המינוי שלא יהיה

הודעת נתניהו על מינוי כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל היא בסך הכל תרגיל בחירות. אם באמת היתה בין השניים הערכה הדדית, כחלון היה נשאר בממשלה

נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר

זה יהיה המינוי הקצר ביותר בהיסטוריה. כמו שבא לעולם, כך ייעלם. באותה פאניקה מהירה שבא הוצג לציבור, כך יישכח. נתניהו רואה איך המנדטים בורחים לו מתחת לידיים, והוא מוכן לעשות הכל כדי שיחזרו, כולל המינוי-לא מינוי של כחלון לתפקיד-לא תפקיד.

כחלון היה יכול להתמנות לשר השיכון והבינוי בממשלת נתניהו (בהנחה שנתניהו ינצח בבחירות). הוא היה יכול להתמנות לכל תפקיד אחר שיבחר, וזה לא משום שנתניהו מעריך אותו. הוא לא כל כך. אבל כחלון הוא אחד משני שרי הליכוד המזרחיים היחידים בממשלה, ונתניהו חושש מנקמת יוצאי צפון אפריקה בקלפי. אין הגיון להתמנות ליו"ר המינהל, בדרג של פקיד בכיר, כאשר אתה יכול להתמנות לשר השיכון שהוא לפי החוק משמש גם כיו"ר המינהל. לכן מדובר כאן בתרגיל בחירות בלבד, כדי שמישהו חברתי יעמוד לצד ראש הממשלה, בצילום מלא חיוכים מזויפים.

כחלון המסכן נאלץ לשתף פעולה עם נתניהו, כמו שנאלץ להופיע בתשדירי הבחירות של הליכוד, ולפאר את ראש הממשלה כמי "ששומר על עם ישראל". הרי אם באמת הוא היה מעריך את נתניהו, היה נשאר בממשלתו, ומקבל שדרוג.

כחלון ונתניהו במסיבת העיתונאים בה הוכרז מינוי כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראלצילום: שירן גרנות

מצחיק לקרוא את הודעתו של נתניהו לפיה, "יחד עם השר כחלון נוריד את מחירי הדיור כפי שהורדנו את מחירי הסלולר".

מה הוא חושב, שאנחנו מטומטמים? אין הרי קשר בין הדברים. להוריד את מחירי הסלולר היה קל ופשוט. צריך היה רק להכניס עוד כמה חברות לענף, והמחירים יורדים. לא היו שם ועדים חזקים ומאורגנים שצריך לעמוד מולם, אלא רק שניים-שלושה בעלי הון שאין להם כוח אמיתי.

אבל במינהל מקרקעי ישראל הסיפור שונה לחלוטין. שם יש ועד חזק והסתדרות שולטת, שלא תאפשר ליו"ר לפעול כרצונו. יש שם גם את הקיבוצים, המושבים, האיכרים, וכל הקבלנים והעשירים הגדולים שמחזיקים בכמויות גדולות של קרקע. להם יש אינטרסים אדירים בקרקע ובמחירה הגבוה. במינהל שולטים אלה שמאמינים שאסור למכור קרקע בכלל, ושהמדינה צריכה להחזיק אותה לעד. אבל בלי שחרור קרקע מאסיבי ומכירתה המלאה לציבור, לא תהיה ירידת מחירים.

נתניהו יודע שכחלון הוא לא האיש שיפעל למכירת כל הקרקעות שמחזיק המינהל לאזרחי המדינה, שזו הדרך הנכונה והמהירה להורדת מחירי הקרקע, ובעקבותיה גם את מחירי הדיור. אפילו בסין הקומוניסטית זנחו כבר מזמן את "המינהל" שלהם, והממשלה מוכרת אדמות לאזרחים. אבל אנחנו יותר אדוקים גם מהסינים.

אלא שלא צריך ללכת כל כך רחוק. המינוי של כחלון הוא רק ליום הבחירות, ל-36 שעות בלבד. לאחריהן הוא ימוג וייעלם, באותה מהירות שבא הופיע. כחלון הרי יוצא עוד מעט ללימודים בארה"ב, וכאשר יחזור, אף אחד כבר לא יזכור את הבטחת הבחירות הזו. עור הדב כבר יחולק בין כל מפלגות הקואליציה, ומשרד השיכון יישאר אצל ש"ס, או יעבור לליכוד. השר שימונה לא יסכים בשום אופן לוותר על עיקר כוחו: מינהל מקרקעי ישראל. הרי בלי המינהל הוא כלי ריק.

לכן מדובר בסתם אוויר חם, במינוי הכי קצר בהיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ