רובינשטיין נגד נתניהו: אסר שידור הודעה על מינוי כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל

רה"מ הודיע על מינויו של השר היוצא לתפקיד יומיים לפני הבחירות - ועורר תגובות נזעמות במערכת הפוליטית. יחימוביץ': "עדות לפאניקה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכם עם השר משה כחלון על מינויו לתפקיד יו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל יומיים לפני הבחירות. בהודעה שנמסרה הערב (ראשון) מטעם לשכת ראש הממשלה, נכתב כי מטרת המינוי היא לנסות להפחית באופן משמעותי את מחירי הדיור לכלל אזרחי ישראל, בדגש על זוגות צעירים וחיילים משוחררים. נתניהו וכחלון היו אמורים להודיע הערב על המינוי במסיבת עיתונאים משותפת בירושלים, אך יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, החליט כי אין לשדר או לצלם את מסיבת העיתונאים וקבע כי מדובר בתעמולת בחירות.

ראש הממשלה נתניהו הסביר מוקדם יותר כי הוא "בטוח שביחד עם השר כחלון נוריד את מחירי הדיור כפי שהורדנו את מחירי הסלולר. בחודשים האחרונים קיימתי שיחות רבות עם השר כחלון והצעתי לו להיות חלק מהממשלה הבאה אם אבחר. אני מכבד את החלטתו לדבוק בפסק הזמן מפוליטיקה שעליו הכריז".

עם פרסום המינוי נמתחה עליו ביקורת רבה במערכת הפוליטית. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "מינוי כחלון לתפקיד סרק במנהל מקרקעי ישראל, הוא תשלום על הזעקתו כעלה תאנה לגיהנום החברתי שמכין לנו נתניהו בעוד 48 שעות אם חלילה ייבחר. לכל ידוע שכחלון פרש כמחאה על מדיניותו הכלכלית והחברתית האכזרית של נתניהו. אפילו בתשדיר הבחירות לליכוד לא הצליח כחלון להוציא מפיו מלה טובה אחת על נתניהו בתחום זה, ומינויו כעת הוא עדות לפאניקה שנתניהו נתון בה בגלל החלשותו". 

נתניהו וכחלון במסיבת העיתונאים, הערבצילום: שירן גרנות

פסילת ההכרזה של השופט רובינשטיין

מפלגת העבודה פנתה היום לרובינשטיין, ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה נגד מינויו של כחלון. בפניה נכתב, בין היתר, כי "הבטחה או מינוי זה ניתנו לכאורה הן בניגוד מוחלט להוראות חוק יסוד: מקרקעי ישראל, והן בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה". עוד כותבת מפלגת העבודה כי יו"ר המינהל יהיה שר השיכון והבינוי והדבר נקבע בחוק מנהל מקרקעי ישראל". המינוי נובע ממניעים פסולים ושיקולים זרים אשר יש להם השלכה ישירה על כשרות המעשה בין היתר מתוקף הוראות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

גם ציפי לבני מתחה ביקורת חריפה על המהלך ואמרה ל"הארץ" בתום אירוע סיום קמפיין הבחירות של התנועה, שנערך בשדרות כי "מינוי כזה ערב בחירות, בתור איזה מין סופרטנקר שיעצור את הירידה בסקרים, בחיאת. לדעתי אם זה היה מינוי על אמת זה לא חוקי לעשות את זה לפני בחירות. זה ספין כזה. זה מעיד שהבחירות עוד לא הסתיימו וההכרעה עוד לא הושגה. אם נתניהו צריך לשלוף את כחלון בתור השפן של הדקה שלפני - הם דואגים ובצדק".

ח"כ יואל חסון מהתנועה אמר כי "השימוש הציני שעושה נתניהו באדם ראוי כמו כחלון כדי להשתמש בו כמסך עשן להתרסקותו בסקרים, אגב מסיבת עיתונאים שהוזמנה על ידי הליכוד, ראויה לכל גנאי. הניסיון לספין החלול הזה יחזור לנתניהו כבומרנג ביום הבחירות."

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מסרה כי "ראש הממשלה כנראה שוב לקה בפאניקה האופיינית לו. המינוי של כחלון יממה לפני הבחירות הוא ניסיון עלוב ותפל לשוות אופי רך וחברתי לרשימה קיצונית ואנטי חברתית של הליכוד, שיותר מעניין את חבריה לדאוג לדיור בהתנחלויות, לגזול קרקעות של פלסטינים - מאשר לספק דיור במחירים סבירים לצעירים בפריפריה ובערים. מצער שכחלון שאותו אני מעריכה הסכים לשתף פעולה עם ספין בחירות, ולא תבע שהמינוי יוכרז רק אחרי הבחירות".

יו"ר מטה ההסברה של הליכוד-ביתנו, גלעד ארדן, שוחח עם רובינשטיין, בניסיון להכשיר פרסום של חלקים ממסיבת העיתונאים שבהם לא מופיעה תעמולה לליכוד, אך השופט מנע את המהלך. לדברי ארדן, "ועדת הבחירות עשתה עוול אדיר לראש הממשלה ולשר כחלון כשמנעו את הצגת המינוי העתידי שלו. באותו זמן שבו נערכה מסיבת העיתונאים, שודרו כנסי בחירות של כמה מפלגות במהדורות החדשות בטלוויזיה. המצב ההזוי שבו הוועדה איננה מונעת שידורים, אלא על פי תלונות של יריבים פוליטיים - גרם לפגיעה דווקא בליכוד-ביתנו".

במשרד המשפטים סירבו לומר הערב אם ההכרזה על מינויו של כחלון מהווה עבירה על החוק, והאם הוא עומד במגבלות שהטיל היועץ המשפטי לממשלה על מינויים בשירות הציבורי בתקופת כהונתה של ממשלת מעבר. "ככל שיהיה מדובר בעניין קונקרטי, הוא ייבחן כמקובל", נמסר ממשרד המשפטים".

כחלון משמש עתה כשר הרווחה והתקשורת ומיוחסת לו האחריות לרפורמה בשוק הסלולר שהובילה לירידה משמעותית במחירים בשוק. בזמן כהונתו של כחלון החלו לפעול חברות סלולר וירטואליות (הפועלות על רשתות של החברות הקיימות) כמו רמי לוי ו-Youphone ונכנסו לשוק גם HOT מובייל וגולן טלקום, שצפויות לפרוש את התשתית שלהן בכל הארץ - מהלך שהוביל למיתוגו כ"שר חברתי".

באמצע אוקטובר הפתיע כחלון את המערכת הפוליטית כשהודיע על פרישה. כמה שבועות אחר כך פורסמו ידיעות לפיהן כחלון שקל להקים מפלגה חברתית נפרדת ולרוץ בבחירות, אך מאוחר יותר כחלון הכחיש את הדברים והוא אף הופיע בתשדירי הבחירות של הליכוד-ישראל ביתנו.

נתניהו הוסיף הערב כי הוא "מברך את השר כחלון שלקח על עצמו את המשימה החשובה הזו, ואני מבטיח לתת לו את כל הגיבוי כפי שעשיתי ברפורמות בתקשורת. את השינוי הזה ניתן לעשות אם תהיה לנו מפלגת שלטון גדולה. כפי שהבטחתי לפני ארבע שנים שנחזק את הביטחון של אזרחי המדינה ונשמור על כלכלת ישראל וקיימתי, את שתי ההבטחות הללו מול טלטלה אזורית ומשבר כלכלי עולמי - כך אני מתחייב שנוריד את מחיר הדיור". נתניהו ציין עוד כי האחריות על מינהל מקרקעי ישראל תועבר למשרד ראש הממשלה לאחר הבחירות.

ההודעה של נתניהו נמסרת יומיים בלבד לפני הבחירות ועל רקע מגמת ההיחלשות של הליכוד-ביתנו בסקרים. ביום שישי זכתה הרשימה ב-32 מנדטים לפי "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", לעומת 42 מנדטים שקיבלה הרשימה עם תחילת מערכת הבחירות. כחלון עצמו לקח חלק פעיל בקמפיין של המפלגה והופיע בתשדיריה.

השתתף בהכנת הידיעה: אילן ליאור


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ