אחדות של הרגע האחרון ביהדות התורה: נגד פשרה בגיוס

הסכסוך בין הפלגים במפלגה הסתיים לפי שעה בברית שתקשיח את עמדתיה בהתנגדות לגיוס לצה"ל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כמנהגה, הותירה הפוליטיקה החרדית הכרעות חשובות והפתעות מרהיבות עד לרגע האחרון של מערכת הבחירות: ביום רביעי בערב נפגשו בירושלים שני רבנים מרכזיים, האדמו"ר מגור והרב שמואל אוירבך, שניהם לא צעירים ולא בריאים, וכרתו ברית שמשנה את מאזן הכוחות ביהדות התורה. היא אולי גם תשפיע על ההתנהלות החרדית במשא ומתן על קווי היסוד של הממשלה הבאה. הברית היא חיזוק לאותם אישים חרדיים המתנגדים לכל פשרה שהיא, בעניין גיוס בחורי ישיבה.

ביום רביעי התקיימה עוד פגישה: מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, אירח משלחת של רבני העדה התימנית. על הפרק: מאמץ אחרון לפגוע במפלגת "כוח להשפיע" ומנהיגה הרב אמנון יצחק, המטיף התימני. הסקרים הפנימיים בש"ס מגלים זליגת אלפי קולות אליו. הרב יוסף, שבשבת האחרונה לקה בשבץ קל, קם ממיטת חוליו ותקף - לראשונה מול מצלמה - את אמנון יצחק. הוא אפילו לא טרח לכנות אותו בתואר רב.

הפגישות הללו בין הרבנים חותמות מערכת בחירות חרדית שלא היתה כמותה בעבר: בחודשים האחרונים נגררו הרבנים הבכירים עצמם למריבות אישיות עם רבנים אחרים, ולמתקפות מתוקשרות. שלושת הפוליטיקאים של ש"ס, דרעי-ישי-אטיאס, הצליחו להתאפק ולעצור את שטף ההדלפות האנונימיות מהמחנות השונים. אבל השלום הזה הופר בחילופי מהלומות גלויים לחלוטין בין רב פלוני לרב אלמוני.

כינוס יהדות תורה בבנייני האומה בירושלים, אמש. כמעט כל הנאומים עסקו בסכנת גיוס בני הישיבות צילום: אחיקם סרי

אתמול, בכנס המרכזי של יהדות התורה במרכז הקונגרסים בבנייני האומה בירושלים, עסקו כמעט כל נאומי הרבנים בסכנת הגיוס לצה"ל של בני הישיבות. האדמו"ר מבעלז היה ראשון הנואמים. "עדיין אנחנו בגלות בין האומות", אמר בעברית ולא ביידיש כמנהגו, "אבל בנוסף על זה אנחנו כאן, בארץ הקודש, בגלות בין בני ישראל שמתנהגים כגויי הארצות, השם ירחם". הוא אמר כי "היום מרחפת סכנת בני הישיבות בארץ ישראל כמו שכל אחד מכם יודע. ברוך השם שיש לנו מפלגות חרדיות העומדות על המשמר להציל את בני הישיבות, להגן על בני התורה מפני הפרעות, על התלמודי תורה ובתי החינוך לבנות (...) הכל תלוי כעת בתמיכה שניתן להם, זאת אומרת בפתק שנשים בתוך התיבה ביום הבחירות. בזה תלוי כבוד היהדות בארצנו הקדושה". בכנס השתתפה כמעט כל הצמרת הרוחנית והפוליטית החרדית, ובראשה גם המנהיג הליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, האדמו"ר מגור. הרב אוירבך נעדר.

הסכסוך ביהדות התורה מסתיים, לפי שעה, בהפסקת אש שמנעה מהמלחמות לגלוש למאבק ברחוב בין תומכי הפלג המרכזי לתומכי "הפלג הירושלמי" בהנהגת הרב אוירבך. הפשרה הושגה בתיווך סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, איש חסידות גור, שהצליח במקום שאחרים נכשלו והשיג סטטוס-קוו בין הפלגים הנצים.

ליצמן הוא אמנם איש אגודת ישראל, אך הוא השיג פתרון בסכסוך פנימי שקורע את דגל התורה, הצלע הליטאית ברשימה המשותפת, יהדות התורה. את המהלך של ליצמן ניתן לראות כהשכנת שלום ובה בעת נקמה של חסידות גור על סכסוכים מהעבר והכנה למלחמות שבדרך. תלוי את מי שואלים. ליצמן, מכל מקום, רואה עצמו איש השעה ומקווה שישיג בזכות הפשרה תפקיד בכיר, אם תיכנס יהדות התורה לקואליציה הבאה.

ח"כ משה גפני בירך על השלום, אבל בהנהגה הליטאית רואים בחשש כיצד מחזירים לעצמם ליצמן וחסידות גור את ההגמוניה ביהדות התורה, כנראה על חשבון מעמד דגל התורה.

בעקבות הפגישה עם הרבי מגור הסכים הרב אוירבך לצרף את חתימתו למכתב הרבנים החרדים הקבוע, היוצא ערב בחירות, "קול קורא" שפונה לכלל החרדים האשכנזים להצביע ג'. בחודשים האחרונים היה ספק אם אוירבך יחתום על המכתב. נאמניו איימו לתמוך במפלגה משלהם, "נצח", בשל סכסוך עם מפלגת האם דגל התורה. כעת, מקווים ברשימה, יהדות התורה מאוחדת כלפי חוץ תוכל לשמור על כוחה בכנסת הבאה, עם חמישה ושישה מנדטים.

זה תקופה ארוכה שאוירבך מנהל מאבק במנהיג הרשמי, הרב אהרן לייב שטיינמן. הוא מסרב לראות בו מנהיגם הבלעדי של הליטאים, לאחר מות הרב יוסף שלום אלישיב בקיץ. הרב שטיינמן חולש היום על מפלגת דגל התורה, שנציגיה הם הח"כים משה גפני ואורי מקלב, ועל הביטאון "יתד נאמן". באחד משיאי המאבק הקים אוירבך ביטאון מתחרה, "הפלס". החשש היה כי האלימות תגלוש לרחוב, אבל היה רק אירוע אחד חמור של אלימות: לפני כמה שבועות הותקף עורך "הפלס", נתי גרוסמן. באחרונה הוגש כתב אישום נגד אחד המעורבים בתקיפה, איש המחנה הליטאי האחר.

הסכסוך בין הפלגים הליטאיים והמרכיבים האישיים ישנו חלקית גם צד אידיאולוגי בסכסוך הנוגע למידת הקנאות שמפגינים שני המנהיגים. במשבר חוק טל והחשש מגיוס בני ישיבות, הרב אוירבך הקצין בחודשים האחרונים את הקו והורה לתלמידיו לא לבוא עוד ללשכות הגיוס, גם לא להליכי מיון פורמליים שאין פירושם גיוס לצבא. הוא זה שחולל את המשבר בגלל בדיקות האשכים שעברו נערים חרדים, שבסופם הסכימה ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, לאפשר למועמדים החרדים לעקוף את הבדיקה בלשכות הגיוס.

אוירבך הוא היום הסמן הקיצוני ביותר של הזרם המרכזי החרדי. מימינו מצויים רק החוגים האנטי-ציוניים שאינם משתתפים בבחירות. הוא לא יסכים לפשרה בעניין בני הישיבות. בתמורה לחתימת האדמו"ר מגור, התחייב לתאם אתו באופן מלא את המהלכים שיביאו לכניסה לממשלה וקבלה של קווי יסוד הנוגעים לבני הישיבות.

לחסידי אוירבך ברור כי הסכמתו לחתום לא היתה נלהבת, בלשון המעטה. אתמול הוא נעדר מהכנס המרכזי של יהדות התורה בירושלים. שניים מבכירי מחנהו אמרו ל"הארץ" כי מרבית תלמידיו של אוירבך יצייתו, אבל מיעוטם לא יצביעו בסופו של דבר ליהדות התורה, בנימוק ש"מלך שמחל על כבודו אין כבודו מחול". הם יצביעו בפתקים לבנים או בכל דרך שתביע מחאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ