בכירים בעולם החרדי התאחדו והתריעו מפני "סכנת הגיוס"

אלפים השתתפו בכנס יהדות התורה שנערך בצל תחושת "יום הדין" במגזר בשל הקריאות לגייס את בחורי הישיבות. הפלג הליטאי המרדני שב וחבר למפלגה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
יאיר אטינגר

"אנחנו כאן, בארץ הקודש, בגלות בין בני ישראל שמתנהגים כגויי הארצות, השם ירחם", כך אמר הערב (חמישי) האדמו"ר מבעלז, מבכירי המנהיגים בעולם החרדי על האפשרות כי ייכפה על בחורי ישיבות להתגייס לצה"ל. האדמו"ר, מנהיגם של רבבות ברחבי העולם, דיבר בכנס המרכזי של יהדות התורה שנערך בבנייני האומה בירושלים.

אלפים השתתפו בכנס, בהם כל המנהיגות הרוחנית והפוליטית של החרדים. זהו מעמד נדיר שבו משתתפת כל הצמרת הרוחנית, ואדמו"רים בכירים נשאו נאומים בעניינים פוליטיים. מכל הנאומים עולה כי ההנהגה החרדית חשה כי החרדים מותקפים יותר מאי פער בעבר ונמצאים ב"יום הדין", בשל האיומים בגיוס בחורי הישיבות. כל הנואמים באירוע, בין ביידיש בין בעברית, התייחסו ל"סכנת הגיוס", ושלטים שנתלו באולם קראו "כולנו חרדים לעולם התורה", ו"כולנו באותה גזירה, כולנו חרדים".

הכנס מתקיים גם בסימן אחדות במחנה, אם כי מאולצת, לאחר שאתמול הודיע "הפלג הירושלמי" המרדני של הציבור הליטאי כי הוא חובר חזרה ליהדות התורה. עם זאת מנהיג הפלג, הרב שמואל אוירבך, נעדר מהכינוס ומקורביו תלו זאת בבריאותו הרופפת.

כנס יהדות התורה, הערב בירושליםצילום: אחיקם סרי

האדמו"ר מבעלז היה ראשון הנואמים בכינוס. "עדיין אנחנו בגלות בין האומות", אמר בנאום בעברית, שלא כדרכו בדרך כלל, "אבל בנוסף על זה אנחנו כאן, בארץ הקודש, בגלות בין בני ישראל שמתנהגים כגויי הארצות, השם ירחם".

הוא אמר כי "היום מרחפת סכנת בני הישיבות בארץ ישראל כמו שכל אחד מכם יודע. ברוך השם שיש לנו מפלגות חרדיות העומדות על המשמר להציל את בני הישיבות, להגן על בני התורה מפני הפרעות, על התלמודי תורה ובתי החינוך לבנות... הכל תלוי כעת בתמיכה שניתן להם, זאת אומרת בפתק שנשים בתוך התיבה ביום הבחירות. בזה תלוי כבוד היהדות בארצנו הקדושה".

אחריו דיבר גם האדמו"ר מצאנז, שאמר כי כל המפלגות בישראל פנו "נגד לומדי התורה", ומחפשות דרך "איך לסגור את הישיבות". לדבריו, "על התורה אנחנו לא צריכים לדאוג. התורה תישאר ולומדי התורה אבל מכיוון שאנחנו ערבים לכלל ישראל, כלל ישראל מה יהיה עליהם? מאות אלפים שחיים בארץ הקודש!".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ