יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

לקראת פתיחת הקלפיות, החשש בש"ס מהתעצמות מפלגת הבית היהודי הופך לפאניקה: הרב עובדיה יוסף, המנהיג הרוחני של ש"ס, התקיף הלילה בברוטליות את המפלגה בראשות נפתלי בנט ואף את מי שיצביעו למענה. "אלה דתיים אלה? הם באים לעקור את התורה. מי שבוחר בהם – כופר בתורה. זה הבית היהודי? זה הבית היהודי של הגויים", השתלח בשיעורו השבועי, אותו העביר לאחר היעדרות של שבוע, בעקבות אירוע מוחי קל שעבר בשבת שעברה.

החזית בין ש"ס ובין הבית היהודי מתלהטת זה למעלה מחודש, אבל בשבוע האחרון חלה הסלמה, בסדרת התבטאויות הדדיות בנושאי דת ומדינה שכנראה היטיבו עם המפלגה הדתית-לאומית. במפלגה הספרדית מודאגים מנתוני סקרים פנימיים שמראים את התעצמותה העקבית של הבית היהודי בקרב מצביעים מסורתיים שחלקם אף נתנו בעבר את קולותיהם לש"ס וכן בקרב מצביעים חרדים.

כחלק מההסלמה, אריה דרעי, מראשי ש"ס, הזהיר בימים האחרונים בראיונות לכלי תקשורת דתיים וחרדיים כי הבית היהודי זוממת להפריד את הדת מהמדינה. בסטטוס שהעלה במוצאי שבת לפייסבוק כתב דרעי כי קמפיין "כוכבית גיור" היה צריך להיות מופנה גם נגד הבית היהודי, ולא רק נגד ישראל ביתנו. הוא האשים את המפלגה ב"תעתוע והסתרה": "מצד אחד מתיימרים לשאת את דגל שמירת זהותה היהודית של המדינה ומהעבר האחר מציעים רפורמה בגיור עם הפרזנטורית איילת שקד החילונית".

קצפם של דרעי והרב עובדיה יוסף יצא בעקבות ריאיונות שבהם נפתלי בנט דיבר על הצורך לגייר מאות אלפי חסרי דת ועל השחיתות בממסד הדתי בישראל, וכן על ריאיון שנתנה לתקשורת איילת שקד, מבכירי המפלגה, שבו הביעה תמיכה בהסדרת נישואים אזרחיים בישראל, במקרה שאחד מבני הזוג אינו יכול להינשא בישראל, מפני שהוא מוגדר כחסר דת. למעשה, הסדר כזה מופעל בישראל בעקבות החלטה שהתקבל בקדנציה הנוכחית, ביוזמת ישראל ביתנו ובהסכמה שקטה מצד ש"ס (ברית הזוגיות) אך ההתבטאות של שקד דרבנה את הרב להתגולל על כל מי שקשור ברשימה, עד אחרון מצביעיה.

הוא פתח את שיעורו במתקפה על הבית היהודי ושב ותקף בהמשך השיעור. "חושבים אותם שהם דתיים, מפד"ל, קוראים אותם מפד"ל. מי אלה האנשים, קוראים אותם הבית היהודי. זה בית היהודי של גויים. הם רוצים לעקור את התורה, לעשות נישואים אזרחיים, לעשות תחבורה ציבורית בשבת. אלה דתיים אלה? אסור לקרוא אותם דתיים, אסור לבחור בהם. מי שבוחר בהם הוא כופר בתורה", אמר. לדבריו, בבית היהודי יש "רשעים" ו"אנשים כופרים בעיקר, חילוניים לגמרי". לדבריו, מי שיבחר השבוע בבית היהודי עתיד לתת את הדין על כך ויישאל "איך בחרת באנשים הרשעים האלה, בכופרים האלה, בשביל לעקור את העדות?".

יצוין כי הרב עובדיה התגייס גם בבחירות קודמות למתקפות פוליטיות ממוקדות היטב, אלא שבעבר היה זה נגד מפלגות חילוניות כמו שינוי וישראל ביתנו. הפעם מדובר במפלגה דתית אורתודוקסית שמתחרה על אותם קולות של בוחרים דתיים ומסורתיים.

מהבית היהודי נמסר: ״הרב עובדיה יוסף הוא מנהיג רוחני חשוב של ציבורים רבים בישראל, ואנו רוחשים לו כבוד והערכה. מטרת הבית היהודי היא להיות גשר בין חלקי החברה ואנו נמשיך בכך, ואם אנו מותקפים מכל המפלגות במקביל כנראה שאנחנו בדרך הנכונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ