הליכוד בירושלים העתיקה: משתלטים על חומות העיר, לכמה דקות

בליכוד גייסו כמה צעירים להעיר את השטח: לתלות על חומות העיר כרזות תמיכה בנתניהו. מעניין מה היה קורה אם היתה זו מפלגת אופוזיציה

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

ערב הבחירות, השטח רדום לגמרי. הרעיון שוודאי נהגה במטה הליכוד הוא לארגן פרובוקציה קלה וחביבה שתביא תמונה למחרת היום, לפחות בישראל היום, אחרי יותר מדי סקרים מייבשים. בקומוניקט, האירוע כונה "אירוע שטח מרהיב, המעביר את המסר המדיני של הליכוד". התוכנית פשוטה: לקחת כמה ילדים לאזור שער יפו, שהוא שער יחסית סימפטי, לתלות יריעות ענק עם הכיתוב "רק נתניהו ישמור על ירושלים" ו"זהירות, גבול 67 לפניך" ואחרי שהצלמים לוחצים על הכפתור, להתפנות.

"יאללה זריז. בלחץ", צעק המארגן על הילדים. השוטרים לא התלהבו מזה שעל החומות תלויים שלטי ענק וגם המכוניות לא חנו במקום חוקי. בואו נאמר שאם מפלגת אופוזיציה היתה תולה יריעות פלסטיק על חומות האבן ההיסטוריות באמצע היום, זה היה נגמר במעצרים. השלטים נפרשו במהירות מטה על החומה העתיקה והילדים נעמדו עליהם בחרירי הירי כדי לשמור שלא יפלו. ניסיתי לראיין מעט ילדים, אבל הם אמרו שקיבלו הוראה לא לדבר. אף שמדובר במאורע תקשורתי, כל האווירה היתה עוינת ומשונה.

כתבת גל"צ שניסתה להשיג ציטוט מהילדים, קיבלה צעקה מאחד: "יאללה עופי. אנחנו דתיים. תביאו מראיין". אחרי כמה ניסיונות ברוח הזאת, הצלחתי למצוא את הדר לבנה, בת 29, יו"ר הדור הצעיר בליכוד, שתאמר משהו. "אנחנו מביעים חשש מה יקרה אם נתעורר ולא נתניהו ינהיג את השלטון אחרי הבחירות", היא אומרת. אני שואל אם בנט יחלק את ירושלים. "כל קול לשמאל מחליש את ירושלים. גם לבנט", היא אומרת.

אחרי שירת התקווה, אוספים חזרה את השלטים. מאיר נח בן ה-15, יו"ר צעירי רעננה, בא באיחור והפסיד את כל האקשן. "הבאת אותי רק בשביל דקה?", הוא מתרעם על עומרי אקוניס, פעיל ליכוד, אחיו של אופיר אקוניס. אני מתיידד מיד עם מאיר נח שחופר לי כדי שלא אצביע שלי יחימוביץ'. לא אמרתי לו למה אני מצביע, כדי שלא ייבהל. "מה שמייחד אותנו בליכוד זה שאנחנו לא קורעים שלטים למפלגות אחרות. אחרי הפוליטיקה, אנחנו בני אדם".

שלטי הבחירות של הליכוד שנתלו לכמה דקות, אתמולצילום: אמיל סלמן

מאחור, אני רואה להפתעתי שאחד הילדים שהגדירו את עצמם "מתנדבים", מפשיל את החולצה של הליכוד ומניח את חולצת בנט, מעל בטנו החלקה וציציותיו. אני מנסה להספיק לארגן צילום, אבל שומעים אותי קורא לצלם, ודורשים מהעלם לחזור לחולצת ליכוד. "שלא תתן סקופ", זועק נח הקטן. זה כנראה מרמז על רמת הקשר לליכוד של הנערים, כולם עם כיפות, שתלו את השלטים. אני מחייך לבחור החתרן שהתבקש להסיר את חולצת הבית היהודי, והוא לוחש לי: "מה לעשות, עכשיו אני עובד שלהם".

בחוץ, בשער יפו, הליכודניקים מתאספים לא רחוק ממוכר הבייגלה, שפניו כהות מרוב עמידה בשמש. אני שואל אותו מה הוא חושב על השלטים שתלו מהחומות. "העולם רק יהיה רע יותר", הוא אומר לי בעצב. "הקיצונים שלכם מדליקים את הקיצונים שלנו. לא עשינו לכם כלום, מה אתם רוצים מאתנו? למה אתם מעוררים את האיסלאם? מה יש לצרפת לחפש במאלי, חוץ מזהב?".

אחר כך חלק מהקבוצה ממשיך הביתה, ועשרה פעילים מסורים יותר הולכים להראות נוכחות של הליכוד בעיר העתיקה, אני ממשיך איתם. אלא שבכניסה לשוק, מי שאמור לאחוז בדגל, לא נלהב, אולי קצת פוחד, ללכת בשוק עם דגל הליכוד והוא מקפל אותו, מה שלא מסתדר כל כך עם ה"מנהיג חזק". "אתה מתבייש?", שואל עומרי אקוניס, "תניף". "ואם נחטוף מכות, עמרי?", שואל אחד מהם. הדגל נפתח אף שלא לגמרי, אבל לאיש מהערבים לא אכפת, מלבד לצעיר שצועק לעבר החבורה "עלה ירוק!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ