השפן של נתניהו נשאר בכובע

רה"מ קיווה לשדרג את הקמפיין ולהודיע בשידור על מינוי כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל. אך רובינשטיין הקדים אותו ואם זה לא משודר - זה לא היה

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

18 ימים לפני בחירות 2003, על רקע אובדן מנדטים לליכוד בסקרים, כינס ראש הממשלה אריאל שרון מסיבת עיתונאים בהולה שבה ביקש להגיב על פרסומים לחשדות נגדו בקבלת שוחד. בעוד שרון נואם, ותוקף בעיקר את מפלגת העבודה, הורה יו"ר ועדת הבחירות דאז השופט העליון מישאל חשין לערוצי הטלוויזיה לקטוע את השידור החי בנימוק שמדובר בתעמולה אסורה. השאלטר הורד. שרון נקטע, הושתק והודמם באמצע דבריו.

בעבודה עלצו משמחה. אנשי שרון התפוצצו מכעס. חיש-מהר השמחה הפכה ליגון והכעס לששון. ההחלטה השיפוטית חסרת התקדים נתפסה אצל הליכודניקים כהשפלה והבכה של ראש ממשלה בישראל. מזימה שמאלנית של האליטה מרחביה נגד "שלנו". הזעם, העלבון, המחאה התפשטו בקרב בוחרי הליכוד כמו שריפת צמרות בסוף הקיץ. זו היתה נקודת המפנה בבחירות. בתוך כשלושה שבועות, הליכוד הוסיף לכוחו כעשרה מנדטים עד לניצחון הגדול - 38 מושבים בכנסת ה-16.

עשור אחרי, ביקש היום ראש ממשלה של הליכוד שצונח כל העת בסקרים לכנס מסיבת עיתונאים דחופה כדי לבשר לאומה על מינויו של השר שפרש (במחאה על שהליכוד אינו חברתי דיו) משה כחלון, חביב העם, ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל. המסר היה אמור להיות: כפי שכחלון הוריד את מחירי הסלולר כך הוא יעשה גם למחירי הדיור. אז נגיד שהמינוי הזה יעבור בקלות (וזה לא בטוח), ונגיד שרפורמה בדיור קלה לביצוע כמו בסלולר (והיא לא), ונגיד שליו"ר ממ"י יש סמכויות וכוח כמו לשר (ואין לו), ונגיד שכחלון באמת קיבל את התפקיד בלב שלם ובנפש חפצה ולא נאנס לו בשל צוק העתים האלקטורלי - מה זה אם לא אקט תעמולתי עירום? גימיק בחירות שקוף וחלול, שמעיד על הדאגה בליכוד-ביתנו, ערב פתיחת הקלפיות?

אריאל שרון במסיבת העיתונאים שהושבתה ב-2003צילום: איל ורשבסקי / באובאו

כמובן שמסיבת העיתונאים נפסלה לשידור, מבעוד מועד הפעם, על ידי יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין. השפן נשאר בכובע. כחלון ימונה או לא ימונה, מה זה משנה. אם זה לא היה בטלוויזיה, זה לא היה. וכאן מתגנב ללב חשד קל שבקלים: האם נתניהו תכנן מראש לעשות מעשה שרון כדי שהשופט רובינשטיין ייעשה לו מעשה חשין, בתקווה שהאפקט בשטח יהיה אותו אפקט, כפי שהערבים אותם ערבים והים אותו ים? אם כן, שאפו על הערמומיות והממזריות. פעם ראשונה שבקמפיין הצולע של הליכוד נתגלו עדויות לתחכום. מה ייצא מזה, צריך לחכות ולראות.

תשדירי התעמולה הסתיימו היום. כן, למי שלא הבחין בכך הם שודרו עדיין מדי ערב, בשלושת הערוצים. בתוך השיממון הכללי והקריאטיביות הדלה הזדקר לו סרטון אחד של רשימת הליכוד-ביתנו, ששודר ביומיים האחרונים: ראש הממשלה ורעייתו שרה מצולמים בו מעיינים באלבום תמונות המשפחה ומתמקדים בעיקר בתצלומיהם של האבות שהלכו לעולמם: פרופ' בן ציון נתניהו ושמואל בן ארצי. נתניהו גם סיפר למצלמה על אביו וחמיו. גם בנו, אבנר, סגן שני לחתן התנ"ך לנוער, תפס מקום של כבוד בתשדיר.

אם רק אפשר היה לספר כאן על תגובותיהם של השרים והח"כים בליכוד-ביתנו שצפו בתשדיר הזה ולא האמינו למראה עיניהם. הם ביקשו שלא להיות מצוטטים, וחבל. שבועות ארוכים המסכנים האלה הפצירו, התחננו, חלמו וקיוו לקבל 15-10 שניות מצולמות כדי לעשות נפשות לרשימתם. כמה שרים קיבלו פירור או שניים. הם נצפו לרגע באחד התשדירים, מתישהו. חברי הכנסת, נבחרי העם, ובהם כמה יעילים ומוצלחים שעשו עבודה לא רעה בכנסת היוצאת, לא זכו אפילו לקמצוץ שבקמצוץ הזה. לעומתם, אביה המנוח של רעיית ראש הממשלה, זכה גם זכה. וזה בעצם, כל הסיפור על רגל אחת. 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ