ש"ס ויהדות התורה חוששות מהצבעת מחאה של "החרדים החדשים"

המפלגות החרדיות מנסות לבלום זליגה של חרדים העובדים לפרנסתם לבית היהודי, עוצמה לישראל ולמפלגתו של חיים אמסלם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ערב הבחירות לכנסת, כלל המפלגות הדתיות מגבירות את חיזוריהן אחר קבוצת גדולה בשולי החברה החרדית - חרדים העובדים לפרנסתם, שחלקם לומדים לתארים אקדמיים, או משרתים בצה"ל ומכונים גם "החרדים החדשים". סקר שנערך באחרונה בקבוצה המגוונת הזאת - הכוללת מזרחים ואשכנזים, חוזרים בתשובה וחרדים ותיקים - גילה שיעורי אי-שביעות רצון גבוהים ביחס למפלגות החרדיות ונציגיהן. בד בבד, הכריז אתמול חנוך ורדיגר, יו"ר טוב, כי בבחירות הבאות תתמודד התנועה החרדית בבחירות הארציות ותתחרה בש"ס וביהדות התורה.

ראשי ש"ס ויהדות התורה פונים לאוכלוסייה הזאת במגוון דרכים, בניסיון למנוע הצבעת מחאה או פנייה למפלגות אחרות. משיחות עם רבים המזוהים כחרדים חדשים, עולה כי קולותיהם ינותבו הפעם - לצד ש"ס ויהדות התורה - גם לעוצמה לישראל, הבית היהודי, כוח להשפיע ועם שלם, שהקימה באחרונה מטה חרדי אינטנסיבי, המדגיש מצד אחד את עמדתו של הרב חיים אמסלם בעד שילוב חרדים בעבודה ורכישת מקצוע, ומצד שני מתנער מאמירות שהשמיע באחרונה בעד תחבורה ציבורית בשבת, למשל.

הח"כים משה גפני ואורי מקלב ערכו באחרונה כנסים וחוגי בית עבור קבוצות של חרדים עובדים שהציבו סימן שאלה על המשך ההצבעה ליהדות התורה. גפני פנה אתמול בראיון לרדיו קול חי וביקש מכל מי שרואה עצמו מזוהה עם הקבוצה הזאת להצביע ג' (פתק ההצבעה של יהדות התורה), "לטובת הילדים שלו ואורח החיים שלו". אף שהקבוצה הזאת מזוהה יותר עם הציבור של דגל התורה, הנהגת ש"ס קורצת אף היא לציבור זה. בראיון לעיתון "משפחה" חלק אריה דרעי רשמים משילובם של החרדים החדשים בחברה החרדית. "אתה רואה איך בתי הספר מלאים ואתה אומר: ‘ריבונו של עולם, מה אנחנו עושים פה בארץ ישראל? איך זה שבמקום לחזק את בעלי הבתים ותומכי התורה, קורה להפך'?", אמר.

מנגד, משא ומתן אינטנסיבי שניהלו באחרונה שלושת ראשי ש"ס עם תנועת טוב, המייצגת פלח גדול של חרדים שכבר בחרו להתנתק מהמפלגות הגדולות, נכשל. ש"ס נמנעה מאישור מסמך עקרונות שבו עידוד תעסוקה ולימודים אקדמיים. טוב, בתגובה, קראה לאוהדי התנועה "להצביע לרשימות שנציגיהן התחייבו לקיום שלם של עולם התורה ואי-פגיעה במעמד בני הישיבות, ושחרטו על דגלן מחויבות מלאה לצרכי האוכלוסייה החרדית על חלקיה". יצוין כי בסקר גיאוקרטוגרפיה שהזמינה באחרונה טוב, נמצא כי 41% מהחרדים סבורים כי משפחות של חרדים עובדים מופלות לרעה בחינוך החרדי. 13% היו מצביעים טוב אם היתה מתמודדת בבחירות כפי שכבר עשתה בהצלחה בשתי עיריות - בית שמש וביתר עילית.

כנס של חסידי סאטמר בירושלים, אתמול. "המדינה זה העמלק של הדור" צילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול התרגש על הזרם המרכזי החרדי איום נוסף: יותר מ-10,000 חרדים השתתפו בעצרת ענק בכיכר השבת בירושלים שנועדה "לחזק ולבסס את בתי החינוך ומוסדות התורה המתנזרים מתקציבי השלטון ולאלה אשר לא כרעו לבעל הבחירות הטמאות שנאסרו על ידי גדולי הדור". בעצרת השתתפו כל הקהילות הנמנות עם הפלגים הקנאיים של "העדה החרדית", ובראשה עמד האדמו"ר מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים, אחד משני אדמו"רי סאטמר המכהנים שהגיע אתמול מארה"ב, ונחת לעצרת המונים נגד הבחירות. הוא האשים כי "המדינה זה העמלק של הדור, הציונים הם מזרע עמלק", וקרא להתנזר מהבחירות. מדובר בביקור הראשון של האדמו"ר בישראל מאז התמנה לפני מספר שנים, ובאמתחתו מיליוני דולרים כעידוד למוסדות המתנזרים מתקציבים ממלכתיים ושומרים בכך על "החינוך הטהור".

לפי אנשי סאטמר, אנשי יהדות התורה צריכים לאמץ את היחס העקבי של הקנאים - הגורס כי מי שחומק משירות צבאי, חייב גם להתנזר מתקציבים שלטוניים וממנעמי השלטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ