אולמרט מגנה את דברי נתניהו על אובמה: "נקבל חלקי חילוף ממרכז הליכוד?"

ראש הממשלה לשעבר טען שאם ממשלת נתניהו תמשיך במניפולציות פוליטיות היא לא תצליח לשרוד. הוא תקף את המדיניות הכלכלית שהובילה לבחירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שב ותקף היום (חמישי) את ראש הממשלה, בנימין נתניהו בגין התנהלותו מול נשיא ארצות הברית ברק אובמה ובשל המצב הכלכלי אליו נקלעה ישראל. "אני לא יודע מי יהיה ראש הממשלה בעוד ארבע שנים, אבל אני יודע בוודאות מי יהיה נשיא ארצות הברית בארבע השנים הקרובות", אמר, "אני שואל אתכם, אזרחי ישראל, זה האינטרס שלנו? להיכנס להתכתשות עם האיש החזק שם? ממי נקבל את חלקי החילוף? מחברי מרכז הליכוד? שבמחלוקת איתנו, כשתקציב הביטחון האמריקאי מקוצץ, הוא תומך בכיפת ברזל. מנשיא שאומר באמצע המחלוקת שהוא לא יאפשר לישראל לאבד את יתרונה?”.

אולמרט דיבר בתל אביב בפני אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה. “מעולם לא שמעתי נשיא שמדבר על חשש משרידותה של ישראל לאור המדיניות שהיא עצמה מקיימת", הוסיף, "כל זאת בגלל הסרבנות בתחום המדיני. אני לא יודע מה יהיו תוצאות הבחירות, אבל אני יודע שאם ממשלת ישראל תמשיך במניפולציות פוליטיות כדי לשמור על שרידותה זה לא יצליח. כדאי שבתודעה שלנו נזכור את הדברים הללו. אחרי הבחירות, כדי לתקן את הנזקים נצטרך הרבה יותר מאמץ".

ראש הממשלה לשעבר אמר בנאומו כי "הממשלה הזו, במשך ארבע השנים האחרונות, היא סרבנית שלום. היא עשתה הכול כדי להתגרות בחלק המתון, שוחר השלום של ההנהגה הפלסטינית ויצרה מצב כדי שהקיצוניים יקבלו עידוד, אולי כדי שיגידו אחר כך שאין עם מי לדבר. אבל זה לא נעשה רק נגד בני השיח שלנו, אלא גם נגד הידידים הטובים ביותר שלנו. אני מקבל את דבריה שישראל חייבת להסכים באופן אוטומטי עם טובי ידידינו”.

צילום: ירון קמינסקי

אולמרט תקף בנאומו את המדיניות הכלכלית של נתניהו וטען כי מצבה הכלכלי הרעוע של ישראל הוא הסיבה שבגללה החליט ראש הממשלה ללכת לבחירות. “מדינת ישראל נמצאת בגירעון כפול ממה שנקבע, ועל כך הבחירות", אמר, "היתה קואליציה יציבה, אבל ראשי הממשלה ידעו את מה שניסו להסתיר מהציבור - שהתקציב יהיה חייב לתת מענה לכישלון הקולוסאלי שאין לו תקדים בניהול הכלכלה של ישראל. את המענה הזה יצטרכו לתת בסוף על חשבון הבוחרים”.

לדברי אולמרט, “תקציב הביטחון היה קרוב ל- 120% מהתקציב המאושר. תעשו את החישוב באיזו חריגה מדובר. זה לא הוצא לצרכים שקשורים בעניינים שחיוניים עכשיו למדינת ישראל, ומי שמעיז לומר שעיקר ההוצאה היה לבניית תשתיות לצרכים לעתיד איננו אומר את האמת. עדיין לא דיברתי על קניית הצוללת, ועל עשרה מיליארד שקלים שמוציאים על זחל"מים ממוגנים. למה מוציאים על זחל"ם ממוגן? לאן נסיע אותם? נצטרך לקצץ את זה. אלא אם כן למישהו יש הזיות על הרפתקאות ברחבי היקום. מדינת ישראל צריכה לחזור לממדים שלה ולא להתיימר לפעול נגד העמדה המשותפת של מרבית העולם ונגד הידידות הקרובות האמיתיות שלנו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ