה פלסטינית, לראשונה מאז הכיר נתניהו בעיקרון "שתי מדינות לשני עמים" בנאום בר אילן. "מצע הליכוד עד היום לא הכיר בקיומה של מדינה פלסטינית, ובישראל ביתנו דוחים בביטול את האפשרות שניתן יהיה לכונן מדינה פלסטינית לצד מדינה ישראלית", אמרו אז גורמים בליכוד.

במצע האחרון של ישראל ביתנו קובעת המפלגה כי "התביעה להקמת מדינה פלסטינית ולזכות השיבה, נועדו להסוות את המטרה האמיתית, שהיא למחוק את מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית".

נתניהו וליברמן בהכרזה על הרשימה המשותפתצילום: אמיל סלמן

בנאומו באוניברסיטת בר אילן ביוני 2009, חודשים ספורים לאחר שנבחר לראשות הממשלה, הצהיר נתניהו כי יתמוך בהקמתה של מדינה פלסטינית מפורזת אם יתמלאו התנאים של הכרה בישראל כמדינת העם היהודי. "צריך גם כאן לומר את כל האמת: בלב חבלי המולדת היהודית חי היום ציבור גדול של פלסטינים", אמר נתניהו. "אנחנו לא רוצים למשול בהם, לא לנהל את חייהם, ולא לכפות עליהם את הדגל שלנו או את התרבות שלנו. בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי. לכל אחד הדגל שלו, ההמנון שלו והשלטון שלו. ואיש מהם אינו מאיים על הביטחון ועל הקיום של שכנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ