הוצתו ספרים של הרב עובדיה יוסף

לפי החשד, המלחמה בין ש"ס לפעיליו של הרב אמנון יצחק עלתה מדרגה. בשבוע שעבר נשרפו ספרים של יו"ר "עם שלם", הרב חיים אמסלם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

המאבק סביב מעמדו של מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, צובר תאוצה. בשעות הבוקר היום (ראשון) הוצתו בצומת מרכזי באור יהודה ספרי הלכה של הפוסק הספרדי הבכיר. בש"ס הביעו זעזוע מהאירוע, ואריה דרעי, מראשי המפלגה, הגיע למקום וקרא פרקי תהילים, יחד עם רבני העיר. תלונה הוגשה למשטרת מסובים ולאחר חקירה ראשונית מחפשת כעת המשטרה אחר החשוד במעשה. פעילים בש"ס האשימו במעשה את אוהדיו של הרב אמנון יצחק.

החשד הוא כי הרקע לשריפת הספרים הוא מלחמות הרבנים בציבור החרדי-ספרדי עקב התמודדות רשימתו של המחזיר בתשובה, מייסד מפלגת "כוח להשפיע". עוזי אהרון, יו"ר ש"ס באור יהודה, אמר כי ידוע לו שפעיל מפלגתו של הרב יצחק המוכר לו, עומד מאחורי המעשה, אך לא הציג ראיות לכך. מנגד, עו"ד אריה סמראלי, מספר 1 ברשימת "כוח להשפיע", הכחיש כל קשר לאירוע. "לא היה ולא נברא. למעשה הנפשע שאותו אנו מוקיעים אין קשר לרב אמנון יצחק, למפלגת כוח להשפיע או למי מאנשינו", אמר סמראלי ל"הארץ", "יומיים לפני הבחירות אנחנו מנסים בכל כוחנו להוריד את אש השטנה והשנאה מול ש"ס. הרב אמנון יצחק אסר עלינו לדבר מטוב ועד רע על ש"ס, על אחת כמה וכמה שלא לעשות מעשה כזה. ידנו לא היתה במעל". לדברי סמראלי, "מבדיקה שערכנו, מי שעשה את המעשה הוא בעל חנות באור יהודה, שש"ס החליטה להסיר את הכשרות מהעסק שלו".

רק לפני מספר ימים, נשרפו בבני ברק עותקים מ"בשם התבונה" - ספרו של הרב חיים אמסלם, יו"ר "עם שלם". בספרו המדובר תוקף אמסלם את הרב יוסף ואת משפחתו, כמו גם את ש"ס ומנהיגיה. ביום שני שעבר פוצצו כמה עשרות פעילי ש"ס כנס של הרב יצחק בבית שמש. המטיף הפופולארי מסרב לדרישה לבטל את השתתפות מפלגתו בבחירות ומתמרד נגד הרב יוסף. הפעילים קראו קריאות גנאי לעבר הרב יצחק ואחד מהם אף ריסס גז באולם. עוד בטרם התחיל לנאום, הוברח הרב יצחק מהמקום. שלושה ימים קודם לכן, בשבת ה-12 בינואר, לקה הרב יוסף, בן ה-92, בשבץ מוחי ואושפז לטיפול והשגחה בבית החולים הדסה עין כרם.

דרעי קורא פרקי תהילים באתר הצתת ספריו של הרב יוסף באור יהודהצילום: הדר כהן

הרב יצחק מנהל באחרונה מרד מתוקשר בש"ס, כולל התבטאויות אישיות נגד הרב יוסף ומשפחתו. רבנים בכירים יצאו נגדו במכתב נוקב, אבל הוא נותר במריו. לפני כשמונה ימים, בשיעור שהוקדש לרפואתו של המנהיג הרוחני ושבו נכחו גם דרעי, אלי ישי, אריאל אטיאס והרב הראשי אליהו בקשי דורון, תקף הרב ראובן אלבז, בעצמו מחזיר ידוע בתשובה, את ה"מחבלים" שיוצאים נגד הרב יוסף. הוא לא הזכיר בשמו את הרב יצחק, אבל אמר כי "כל מיני קוצים בכרם קמים. ה' ירחם עלינו, מה רוצים ממרן? זו פגיעה ישירה בכבודו, בתורתו, בהנהגתו ובקדושתו".

בשבוע שעבר, אחרי האירוע המוחי שעבר הרב יוסף, הוחלט בש"ס להחליף את תשדירי הבחירות הרגילים בסרטון המתמקד בתפילה לשלומו של האחרון ושכותרתו "אוהבים את מרן - מצביעים ש"ס".

גם ב"עם שלם" גינו את הצתת ספריו של הרב יוסף. "מפלגת עם שלם מגנה כל אקט של אלימות מכל סוג שהוא", נמסר בתגובה, "עם שלם קוראת לחקירה נמרצת של משטרת ישראל, שכן כבר נחצו קווים אדומים במערכת הבחירות. בנוסף, אנחנו שמחים לגלות שיש אנשים בש״ס שמזועזעים משריפת ספרים, אלא, שלא ברור היכן היו אותם אנשים כאשר יום-יום נשרפו ספריו של הרב אמסלם ושלטים של המפלגה הושחתו".

יומיים לפני הבחירות, רוססו היום (ראשון) גם כתובות "יגאל עמיר צדק" על קירות מטה מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני ברחוב המסגר בתל אביב. "הכתובת שנמצאה כאן הבוקר מחדדת את ההבנה על מה המאבק הזה", מסרה לבני בתגובה, "אני לא הצבעתי לרבין אבל הוא היה ראש הממשלה שלי ואף אחד לא ירצח כאן את הדמוקרטיה שלנו או את החלום הציוני שלנו. המאבק היום הוא על פניה של ישראל נגד הקיצוניות הזו, שהרימה את ראשה המכוער הבוקר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ