סקר "הארץ": גוש הימין יורד ל-63 מנדטים; 15% עדיין מתלבטים

חמישה ימים לפני הבחירות נרשמת תחזית המנדטים הנמוכה ביותר לגוש הימין. הליכוד ביתנו רק עם 32 מנדטים. יאיר לפיד במגמת עלייה יציבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה ימים לפני הבחירות לכנסת ה-19, ואלה החדשות: גוש ליכוד-ימין-חרדים יורד, בסקר האחרון (הפומבי) לפני פתיחת הקלפיות ביום שלישי הבא, ל-63 מנדטים בלבד מול 57 מנדטים לגוש מרכז-שמאל-ערבים. זוהי תחזית המנדטים הנמוכה ביותר לגוש הימין, שנרשמה בסקרי "הארץ" מאז תחילת מערכת הבחירות.

לפי הסקר, הרשימה המובילה בגוש, הליכוד-ישראל ביתנו, נמצאת כיום בנקודה החלשה ביותר שלה מאז תחילת הקמפיין: הסקר חוזה לה 32 מנדטים, עשרה מושבים פחות מכוחן המשולב של שתי הסיעות בכנסת היוצאת.

בליכוד-ביתנו צריכים להתפלל שהמגמה הזו תיעצר בשבוע הבא, ושהמנדטים האבודים יתחילו לשוב הביתה לקול תופי הטם-טם, כפי שקרה לא פעם אגב.

לצפייה בנתוני הסקר המלאים || בחירות 2013: כל הסקרים, הפרשנויות והמדורים
גם על פי סקר זה שנערך בימים רביעי וחמישי השבוע, בקרב מדגם גדול מהרגיל של נשאלים, בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הבא ושלי יחימוביץ' היא ראשת האופוזיציה הבאה. השאלות שנותרו פתוחות הן: מי יהיו שרי הממשלה הבאה, מי תהיינה המפלגות החברות בה ועד כמה מלאכת הרכבת הקואליציה תהיה הפעם קשה, ארוכה ומורכבת, לנוכח חולשתה של סיעת השלטון המיועדת.

סקר "הארץ" נערך על ידי מכון "דיאלוג" בפיקוחו של הפרופסור קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב. להלן הנתונים העיקריים העולים מתוכו: 15 אחוז מבין הנשאלים - כ- 17-18 מנדטים - עדיין מגדירים עצמם "מתלבטים" או "לא יודעים" כיצד יצביעו ביום הקובע. כלומר, יש עדיין פוטנציאל לאי-אילו הפתעות, מהפכים, קריסות ונסיקות שיבשילו בימים האחרונים ואפילו ביום הבחירות עצמו. שינויים אלה אינם צפויים להשפיע על זהותו של ראש הממשלה הבא (אמרנו, נתניהו) אבל בהחלט עשויות להיות להן השלכות על מבנה הקואליציה הבאה.

הרשימות הפגיעות, הפריכות והמועדות ביותר לפורענות של הימים האחרונים הן התנועה של ציפי לבני וקדימה של שאול מופז: רוב מוחלט מקרב מצביעיהן - 66% ו-60% בהתאמה - מגדיר עצמו כ"מתלבט" לגבי הסיכוי שביום הבוחר הוא אכן יצביע למפלגה הזו. לעומתן, השיעור הנמוך ביותר של מתלבטים נרשם בקרב מצביעי המפלגות הבאות: יהדות התורה (4%), ש"ס (20%), הבית היהודי (23%) והליכוד ביתנו (26%).

בגוש הימין רשימת הליכוד-ביתנו כאמור חלשה מתמיד. הבית היהודי בראשות נפתלי בנט מפגינה יציבות מרשימה סביב 14 מנדטים. ש"ס מתחזקת קמעה וניצבת עם 12 מנדטים.

בגוש המרכז-שמאל, רשימת "יש עתיד" של יאיר לפיד מזנקת ל-12 מנדטים, בעוד התנועה של ציפי לבני נחלשת ל-8. בסקרים מה שחשוב זו המגמה, ולפיד נמצא כבר כמה שבועות במגמת עלייה. אם יצליח לנקז אליו עוד כמה אחוזי תמיכה של המצביעים המתלבטים, הוא עשוי לשחזר את הישגו של אביו המנוח, יו"ר שינוי טומי לפיד, ולגרוף 15 מנדטים אמיתיים.ואם מדברים על מגמה, מרצ בראשות זהבה גלאון (3 מנדטים בכנסת היוצאת) נמצאת אף היא בדרכה מעלה בעיקר בשבועיים האחרונים. מ-4 ל-5 ל-6 מנדטים בכל הסקרים כולל בסקר "הארץ". גלאון מצליחה לא רק להכפיל את כוחה של סיעתה, אלא גם לעצור את תופעת אובדן המנדטים שפקדה אותה במערכות הבחירות האחרונות.

נתונים נוספים העולים מן הסקר: מבין המפלגות שמפרפרות כל העת סביב אחוז החסימה, קדימה היא היחידה שנמצאת עדיין מעליו וזוכה לשני מושבים. מפלגת הימין הקיצוני עוצמה לישראל מקבלת 1.4 אחוז בלבד מקולות הבוחרים. אחריה רשימת עם שלם של הרב חיים אמסלם עם אחוז אחד וכמוה גם עלה ירוק.

מרבית הנשאלים אומרים עדיין כי הנושא החשוב ביותר בעיניהם, בבואם להצביע, הוא הנושא החברתי-כלכלי (47%). אחריו, בפער עצום המשא ומתן עם הפלסטינים (18%) ושאלת גיוס החרדים (12%).


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ