יומיים לבחירות |

נתניהו מבטיח לא להעלות מסים; יחימוביץ': הוא מתכנן גיהינום חברתי

לקראת הישורת האחרונה. בעבודה מתרכזים בנשים, לבני מתמקדת במרכז - ובנט מתמודד עם חבר מפלגה שרוצה לפוצץ את הר הבית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יומיים לפני הבחירות, המפלגות נכנסות לישורת האחרונה, מחדדות מסרים ומנסות להשפיע ככל הניתן על המצביעים הפוטנציאליים. הליכוד ביתנו, העבודה והתנועה של ציפי לבני התאכזבו מסקרי סוף השבוע, שצופים ירידה בכוחן (32 ליכוד ביתנו, 17 עבודה, 8 לבני, לפי סקר "הארץ") והן פועלות כדי לחזק את מעמדן בקלפיות; מנגד, הבית היהודי ויש עתיד ינסו לשמר את כוחן בסקרים (14, 12 מנדטים בהתאמה) ולתרגם אותו לתמיכה ביום הבחירות.

הליכוד ביתנו צפויה לחזק את מאבקה בנפתלי בנט והבית היהודי, לבני מתכוונת למקד את המאבק בתוך גוש המרכז נגד מפלגת העבודה ויש עתיד, העבודה תפעל כדי לנסות ולשכנע שיש בכוחה להרכיב גוש חוסם נגד נתניהו ואילו לפיד כבר פועל בנסיון להתנער מהתדמית שלפיה ייכנס לממשלת נתניהו "בכל מחיר".

מפלגת העבודה תנסה לגרור את הליכוד לדיון על תקציב הגזרות של 2013. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נדרש לכך כבר היום (שבת) ואמר: “אני מתכוון לא להעלות מסים, אעשה כל שביכולתי כדי לא להעלות מסים. זו התחייבות מאוד אחראית - אני לא יודע אם לא תהיה קריסה בשווקים העולמיים, ואז המצב יהיה שונה. כפי שאני רואה את הדברים היום, אני לא מתכוון להעלות מסים", אמר בראיון במשדר "פגוש את העיתונות" בערוץ 2.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', תקפה נחרצות את ההצהרה הזאת. "נתניהו מוליך שולל את הציבור כאשר הוא אומר שלא יעלה מסים. נתניהו מתכנן לנו גיהינום חברתי, כאוס כלכלי ובידוד מדיני - ואסור לאזרחי ישראל לוותר על ההזדמנות יוצאת הדופן לעצור אותו".

שלי יחימוביץ'
בנימין נתניהוצילום: אי-פי

ראשי המפלגות הגדולות שהתייצבו היום לדיון באולפן, לא קיימו עימות ביניהם - אך הציגו שאלות איש אל רעהו. מן השאלות ניתן ללמוד על הקו שינחה כל אחד מהם בימים הקרובים. יו"ר הבית היהודי האשים את נתניהו, אישית, בניהול קמפיין שלילי נגד הציונות הדתית, כחלק ממסע הבחירות שלו.

בנט האשים את ראש הממשלה, לאחר שהתבקש להגיב על דברים שאמר מספר 14 ברשימת הבית היהודי ג'רמי גימפל, שנחשפו אמש על ידי אמנון אברמוביץ' בערוץ 2. "דמיינו את כיפת הזהב – אני מוקלט כאן אז אני לא יכול להגיד מתפוצצת – אבל בוא נגיד שכיפת הזהב הייתה מפוצצת, ואנחנו היינו מניחים את אבן הפינה לבית המקדש בירושלים, אתם יכולים לתאר את זה?", אמר גימפל בהרצאה שנתן בכנסייה בפלורידה. "אף אחד מכם לא היה נשאר כאן, כולכם הייתם אומרים 'אנחנו נוסעים לישראל', אף אחד לא היה נשאר כאן, זה היה מדהים", אמר ג'רמי.

דבריו של ג'רמי גימפל

בתגובה אמר בנט כי "מי שעומד מאחורי הקמפיין הוא נתניהו, שפתח בקמפיין מכוער נגד הכיפות הסרוגות. אדוני ראש הממשלה, אתה אחראי לקמפיין השפל הזה. זה מזכיר לי את מה שעשו לך אחרי רצח רבין. לא יכול להיות שנתניהו יורה בתוך הנגמ"ש עוד פעם על הכיפות הסרוגות, והוא לא מבין איזה נזק הוא עושה עם הציבור שהעלה אותו לשלטון פעמיים".

נתניהו לא נשאר חייב. "זה קשקוש", הגדיר את האשמותיו של בנט, "אני מאוד מעריך את הציבור הדתי-לאומי. הם חלק מציבור הליכוד וחלק מהנהגת המדינה. רוב הציבור הדתי-לאומי מתנגד להדרת נשים ולסרבנות וטוב שכך, והם ימשיכו לקבל את הייצוג שלהם בתוך הליכוד. אני דוחה את דבריו של בנט, זה לא מקובל עליי". ראש הממשלה התריע מפני חיזוקן של המפלגות הקטנות: "מפלגות סקטוריאליות, עבר זמנן".

יחימוביץ' ניסתה לחלץ מיו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני, התחייבות להמליץ עליה לתפקיד ראש הממשלה הבא. לבני סרבה להתחייב לתמוך ביחימוביץ', אך הבהירה שבכל מקרה תמליץ על מועמד מקרב גוש המרכז-שמאל. לבני, מצדה, סנטה ביחימוביץ' כששאלה, "איך את מרשה לעצמך לדחוק הצידה בכוונה את כל הנושאים שמפלגת העבודה נלחמה עליהם ורבין נרצח בגללם?". יחימוביץ' הבהירה, "המחויבות שלי לשלום ולתהליך המדיני היא מחויבות עמוקה ומובנת מאליה", והתחייבה במשדר לפתוח במשא ומתן עם הפלסטינים - אם תנצח – ביום שאחרי בחירתה.

בליכוד ביתנו מודעים היטב לשלוש הבעיות המרכזיות בקמפיין: הירידה המתמדת במספר המנדטים בסקרים, לצד אדישות מצביעי הליכוד שהבהירו שלא יזדרזו לצאת ולהצביע. במקביל, הליכוד התנער בסוף השבוע מהדיווחים על חילוקי דעות קשים בין המפלגה לבין היועץ האסטרטגי שלה, ארתור פינקלשטיין, על רקע הישגיו הדלים. היום נשלח לקו החזית שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן. בסקרים פנימיים של הליכוד התברר השבוע כי 21% מהציבור לא יודעים כלל שליברמן מתמודד בבחירות הקרובות.

ליברמן דחה היום את הטענות לפיהן קמפיין הליכוד הוא כישלון לאחר שפינקלשטיין העריך בתחילתו כי האיחוד יניב 47 מנדטים. "פינקלשטיין לא הבטיח כלום. לקחנו בחשבון שיכולות להיות תוצאות כאלה ואחרות. אנחנו מקבלים יותר מנדטים ממה שצופים הסקרים, לא בטוח שכל אותם סקרים משקפים את המציאות. אני מעריך שנהיה סביב ה-40 מנדטים. זו התחושה שלי", אמר ליברמן.

מפלגת העבודה ממקדת מאז סוף השבוע את מאמציה בקמפיין המעודד נשים לצאת ולהצביע. על פי נתוני סקרים של המפלגה, כ-20% מהנשים, 500,000 במספר, טרם הכריעו למי יצביעו. רבות מהן נוטות לטובת המסרים שהציגה העבודה בחודשים האחרונים. הסיסמא שנבחרה לקמפיין, "את יכולה לנצח את ביבי", מתבססת על צמצום הפער בין גוש הימין לגוש המרכז-שמאל בסקרים האחרונים.

התנועה, בראשות לבני, צפויה להעמיק בימים הקרובים את הקמפיין נגד מפלגות גוש המרכז דווקא – יש עתיד והעבודה – בשל ההערכה שכך תוכל לבני להגדיל במעט את מספר המנדטים לו תזכה. בכנס בירכא, קראה היום לבני לא להצביע "לחסרי הניסיון" – כלומר ללפיד, וכינתה את מפלגתו "מפלגת טרנד". "מי יידע להתמודד טוב יותר עם איראן וחמאס ומי יידע לגייס את העולם ולהוציא את ישראל מהבידוד? מי שכבר היו שם ועשו זאת או מי שאין להם שום ניסיון בזה? יש בישראל חזית קיצונית שעובדת ביחד ומונעת מאתנו הגעה להסדר מדיני ובמקביל מובילה את ישראל להיות מדינת הלכה", הוסיפה לבני, "מולם אין אף אחד שמציג אלטרנטיבה ושמניף את דגל ההסדר המדיני - מפלגת העבודה מסתירה אותו ולידה יש מפלגה שמייצגת חוסר ניסיון וטרנד. כל מי שלא מצביע בבחירות האלה מצביע עבור החזית הקיצונית וראוי שידע זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ