נתניהו: אני מתכוון להקים ממשלה גדולה ככל שניתן

מדגמי הטלוויזיה מצביעים על פער זעום בין הגושים. הליכוד-ביתנו נחלש, לפיד שני, יחימוביץ' במקום השלישי, ואחריה בנט וש"ס. עדכונים שוטפים

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם לראשונה לאחר פרסום תוצאות מדגמי ערוצי הטלוויזיה, שעל פיהם הליכוד ביתנו ירדה ל-31 מנדטים, ויש עתיד, מפלגתו של יאיר לפיד, היא השנייה בגדולה עם כ-19 מנדטים. נאומו של נתניהו החל דקות ספורות לאחר שראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, פתח בדבריו. הנאומים, שנישאו במקביל, יצרו בלבול רב באמצעי התקשורת שהתקשו להחליט את דבריו של מי לשדר. שני האישים אמרו שיפעלו להקמת ממשלה רחבה.

מדגמי ערוצי הטלוויזיה צופים גם שמפלגת העבודה תזכה ב-17 מנדטים, ולאחר מכן ש"ס והבית היהודי עם 12-13 מנדטים. מרצ עם כ-7 מנדטים, וקדימה של שאול מופז לא עוברת את אחוז החסימה. על פי המדגמים - לגוש הימין 61-62 מנדטים. על פי שיעור ההצבעה מסתמן כי מספר הקולות הדרוש להיכנס לכנסת יהיה 73,000. לשם השוואה, בבחירות הקודמות נדרשו 67,500 קולות.

01:44: יו"ר ש"ס אלי ישי שוחח הלילה עם ראש הממשלה נתניהו, עם ראש מפלגת העבודה יחימוביץ', עם ראש מפלגת יש עתיד לפיד ועם יו"ר הבית הלאומי בנט. ישי ייפגש מחר (חמישי) עם נתניהו וצפוי להיפגש עם ראשי שלוש המפלגות האחרות בהמשך השבוע.

01:10: מדגם הבחירות של ערוץ 2 עודכן על פי תוצאות האמת, לאחר שנספרו מעט יותר מ-600 אלף מקולות המצביעים. על פי התוצאות המעודכנות, הליכוד ביתנו זכתה בשני מנדטים נוספים ועלתה ל-33, יש עתיד איבדה מנדט אחד ותקבל 18 מנדטים. מפלגת העבודה איבדה מנדט גם היא ותקבל 16, ואילו ש"ס שומרת על כוחה עם 12 מנדטים. הבית היהודי מאבדת מנדט עם 11 מנדטים, וגם מרצ עם 6. יהדות התורה מתחזקת ל-7 מנדטים והתנועה עם 7 מנדטים. חד"ש עם 4 מנדטים, בל"ד ורע"מ-תע"ל עם 3 מנדטים כל אחת. הסוקרת מינה צמח ציינה כי מפלגת קדימה נמצאת כעת קרוב מאוד לאחוז החסימה. לפי המדגם המעודכן, מפת הגושים היא 63 מנדטים לגוש הימין ו-57 לשמאל.

00:30: ראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, נאם לראשונה מאז פורסמו מדגמי הבחירות האחרונים. "לפני עשר שנים בדיוק, ב-2003, בלילה כמו הלילה הזה, ישבתי בבית הוריי בזמן ששודר מדגם הטלוויזיה ובעשר בערב, בדיוק כמו היום, עלו הגרפים הצבעוניים והכריזו ששינוי, המפלגה של אבא שלי זכתה ב- 15 מנדטים וכולנו קפצנו וצרחנו והתחבקנו. ואז גילינו שאבא נשאר לשבת בכורסה שלו. הוא נראה רציני ומהורהר וכמעט עצוב, ופתאום השתרר שקט ושאלתי אותו 'מה קרה?'. הוא אמר 'כרגע הבנתי את כובד האחריות שנחתה עליי'. אני לא הבנתי אותו אז, חשבתי שמותר לשמוח קצת, אבל אני מבין אותו הלילה. אחריות כבדה הונחה על כתפינו.

במהלך מערכת הבחירות יש משפט שחזר על עצמו, בכל מקום אל תהיה כמו אלה, שברגע שהם נבחרים, הם שוכחים. כרגע נבחרנו ואני לא אשכח". בהמשך קרא לפיד "לבכירי המערכת הפוליטית לשאת איתי ביחד כדי להקים ממשלה רחבה ככל שאפשר שתאחד בתוכה את הכוחות המתונים משמאל ומימין, מימין ומשמאל, כדי שנוכל באמת להביא לשינוי אמיתי במדינת ישראל".

דקות לאחר שהחל נאומו של לפיד, פתח גם ראש הממשלה בנימין נתניהו בדבריו. "אני גאה להיות ראש הממשלה שלכם ואני גם מודה לכם שנתתם לי את ההזדמנות בפעם השלישית להנהיג את מדינת ישראל", אמר נתניהו. "זו זכות גדולה אבל זוהי גם אחריות גדולה. זו הזדמנות לערוך שינויים שאזרחי ישראל מייחלים להם ואשר ישרתו את כלל אזרחי ישראל. אני מתכוון לחולל את השינויים הללו ולצורך זה עלינו להרכיב ממשלה רחבה ככל שניתן, והתחלתי במשימה הזאת כבר הערב".

  לדברי נתניהו, "הממשלה שנקים תתבסס על חמישה עקרונות מרכזיים: ראשית - עוצמה ביטחונית מול האתגרים הגדולים שלפנינו והראשון שבהם היה ונשאר היה ונשאר למנוע מאיראן נשק גרעיני. השני הוא אחריות כלכלית מול המשבר הגלובלי המתמשך – לא נוותר על זה. שלישית – אחריות מדינית וחתירתנו המתמדת לשלום אמת. רביעית – הגדלת השוויון בנטל. חמישית – הפחתת יוקר המחייה, ובראש ובראשונה הפחתת מחירי הדירות בישראל. אני רואה שותפים רבים למשימה הזאת, אנחנו נשלב ידיים ובעזרת השם נקים ממשלה רחבה ויחד נצליח".

  00:08: יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קראה הערב להקמת גוש חוסם לליכוד-ביתנו. "יכול מאוד להיות שאנחנו נמצאים בפתחו של ערב שפותח הזדמנות גדולה להרכיב ממשלה חלופית לממשלת נתניהו", אמרה יחימוביץ'. "אני רוצה להתחייב כאן מולכם ומול הציבור ששומע אותי שאני אעשה כל שביכולתי כדי לכנס את כל הכוחות שיהוו גוש נגדי לממשלה קיצונית קפיטליסטית שמתאכזרת לאזרחיה. אני שוחחתי הערב עם יאיר לפיד ובירכתי אותו על ההישג. שוחחתי גם עם ציפי לבני וזהבה גלאון. יש אפשרות ואני אעשה הכל כדי שהיא תתרחש להרכיב ממשלה שתהיה ממשלה חברתית ותניע תהליך שלום . יש כוחות שיכולים לחבור יחד לחסום את נתניהו. כל עוד נתניהו ראש ממשלה, שום דבר לא ישתנה".

  יאיר לפיד אמר בצאתו מביתו אל מטה המפלגה: "אני מאוד מתרגש".

  יו"ר מטה הבחירות בליכוד ביתנו, גדעון סער אמר כי ״הליכוד - ביתנו היא המפלגה הגדולה ביותר. בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. ברור שלגוש הימין רוב בכנסת הבאה. אנחנו צריכים ממשלה רחבה ככל שניתן על מנת להתמודד עם האתגרים הניצבים לפנינו. אנו נוביל את מדינת ישראל בשנים הקרובות. יש ניסיון של מפלגות השמאל למנוע ממשלה בראשות נתניהו. יהיו ניסיונות של גורמים בשמאל לחסום את בנימין נתניהו. מי שיגלה ממלכתיות יוכל לקחת חלק בממשלה הבאה. נשקיע את כל המאמצים להקמת ממשלה רחבה ככל שניתן".

  00:00: נפתלי בנט נאם לפעיליו ואמר כי "הבית היהודי הוא הבית החדש של כל עם ישראל. היום הקמנו בית חדש ומי שרוצה ישראל שבטוחה בעצמה, שבוטחה בכוחה, שיודע לשמור על הבית לא רק עם מקלטים אלא גם עם רוח אמיצה. אויבנו ידעו שעם מדינת ישראל לא מתעסקים.

  "הקמנו בית חדש שלא יהיה שבוי בידי טייקונים. נילחם על כך שלילד שנולד בירוחם יהיה סיכוי להזדמנות כמו ילד שנולד ברמת השרון...אני בעד מדינת ישראל". בפתח דבריו הודה בנט לחיילי צה"ל על פועלם למען ישראל.

  בעבודה הרוחות הרבה פחות נעימות, ומתייחסים אל תוצאות המדגמים ככישלון וכבר מתחילים להישמע קולות נגד יחימוביץ'. אחד מחברי הכנסת של המפלגה תקף אותה ואמר: "הקמפיין לא הוכיח את עצמו פעמיים: פעם אחת לא הצלחנו להביא מצביעים כשמיצבנו את עצמנו כמרכז מדיני ושמאל כלכלי - מצביעי השמאל פשוט ברחו מאתנו לרשימות אחרות. בפעם השנייה שלי שגתה כשהחליטה להצהיר שלא ניכנס לקואליציה של נתניהו וחיזקה בכך את יאיר לפיד".

  21 מתוך 21 |
  מטה התנועה בזמן שידור תוצאות המדגמים
  1 מתוך 21 |
  נתניהו למחרת הבחירותצילום: רויטרס
  2 מתוך 21 |
  יאיר לפיד, יממה לאחר סגירת הקלפיותצילום: תומר אפלבאום

  ואולם במפלגה מתעקשים כי לא יבקשו את ראשה של יחימוביץ' ויתמקדו כבר מעתה בבחירות הבאות. ח"כ אבישי ברוורמן אמר הערב: "נהיה באופוזיציה ונעבוד עם דרך וצוות ואני מאמין שתוך שנה שנתיים תהיה מערכת בחירות. התוצאות כאן לא יציבות. חסרים מבוגרים אחראים בפוליטיקה הישראלית. צריך לנהל מדינה. המצב לא יציב ונגיע לבחירות נוספות תוך שנה שנתיים".

  23:48: פרשן "הארץ", אמיר אורן, טוען שלפיד ויחימוביץ' יכולים להחליף את נתניהו – אם הם רק יתאמו עמדות. "לפחות הלילה (שלישי) - בטרם מתפרסמות התוצאות הסופיות והרשמיות - עדיין ייתכן שמתנגדי נתניהו ימנו 60 ח"כים. אך כדי שלא יתפצלו לכל עבר, עליהם להסכים ביניהם מיהו המועמד המומלץ עליהם – יאיר לפיד, שלי יחימוביץ', או אולי צירוף רוטציה ביניהם - ולגייס לשם כך, במשא ומתן מכבד, את הסיעות הערביות", כותב אורן.

  אנשיל פפר מספר על תקומתה ומותה של מפלגתו של אלדד יניב, "ארץ חדשה". במפלגה קיוו כי האווירה של מהפכת רוטשילד תלווה אותם גם בבחירות, אבל חבריה מתמודדים כעת עם גוויעתה בדיוק במקום שבו קמה.

  23:39: מניתוח ראשוני של קולות הבוחרים שמתבסס על 396 קלפיות מדגם, עולה כי במגזר הערבי נרשמו שיעורי הצבעה נמוכים במיוחד ביחס לציבור היהודי. ירידה בשיעורי ההצבעה נרשמה גם במגזר הרוסי. משמעות הנתונים, לדברי פרופ' אברהם דיסקין, הסוקר של ועדת הבחירות, היא שחלק מהיחלשות מפלגת הליכוד ביתנו בבחירות נובע מכך שהמצביעים המסורתיים של "ישראל ביתנו", דוברי הרוסית, לא הגיעו להצביע. לדבריו, קלפיות המייצגות את המצביעים המסורתיים של הליכוד רשמו את אותה עלייה בשיעור ההצבעה כמו בציבור הכללי.

  שיעור ההצבעה הגבוה היחסית יקשה גם על המפלגות הקטנות להיכנס לכנסת, שכן אחוז החסימה, שמהווה 2 אחוז מהקולות הכשרים עלה מכ-67,000 קולות בבחירות הקודמות לכ-73,000.

  להערכת פרופ' דיסקין מפת המנדטים עלולה להשתנות על פי ההצלחה או הכישלון של המפלגות הקטנות – בקצוות המפה הפוליטית – בל"ד בשמאל ועוצמה לישראל בימין. לדבריו, סכנה מיוחדת נשקפת לראשונה, שנמצאת על סף אחוז החסימה. זאת בשל שיעור ההצבעה הנמוך בקרב הציבור הערבי ביחס לציבור היהודי ובגלל שהם לא צפויים לקבל קולות מקרב החיילים, שקולותיהם יספרו רק מחר בערב. בקלפיות הצבאיות נרשם שיעור הצבעה של כ-67% - עלייה של 9% בהשוואה לבחירות הקודמות.


  23:32: יעל גרמן, מספר 3 ברשימת "יש עתיד", לא מוכנה להתחייב שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. "אין לי מושג מי יהיה ראש הממשלה. אני רק יכולה להגיד שהליכוד קיבלו יותר מנדטים ממה שמגיע להם", אמרה. "אני לא יכולה להגיד לאן אנחנו הולכים. זה לא סוד שאמרנו שאנחנו רוצים להיות חלק מהממשלה, אבל אנחנו צריכים לשקול כל צעד ולא למהר. קרוב ל-600 אלף איש נתנו בנו אמון. זאת אחריות. יש לנו אס ביד ולא משתמשים באס בתחילת המשחק".

  לדבריה, התנאים שתציב יש עתיד נוגעים לשוויון בנטל, לימודי ליבה וקריטריונים חדשים לזכאות לדיור. "ההצבעה בנו היא תוצאה של המחאה החברתית. אנחנו מייצגים את הצעירים". אמנם מפלגת העבודה היא שהסתמנה כזו שתזקוף את רווחי המחאה החברתית לזכותה, יש עתיד לקחה את מקומה. גרמן משערת שהשינוי חל בשבוע האחרון. "עשינו עבודת שטח נכונה, 100 מטות, 15 אלף מתנדבים, הרגשנו שהצעירים תומכים בנו".

  במפלגות הערביות נרשמה אכזבה מתוצאות המדגמים – בעיקר אצל בל"ד ורע"מ תע"ל, שסברו כי שיעורי הצבעה גבוהים יותר במגזר הערבי היו מיטיבים עמן. ראש מערך ההסברה ברע"מ-תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, אמר כי אם אחוזי ההצבעה במגזר הערבי היו גבוהים יותר, "היינו משנים את המפה לא רק בישראל אלא במזרח התיכון". יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, כמעט מתח ביקורת חריפה נגד אלה שהחרימו את הבחירות בטענה כי ההחרמה ההביאה לאי הסתלקותו של נתניהו מהשלטון. 

  23:23: נתניהו, יחימוביץ' ולבני התקשרו ללפיד ובירכו אותו על הישג תנועתו.

  לאחר פרסום מדגמי הטלוויזיה החלו עשרות פעילי ליכוד לחגוג בביתן 15 בגני התערוכה, לשיר ולתופץ בתופים, אולם תחושת ההלם והאכזבה בלטה על פניהם של רבים באולם.

  על אף הכישלון בבחירות העדיפו בכירי הליכוד בדקות שאחרי היוודע התוצאות להציג אותן כהישג והדגישו שנתניהו יהיה גם ראש הממשלה הבא. "הליכוד ביתנו היא המפלגה הגדולה ביותר", אמר ראש מטה הבחירות של המפלגה, גדעון סער. "ברור שלגוש הימין יש רוב בכנסת הבאה".

  מנגד, הדגיש סער כי הליכוד מעוניין לצרף כמה שיותר מפלגות לקואליציה ושיגר מסר ליאיר לפיד. "אנחנו צריכים ממשלה רחבה ככל האפשר", אמר. "יש ניסיון של מפלגות בשמאל למנוע ממשלבה בראשות נתניהו ויהיו נסיונות של גורמים בשמאל לחסום אותו. מי שיגלה ממלכתיות יוכל לקחת חלק בממשלה הבאה שננסה שתהיה רחבה ככל האפשר".

  23:21: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שידר "עסקים כרגיל" אחרי פרסום תוצאות המדגמים וכתב בדף הפייסבוק שלו: "אני מבקש להודות למיליוני אזרחי ישראל שמימשו היום את זכותם הדמוקרטית. על פי תוצאות המדגמים ברור שאזרחי ישראל קבעו שהם רוצים שאמשיך לכהן בתפקיד ראש ממשלת ישראל, ושארכיב ממשלה רחבה כלל האפשר.

  "התוצאות המסתמנות הן הזדמנות גדולה לשינויים רבים לטובת כלל אזרחי ישראל. מערכת הבחירות מאחורינו ואתגרים רבים ומורכבים לפנינו. כבר הערב אתחיל במאמצים להרכבת הממשלה הרחבה ביותר שניתן".

  ביש עתיד, מפלגתו של יאיר לפיד, הגיבו בסיפוק ובאיפוק לתוצאות המדגמים. את תוצאות המדגמים של שלושת הערוצים ראה לפיד בביתו, שברמת אביב. ד"ר רות קלדרון, מקום 13 ברשימת יש עתיד וחברה קרובה של משפחת לפיד, שוחחה עם כתבת "הארץ" רויטל חובל, ואמרה כי "יאיר העדיף לראות את המדגם בבית, כמו טומי. הוא בכל זאת הבן של אבא שלו, רק שהוא אוהב יהדות". מספר חמש ברשימה, יעקב פרי, הסתפק בלומר ש"מוטלת עלינו אחריות גדולה, אנחנו צריכים לשבת ולשקול את צעדינו". מקום 14 ברשימה, עו"ד פנינה תמנו שטה, שתהיה ככל חברת הכנסת האתיופית הראשונה אמרה: "לא ידעתי שאני אכנס, הייתה לי אופטימיות זהירה אבל נלחמנו על כל קול".

  ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר אחרי פרסום המדגמים כי "למרות אחוזי ההצבעה הגבוהים, עלינו במנדט לפי נתוני המדגמים ואנו מקווים שנקבל יותר. לא נהיה בקואליציה בכל מחיר ויש לנו מצע ברור". 

  אלי ישי אמר בנאומו לפעילים: מרן ניצח. תורת ישראל ניצחה. העולם התורה ניצח. בעזרת ה' לא תקום ממשלה בלי תנועת ש"ס".

  23:03: נתניהו אמר כי הוא "מודה לעם ישראל על שבחר בו שוב".

  כתב "הארץ", יאיר אטינגר, ליווה במהלך היום את ש"ס ומדווח כי במטה המפלגה נשמעו אנחות רווחה עם פרסום המדגמים. ש"ס, שלפי ההערכה הממעיטה ביותר שומרת על כוחה, יכולה לברך על מזלה הטוב. רבים ציפו לדרעי שיחזור, וכישלון היה עשוי להציג אותו כאכזבת העשור. תסריטי האימה לא התממשו. הראשון לנשום לרווחה הוא אריה דרעי, שהקמפיין הזה היה על גבו.

  רועי צ'יקי ארד צפה במדגמים בקיוסק 'סיטי מרקט' בעיר העתיקה בבאר שבע. זוג המוכרים, אחד עם כיפה ושני עם כובע הפוך בנוסח עופר לוי בתקופות מסוימות, נראו המומים ואבלים מהתוצאות. "התוצאה היא שהמצב יהיה יותר קשה במדינה", העריך אחד מהם, "לפיד הוא לא אחד שאוהב את העם. הוא יותר גרוע אפילו מביבי, שבכל זאת קצת אהב את העם".

  בטלוויזיה מופיע גדעון סער, פניו חיוורות. "נכשלתם?", שואל השדרן ושני המוכרים כועסים על כך שהשדרן חצוף. סער מדבר על כך שפניו של נתניהו להקים ממשלה רחבה. "רחבה?", אמרו המוכרים. "כמה כסף זה אומר שיילך למסים כשהם מדברים על ממשלה רחבה". בבית הקפה הסמוך והיאפי יותר, אחד המלצרים שמח כי הצביע לפיד, ומלצרית שניה אבלה: "זה רע מאוד, אני בעד העבודה". "אני לא מאמינה שלפיד קיבל 19 מנדטים זה הזוי", ממלמלת אחת המלצריות שוב ושוב.

  22:51: שיעור ההצבעה הסופי בבחירות הגיע ל-66.6%, לעומת 65.2% ב-2009.

  ציפי לבני הגיעה למטה התנועה ועמדה על הבמה עם חברי מפלגתה. לפעילים אמרה: "חשוב לי מאוד לומר לכם: לפני שמונה שבועות יצאנו לדרך חדשה לגמרי. אחרי תקופה, אני החלטתי שאני לא יכולה לשבת בבית ולראות את מדינת ישראל מובלת לתהליך שהוא בעיניי מאוד מאוד בעייתי. 10 ימים לפני הגשת טפסי הבחירות הודעתי שאני חוזרת, ואני אומרת: חזרתי כדי להישאר ואני אשאר כדי להשלים את המשימה שלנו: לעשות את המדינה יותר טובה לאזרחיה, לצעיריה, מדינה שהיא חלק מהעולם החופשי ומדינה שמובילה לתהליך מדיני לשלום".

  עוד תגובות במערכת הפוליטית לפרסום מדגמי הטלוויזיה:

  עמיר פרץ, מספר 3 בתנועה, אמר אחרי פרסום המדגמים: "אם אכן נוצר גוש שמייצר אלטרנטיבה לנתניהו זה חשוב ביותר. אחרי שנקבל את תוצאות האמת נשקול את צעדינו". נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי אמר: "אנחנו, הבית היהודי, חזרנו למרכז הבמה הפוליטית".

  ישראל חסון מקדימה, שאינה עוברת את אחוז החסימה באף מדגם, אמר: "אני לא איש אופטימיות או פסימיות. אני איש ריאלי. כבר שמונה חודשים עברו מאז שקדימה נכנסה למצב שקשה לצאת ממנו כשהחברים עזבו את המפלגה. אני לא יודע להגיד אם זה יום עצוב או לא. לדעתי התהליך שהמדינה נמצאת בו חייב מרכז חזק - שידע לנהל את המדינה.. אנחנו עדיין לא בשלב של להסתכל על הגושים. נמתין לקבלת התוצאות הסופיות".

  22:21: לפיד פרסם תגובה קצרה בפייסבוק: "תודה". במפלגת העבודה נרשמה אכזבה מתוצאות המדגמים: אף ח"כ לא נכח בבית באולם בבית ברל בזמן פרסום המדגמים. בכיר בעבודה אמר כי: "אנחנו לא פוסלים את האפשרות שנמליץ על יאיר לפיד בפני הנשיא". יו"ר מרצ גלאון עקצה את העבודה ואמרה כי "יש לנו משימה: להחזיר לישראל את הדמוקרטיה, לחזור ולדבר שלום. להגיד שאי אפשר צדק חברתי בלי הסדר מדיני. נתחיל ממחר בבוקר".

  ח"כ שלמה מולה, מקום 8 ברשימת התנועה אמר: "שאלת הגושים הכי חשובה - השאלה אם יאיר לפיד יראה את עצמו חלק מהגוש". ציפי לבני תגיע בקרוב למטה התנועה ותגיב על תוצאות המדגמים.

  גורמים בבית היהודי משוכנעים כי קולות החיילים ישנו את המפה וכי המפלגה תגיע ל-14 מנדטים.

  דוברי יש עתיד תדרכו את חברי המפלגה לשמור על צניעות ולא לדבר על מי ימליצו לראשות הממשלה, איך ועם מי יצטרפו לממשלה. 

  ישראל חסון מקדימה: "אנחנו נחכה לגמר ספירת הקולות ונמתין לתוצאות האמת. נשב נחשוב ונלמד מה קרה כאן. אני ממליץ לכולם להמתין בסבלנות כי הכל נמצא בטווח הסטייה". ח"כ רונית תירוש סירבה להגיב אחרי שמופז ביקש להימנע מראיונות עד שימסור הצהרה.

  ח"כ דב חנין אמר: "הליכוד הוכה מכה קשה וזו הצבעת אי אמון בנתניהו. מבחינת הממשלה הזו המחאה החברתית היא משהו ששכחו אותו, אבל הציבור לא שכח. הוא רוצה משהו אחר, האיום האיראני לא משחק תפקיד לאנשים, ויש להם בעיות אחרות".

  22:00: ערוצי הטלוויזיה פרסמו את תוצאות המדגמים.

  על פי ערוץ 2, הליכוד ביתנו זכה ב-31 מנדטים; יש עתיד מפתיעה עם 19 מנדטים; העבודה 17; הבית היהודי 12; ש"ס 12; התנועה 7; מרצ 7; יהדות התורה 6; חד"ש 4; רע"מ תע"ל 3; בל"ד 2

  לפי תוצאות מדגם ערוץ 10 הליכוד ביתנו 31; יש עתיד 18; העבודה 17; ש"ס 13; הבית היהודי 12; התנועה 6; מרצ 6; יהדות התורה 6; חד"ש 5; רע"מ תע"ל 4; בל"ד 2.

  במדגם ערוץ 1 הופיעו התוצאות הבאות: הליכוד ביתנו עם 31 מנדטים; יש עתיד שנייה עם 19; העבודה 17; הבית היהודי 12; ש"ס 11; התנועה 7; מרצ 7; יהדות התורה 6; חד"ש 3; בל"ד 2; רע"מ תע"ל 3; עוצמה לישראל 2.

  21:43: עוד לפני פרסום תוצאות המדגמים, המניות הישראליות שנסחרות בוול סטריט רושמות ירידות. מדד 25 המניות הישראליות הגדולות של בלומברג יורד ב-0.7%. מניית מלנוקס מאבדת יותר מ-4%; מניית פרטנר מאבדת כמעט 5%. החשש בקרב משקיעים אמריקאים הוא מחוסר ודאות פוליטית אחרי הבחירות בישראל, שתוביל להיחלשות כלכלית.

  21:17: בבית הלבן התייחסו היום לבחירות בישראל ואמרו כי לא משנה מה יהיו התוצאות, גישתה של ארה"ב כלפי הסכסוך בין ישראל לפלסטינים לא תשתנה. "אנחנו נמשיך להבהיר שרק באמצעות משא ומתן ישיר יוכלו הישראלים והפלסטינים להשיג את השלום ששניהם ראויים לו", אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני. לדבריו, מורכבות הסכסוך ולא היחסים בין אובמה למנהיג הישראלי היוו מניעה למשא ומתן.

  20:54: נתונים מעניינים מבתי הסוהר, שם נסגרו הקלפיות ב-20:00. בסך הכול, הצביעו 7,435 אסירים, שהם 70.6% מבעלי זכות ההצבעה. זו עלייה דרמטית בהשוואה לבחירות 2009, אז הצביעו רק 21%, זאת בשל שינוי בחוק שהוביל שב"ס לזיהוי האסירים בכרטיס אסיר ללא צורך בתעודות זהות, שלרוב לא היו ברשותם. עד כה נאלצו האסירים לשלם מכספם כדי להנפיק תעודות חדשות ולכן ויתרו בדרך כלל על ההשתתפות. מלבדם הצביעו גם 1,295 אנשי סגל. לא נרשמו אירועים חריגים לאורך היום.

  20:10: יום הבחירות נכנס לישורת האחרונה ובמפלגות מנסים לעשות הכל כדי לקושש עוד מצביעים. ראש הממשלה נתניהו אמר: "שלטון הליכוד בסכנה, אני מבקש שתעזבו הכל ותצאו עכשיו להצביע מחל. זה חשוב מאוד להבטחת עתידה של מדינת ישראל". ואולם, במערכת הפוליטית טוענים כי הלחץ שמשדרים בליכוד הוא ספין בניסיון לעודד את בוחרי המפלגה.

  יו"ר התנועה, ציפי לבני, לא מאבדת תקווה ואומרת כי "ההצעה לשיתוף פעולה עם יחימוביץ' ולפיד עדיין רלוונטית ותמשיך להיות גם מחר". בש"ס גייסו את הרב עובדיה יוסף ודובר המפלגה מסר כי "הרב עובדיה יוסף צם ולמד במהלך היום להצלחת התנועה, אך קטע את הצום לפי המלצת רופאיו".

  19:43: החשש מכישלון בבחירות מוביל את מטה הבחירות בליכוד-ביתנו לנהל קרב מאסף כדי להחליש את כוחו של לפיד. השר גלעד ארדן אמר כי "אנחנו מרכזים מאמץ כדי להסביר ביחד עם פעילי הליכוד ליד הקלפיות שהצבעה ליאיר לפיד, שאנו מזהים את התחזקותו, עלולה להביא ליצירת גוש חוסם בשמאל ולהפלת ראש הממשלה. יאיר כבר ניסה להתאחד עם שאר מפלגות השמאל וצפוי לעשות זאת אחרי הבחירות".

  בנוסף, נשמעים דיווחים על האשמות הדדיות בין אנשי הליכוד לישראל ביתנו על האחריות לכישלון בבחירות. בחשבון הפייסבוק של ראש הממשלה נתניהו פורסם קישור לסרטון של ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין, שבו הוא אומר: "אנו צריכים שתבואו לקלפי ותצביעו מחל מחל ועוד פעם מחל!"

  שי פירון, מספר 2 ברשימת יש עתיד אמר ל"הארץ": "אנחנו אופטימיים. אני עושה הכול כדי שגם מקומות 15, 16 ו-17 ייכנסו". רוצים לדעת מי נמצא במקום ה-17 ביש עתיד? היכנסו לרשימת המפלגה.

  19:28: שיעורי הצבעה גבוהים נרשמים גם בקרב חיילי צה"ל: עד השעה 17:00 הצביעו כ-60% מהחיילים בקלפיות צבאיות – עלייה של 13% לעומת בחירות 2009. הנתון לא כולל חיילים שהצביעו בקלפיות אזרחיות.

  כתב "הארץ", אילן ליאור, מלווה במהלך היום את יו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני, ומדווח כי היא פיזרה הצהרות אופטימיות: "אולי יהיה פה מהפך", היא הצהירה במהלך היום. "אם הייתי אומרת את זה לפני שבוע היו אומרים שאני הזויה. היום זה נשמע אפשרי". במהלך היום ביקרה לבני, בין היתר, בתל אביב, ברמת השרון, בפתח תקווה, בראשון לציון ובחולון.

  כתב "הארץ", אלי אשכנזי, מדווח כי בשיכון ג' בטבריה האווירה היתה מעט מנומנמת. שולה לחמי, שגרה בסמיכות לקלפי באיזור, תיארה את התחושות: "אין תנועה, אין אנרגיות, אין פעילים, אין ג'ינגלים והסעות בוחרים לקלפי". אליהו צדוק, שישב בגינה בשכונה אמר כי "היום אתה מרגיש שכל הדרכים חסומות בפניך. מי שמקורב ומקושר מסתדר בנמלים, בחברת חשמל - והילדים שלנו, מה איתם?"

  18:53: כתבנו רועי צ'יקי ארד, שביקר בין השאר בגבעת אולגה, דיווח שלא הבחין אפילו בשלט אחד של העבודה או מרצ ביישוב, ועיקר המאבק הוא בין הליכוד, הבית היהודי וש"ס.

  גם איזור הקלפי הסמוך למרכז המסחרי היה ריק אחר הצהריים. הסדרן משה חסן, שמתגלה כשכן של משפחת הוריו של השר משה כחלון, נער הפלא שנולד בשכונה, מספר: "מגיל 11 אני בשכונה ואף פעם לא היו כאלה בחירות משעממות. לא באו מהעבודה, לא מלפיד, לא מהתנועה. היו ש"ס, אבל השאר הפקירו אותנו. היו שתי ילדות מהליכוד עד לפני עשר דקות, אבל התייאשו כי אין אקשן".

  18:20: כתב "הארץ" בדרום, יניר יגנה, ליווה את עמיר פרץ, מספר 3 בתנועה, שהבטיח בקלפי בשדרות: "היום הוא יום הכיפורים של הסוקרים, התנועה תקבל הרבה יותר מנדטים מאשר מראים הסקרים". כשנשאל האם יצטרפו לקואליציה בראשות נתניהו, השיב: "המטרה שלנו היא להחליף אותו. אבל אם הציבור יבחר בנתניהו, נצטרך לעשות חושבים".

  בבאר שבע, חבר ועדת הבחירות בעיר התרשם ממספר המצביעים הגבוה והעיד כי "אני לא זוכר כזו כמות מצביעים בבחירות הקודמות". יורם, תושב העיר, סיפר שהתכוון להצביע לבית היהודי אף לבסוף בחר בליכוד ביתנו. עם זאת, נפתלי בנט וחבריו צפויים לזכות בקולות רבים בבירת הנגב, שכן מספר 5 ברשימה, אבי וורצמן, היה עד לא מכבר סגן ראש העיר. "חשוב לנו שוורצמן יהיה בכנסת ואפילו שר אם אפשר. הוא פועל למען הפריפריה", הסבירו מצביעים. גם "יש עתיד" זוכה לפופולריות בבאר שבע. יוגב, אחד מתומכיו, אמר: "אנחנו מאמינים לו וזה לא מובן מאליו. אני רק מקווה שהוא לא יעלם בבחירות הבאות".

  18:00: ח"כ דב חנין עמד במשך כמעט שלוש שעות מחוץ לבית הספר ביאליק רוגוזין בדרום תל אביב וחילק עלונים של חד"ש למצביעים הפוטנציאליים. אחרי כמה דקות, ניסיונות השכנוע להצבעה לחד"ש נהפכו לניסיונות להריץ את חנין לראשות עיריית תל אביב בבחירות שיתקיימו באוקטובר. חנין אמר ל"הארץ" כי טרם החליט אם להתמודד בבחירות לראשות עיריית תל אביב. "גם אם לא נעשה זאת, נדע להריץ מועמד אחר שיוכל להתחרות בחולדאי", אמר חנין.

  17:40: במפלגת העבודה מביעים אופטימיות מהתנהלות יום הבחירות ומדברים אפילו על מהפך. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "קורה כאן משהו מדהים. יש ריח של מהפך. ההערכה שלנו היא שיש שוויון בין הגושים. הזחילה של מפלגות לממשלת נתניהו התבררה כשגיאה. מספר 2 ברשימת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמרי כי "אם נגיע אל יותר מ-70% הצבעה, יש מהפך במדינת ישראל. במצב כזה הנשיא מטיל על שלי להרכיב את הממשלה.

  גם במטה "יש עתיד" בתל אביב משדרים אופטימיות רבה. פעילים מספרים שקיבלו הדלפה מערוץ 10 לפיה על פי התוצאות עד כה הם עומדים להיות המפלגה השנייה בגודלה בכנסת. יאיר לפיד עצמו נמצא במטה, אחרי סבב קלפיות בהן התקבל בהתלהבות. 

  17:23: כתבנו ברק רביד מדווח כי הולך וגובר החשש בקרב בכירי הליכוד-ביתנו כי המפלגה צועדת לקראת התרסקות בבחירות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ל"הארץ" כי "אחוזי ההצבעה במעוזי הליכוד ברחבי הארץ נמוכים".

  האווירה במטה הבחירות של הליכוד-ביתנו מתוחה מאוד. כמה משרי הליכוד שהגיעו למטה אחר הצהריים וכן בכירים נוספים במטה הבחירות שידרו מצוקה אמיתית ונראו מודאגים. אחד מבכירי הליכוד ציין כי יש חשש מהתרסקות במדגמי הטלוויזיה ובתוצאות האמת. בכיר אחר בליכוד ציין "לפי המצב כרגע הלוואי ויהיו 31 מנדטים. יש לנו ארבע שעות לשנות את התמונה".

  17:17: שר החוץ הבריטי ויליאם הייג, התייחס לבחירות בישראל ואמר כי לונדון "מקווה שכל ממשלה שתקום בישראל תכיר בכך שאנו מתקרבים להזדמנות האחרונה להביא לפתרון של שתי מדינות". בנאום שנשא בפרלמנט הבריטי, הוא הוסיף כי הוא "מגנה את ההחלטות הישראליות האחרונות להרחיב התנחלויות. המדיניות הזו מאבדת את תמיכת הקהילה הבינלאומית ותגרום לפתרון שתי המדינות להיות בלתי ישים".

  17:02: כתב "הארץ", יהונתן ליס, מדווח כי אחוזי ההצבעה הגבוהים מובילים למתח במערכת הפוליטית וכי ראש הממשלה נתניהו וגדעון סער הביעו דאגה נוכח המידע המצטבר כי נרשמים שיעורי הצבעה נמוכים במעוזי ליכוד מסורתיים. בסביבתו של נתניהו הבינו שפנייה לציבור בניסיון לדרבן אותו לצאת ולהצביע רק תועיל למצבה של המפלגה.

  16:39: המשטרה דיווחה כי מהבוקר היא טיפלה בכ-350 אירועים הקשורים לבחירות, ובהם תליית שלטים בניגוד לחוק, עבירות תנועה בסמוך לקלפי וקטטות. עוד דווח כי מהבוקר נפתחו 11 תיקים בעבירות שונות: התפרעות בקלפי, התחזות והצבעה שלא כחוק, הונאת בחירות, מעשה מגונה בפומבי והדבקת מודעות בניגוד לחוק. לפי המשטרה, בצפון עדיין מורגשים עומסי תנועה ואתר החרמון נסגר לכניסת מבקרים.

  16:26: נמשכת מגמת העלייה בשיעורי ההצבעה: נכון לשעה 16:00, הצביעו 46.6% מבעלי זכות ההצבעה, לעומת 41.9% בבחירות 2009.

  יו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני, אמרה בביקור בחולון כי היא "מרגישה קצת כמו במחאה. פתאום אנשים יוצאים מהבית. אולי יהיה פה מהפך". ראש הממשלה נתניהו ייצא בדקות הקרובות מתל אביב לנתניה ואחר כך הוא יסייר בחיפה. נתניהו אמר ל"הארץ" כי "יש אחוזי הצבעה גבוהים, אבל לא במעוזי הליכוד. צריך ללכת להצביע כדי שנהיה חזקים". הוא הוסיף: "לכו להצביע וחזרו לבתי הקפה".

  16:20: בשעות האחרונות נרשמו כמה הפרות סדר למהלך התקין של הבחירות: יו"ר ועדת הקלפי בג'לג'וליה נלקח לחקירה במשטרת ראש העין אחרי שצוות ביקורת של ועדת הבחירות המרכזית מצא כי חסרות שמונה מעטפות הצבעה. בקלפי ברחוב רבי מאיר בעל הנס בבית שמש אדם חרדי הפך את שולחן הקלפי, שוטרים שהיו במקום עצרו אותו לחקירה. בבית שמש ובכיכר השבת בירושלים נערכו תהלוכות והפגנות נגד הבחירות. ההפגנות הסתיימו ללא אירועים חריגים.

  15:58: יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מביעה אופטימיות ואמרה שהיא מאמינה שמרצ עשויה להגיע אפילו לעשרה מנדטים. משעות הבוקר הציפו את גלאון מאות טלפונים, הודעות סמס, פוסטים בפייסבוק וציוצים בטוויטר, והיא מקפידה לענות באופן אישי לכל אחד ואחד מהם. “אין לנו כסף לשלטי חוצות, אז מרבית הפעילות שלנו היא ברשתות החברתיות", אומרת גלאון תוך כדי שהיא בודקת את מצב הסוללה בסמארטפון.

  15:53: יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', עושה מאמץ אחרון למשוך את קולות הקיבוצניקים לעבודה. לאחר הסכסוך שפרץ בין יחימוביץ' לתנועה הקיבוצית, בעקבות החלטתה לבטל את השיריונים למגזר ברשימת המפלגה לכנסת. יחימוביץ' ביקרה בצהריים בגבעת ברנר, סיירה בקיבוץ על גבי קלנועית, הצטלמה עם ילדי הקיבוץ והמריצה את תושבים ללכת ולהצביע.

  15:47: יו"ר ועדת המשנה לענייני נגישות, ח"כ אילן גילאון (מרצ), הגיש תלונה לוועדת הבחירות בעניין היעדר נגישות לבעלי מוגבלויות בקלפיות המסומנות ככאלה. לדברי גילאון, "התקבלו דיווחים מהשטח על היעדר נגישות בשלוש הקלפיות המוצבות בשדרות, אשר אמורות להיות נגישות. אנו ממשיכים לקבל דיווחים שונים על אזורים נוספים ברחבי הארץ. מדובר במחדל לכל דבר ועניין. על יו"ר הבחירות המרכזית להבטיח לכל אזרח ואזרחית נגישות לקלפיות".

  15:30: התנועה הקיבוצית מדווחת כי אחוז ההצבעה בקיבוצים עומד על 46% עד 14:30. 

  15:24: יו"ר קדימה, שאול מופז, הצביע הבוקר בכוכב יאיר, ולאחר מכן יצא לסיור בצפון הארץ. הסיור נפתח בעכו, שם הגיע מופז לשתי קלפיות, נפגש עם מצביעים וקרא לאזרחים לצאת ולהצביע. משם המשיך מופז לסיבוב קצר בקריות ובחיפה, שם סייר יחד עם ראש העיר יונה יהב. לדברי מופז, "עד לרגע זה יש שיעור הצבעה יפה. אני מאמין שזה יגיע ל-65%. הרחוב מגיב טוב, אבל אנחנו ממשיכים לעבוד עד הרגע האחרון".

  14:44: נתניהו: ״יש דיווחים מאזורים מסורתיים של הליכוד שאחוזי ההצבעה נמוכים מהממוצע. אני קורא למצביעי הליכוד לדורותיהם לעזוב הכל וללכת להצביע״.

  מלבד העדכונים השוטפים, אתם מוזמנים לקרוא באתר שלנו למה רוית הכט חושבת שללכת להצביע "ולא משנה למי" זה צעד פחדני, מדוע יוסי ורטר חושב שהפכנו למדינת נתניהו, להבין איך הופכים את הקולות למנדטים; ומה זה בכלל חוק בדר-עופר וגם להצטרף לסיור הבחירות הארצי של רועי צ'יקי ארד.

  14:25: עד כה הצביעו 38.3% מבעלי זכות הבחירה, עלייה של 13% במספר המצביעים בזמן הזהה ב-2009. בעקבות אחוז ההצבעה הגבוה במגזר היהודי והחשש מאחוז ההצבעה הנמוך במגזר הערבי, יצאו ראשי המפלגות הערביות בהצהרה משותפת בקריאה לציבור הערבי לצאת ולהצביע.

  14:06: מספר 14 ברשימת הבית היהודי, ג'רמי גימפל - שעורר סערה בעקבות הקלטה בה נראה אומר כי הוא מפנטז על כך שמסגד אל-אקצה יתפוצץ, הצביע ביחד עם אשתו בהתנחלות נווה דניאל. "אני שמח לרוץ ברשימה הכי מרגשת בדור האחרון", אמר גימפל; מתחילת מערכת הבחירות פתחה המשטרה 65 תיקי חקירה הקשורים בבחירות.

  13:49: בעקבות יום השבתון, מטיילים רבים ברחבי הארץ ועומסי תנועה ב: כביש 75 מצומת אלונים לצומת ישי; כביש 77 מצומת שמשון לצומת גולני; כביש 65 מצומת גולני לצומת קדרים; כביש 85 מצומת קדרים לצומת עמיעד; כביש 90 לכיוון רמת הגולן וקריית שמונה.

  במרכז - כביש 38 עד צומת שמשון; כביש 1 עד שער הגיא; כביש 4 בכל הצמתים באזור השרון; כביש 5 ממורשה לכפר הירוק; כביש 2 ממחלף נתניה עד אולגה; כביש 4 מאלוף שדה לגבעת שמואל.

  13:06: הליכוד: חשד לפתקים מזויפים בקלפיות בחדרה, ראשון לציון ובית עזרא. בפתקים לא מופיע הכיתוב: "בראשות בנימין נתניהו לראשות הממשלה". בכיר בליגה הערבית קורא לערבים בישראל להצביע. עומסי תנועה כבדים ברחבי הארץ בשל יום השבתון, מבקרים רבים פוקדים את הפארקים והגנים.

  12:49:  גדעון סער: "בהחלט מוטרדים מכך שבאזורים בהם השמאל חזק יש אחוזי הצבעה גבוהים. ברגע זה אנחנו פועלים להעלות את האחוז בקרב מצביעי הליכוד וישראל ביתנו".

  12:42: מפלגת ארץ חדשה הגישה תלונה לוועדת הבחירות על כך שפתקי הצבעה של המפלגה, ועליהם הסימול "ז", הוצאו ממספר קלפיות, זאת במקום פתקים של מפלגת עתיד אחר שפרשה מהמרוץ ושסימולה היה "זה". גם מפלגת הגימלאים שסימולה "זכ" הגישה תלונה דומה.

  12:21: עד כה הצביעו 26.7% מבעלי זכות הבחירה – גידול של 14% במספר המצביעים לעומת 2009, אז הצביעו בשלב זה 23.4%. בשעה זו ב-2006 הצביעו 21.6% מכלל הבוחרים. ביישובים הערבים אחוז ההצבעה מתקרב כעת ל-10%.

  11:48: עמיר פרץ בבאר שבע: "המטרה שלנו היא להפיל את נתניהו, אבל אם הציבור יחשוב אחרת, נצטרך לשבת בסוף היום ולראות מה עושים". אחוזי ההצבעה בעיר הדרומית עומדים כעת על כ-20%. חיים אמסלם מאשים את פעילי ש"ס בהפצת שמועת לפיהן הוא פורש מהמירוץ. "אפילו כבדיחה זה לא מצחיק", אמר.

  11:34: יחימוביץ': "אחוזי ההצבעה הגבוהים, לעומת שנים קודמות, משמחים ומגדילים מאוד את הסיכויים לנצח את נתניהו". צחי הנגבי במטה הבחירות של הליכוד: "הליכוד יקבל 37 מנדטים. Read my lips". שר החינוך גדעון סער זהיר ממנו: "אם יש משהו שאני לא רוצה לעשות זה לנסות לנבא את התוצאות. בוא נחכה ונראה מה יהיה".

  מוועדת הבחירות נמסר כי כל הקלפיות נפתחו ללא אירועים מיוחדים. בירושלים דיווח משקיף על חברת ועדה שהגיעה לבושה בלבוש לא צנוע, ובקלפי בחדרה ניסו פעילי ש"ס להחליף את הפתקים של מפלגת הבית היהודי.

  11:00: זהבה גלאון בסיבוב קלפיות בתל אביב: "יש סיכוי שנשלש את הכוח, אפילו עשרה מנדטים"‬. יאיר לפיד, לאחר שהצביע בקלפי ברמת אביב, יחד עם אשתו ליהיא ובנו יואב: "הצבעתי עכשיו בפעם הראשונה בחיי לעצמי, שזה בכל כזאת חוויה קצת שונה מן הרגיל".

  10:37: עד כה הצביעו 11.4% מבעלי זכות הבחירה. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' הצביעה בתל אביב: "47% מהמתלבטים אמרו לנו בטלפון שיצביעו עבודה. יש סחף, אני אופטימית". ציפי לבני ובעלה נפתלי שפיצר הצביעו גם הם בצפון תל אביב: "שמתי בפתק הזה לא רק את התקוות האישיות שלי, ואני רוצה שכל אזרח יחשוב על ההחלטות הגדולות באמת ומי יכול לקבל אותן". ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש, הצביע הבוקר בשפרעם. "אני מעריך שאחוזי ההצבעה בחברה הערבית יעלו וגם שחד"ש תקבל יותר מצביעים יהודים", אמר.

  10:24: בקשה לעצור את ההצבעה בקלפי ביד בנימין. לאחר שנטען כי פעילים של הבית היהודי הוציאו את פתקי עוצמה לישראל מהקלפי. מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו קיים הערכת מצב לקראת ההיערכות ביום הבחירות. למעלה מ-20 אלף שוטרים לוקחים חלק בשמירת הסדר ביום הבחירות.

  09:25: עמיר פרץ הצביע בשדרות: "זה יום הכיפורים של כל הסוקרים. התנועה תקבל הרבה יותר מנדטים ממה שהסוקרים נתנו לה. אני חושב שהתנועה תהיה מפלגה גדולה בסופו של יום". שר החינוך גדעון סער הצביע בקמפוס שרי אריסון בבית הספר לאמנויות בתל אביב. שאול מופז הצביע בקלפי בכוכב יאיר, מלווה באשתו אורית: "היום זה יום חשוב למדינת ישראל, אנחנו בטוחים שקדימה תשיג תוצאות טובות בסיום הבחירות. המציאות היום בישראל היא שהשמאל חסר ניסיון, והימין מוביל אותנו לקיצוניות, ולכן חשוב המרכז".

  09:09: אביגדור ליברמן לאחר הצבעתו: "אתמול בית"ר ירושלים ניצחה ניצחון היסטורי בתל אביב, היום אנחנו ננצח ניצחון היסטורי". ראש מטה הבחירות של העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג: "עשרות אלפי המתנדבים שלנו יסייעו להעביר אלינו את קולות המתלבטים".

  08:58: הרב עובדיה יוסף הצביע בקלפי בירושלים. זהבה גלאון: "אני מתרגשת. אנחנו שומרים על אופטימיות זהירה". לאחר הצבעתו, הניח נתניהו פתק בכותל.

  08:31: עד כה נפתחו 99% מכלל הקלפיות ברחבי המדינה. נשיא המדינה שמעון פרס הצביע בירושלים; הקלפי בה הצביע הנשיא נפתחה באיחור של 45 דקות. בשל יום השבתון, נרשמת תפוסה גבוהה מהרגיל במלונות הצפון, עומסי תנועה בכביש המוביל בין מג'דל שמס לחרמון. נפתלי בנט הצביע יחד עם רעייתו בקלפי ברעננה. לאחר מכן, נעמד יו"ר הבית היהודי מחוץ לקלפי ושר את "התקווה". דב חנין לאחר שהצביע בתל אביב: ""אני עוד לא ראיתי את הליכוד בכזה דאון".

  08:01: אריה דרעי הצביע בקלפי בשכונת הר נוף. "אני בפתק הזה מכניס את אלי ישי לכנסת", אמר. מאמר המערכת של הוושינגטון פוסט קורא ״לאתחל״ את יחסי אובמה-נתניהו אחרי הבחירות. מירב כהן, בת 29, מקום תשיעי ברשימת התנועה וחברת מועצת העיר ירושלים ילדה הבוקר בת בבית החולים איכילוב. ציפי לבני: "אין דרך משמחת יותר להיכנס אל יום הבוחר".

  07:00 הקלפיות ברחבי הארץ נפתחו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצביע עם רעייתו ושני ילדיו בקלפי בבית הספר "פולה" בירושלים. לאחר ההצבעה אמר נתניהו כי "אמנם זה לא יום גשום, אבל אנחנו רוצים גשמים של פתקי מחל מחל מחל ועוד פעם מחל. הליכוד-ביתנו מייצג את כל העם. ככל שהליכוד-ביתנו תהיה גדולה יותר, כך יהיה קל יותר להוביל את ישראל בהצלחה". נתניהו קרא לבעלי הכיפות הסרוגות להצביע עבורו.

  ההצבעה תתאפשר עם הצגת תעודת זהות ישראלית, דרכון תקף או רישיון נהיגה תקף. אין חובה להציג את ספח תעודת הזהות או את ההודעה לבוחר. בעלי זכות הצבעה שלא קיבלו הודעה לבוחר ואינם יודעים היכן עליהם להצביע יכולים לפנות למרכז המידע הטלפוני שמספרו 1-800-200-137 או לאתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית. תוצאות הבחירות הרשמיות יוגשו לנשיא המדינה, שמעון פרס, ככל הנראה רק ביום רביעי הבא.

  לפי החוק, בעלי זכות בחירה שיימצאו ביום הבחירות ביישוב המרוחק יותר מ-20 קילומטרים מתחום השיפוט של היישוב בו ממוקמת הקלפי שלהם, זכאים להסעה אליה. כרטיס נסיעה יינתן לזכאים שיציג תעודת זהות ובה הספח המציין את כתובתם, או רישיון נהיגה והודעה לבוחר. הם יוסעו בתחבורה ציבורית לקלפי ותינתן להם האפשרות לשוב בכיוון ההפוך גם מחר, ביום שלאחר הבחירות. מצביעים שניידותם מוגבלת יוכלו להצביע באחת מבין מאות הקלפיות שהונגשו עבורם.

  מאחורי הפרגוד יתבקשו המצביעים לבחור פתק המייצג את אחת מ-32 המפלגות המשתתפות בבחירות. לצד פתקים אלה תונח ערימה של פתקים לבנים, שנועדו לאפשר למצביעים לכתוב את אותיות המפלגה המועדפת עליהם אם פתקי ההצבעה של הרשימה יאזלו. פתק לבן אינו יכול לשמש כפתק הצבעה וייפסל אם לא יופיע עליו שם של רשימה כלשהי. לצד פתק לבן ייפסלו גם פתקים רגילים שעליהם יופיעו כל סימון שאינו אות הרשימה או כינויה, מעטפות שבהן יותר משני פתקים זהים וכן מעטפות שאין עליהן חתימה של שני חברי ועדת הקלפי.

  לאחר השעה 22:00 יספרו חברי ועדות הקלפי את הקולות וישוו את הנתונים למספר בעלי זכות ההצבעה בכל קלפי. הרישום יועברו לוועדת הבחירות האזורית לבדיקה, והתוצאות יוזנו למחשבי ועדת הבחירות המרכזית. ספירת הקולות תועבר בשידור חי באתר "הארץ". על פי ההערכות, במשך הלילה ייספרו לפחות 85% מהקולות, והיתר ייספרו ביממה שלאחר מכן. בתום הספירה תפרסם ועדת הבחירות המרכזית את התוצאות המלאות ואת חלוקת המנדטים ב"רשומות".

  ועדת הבחירות תספור את הקולות הכשרים ותחשב כמה קולות שווים שני אחוזים מהם - הנתון שהוגדר כאחוז החסימה. קולות כשרים שניתנו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה יימחקו ולא ייחשבו במניין הקולות. אחרי שנקבע אחוז החסימה מחלקים את סך הקולות הכשרים ב-120. הנתון המתקבל מכונה "המודד". לאחר מכן מחלקים את מספר הקולות הכשרים ב"מודד" כדי לקבוע את מספר המנדטים שקיבלה המפלגה. לאחר חלוקה זו "אוספים" את הקולות העודפים ומחלקים גם אותם כמנדטים למפלגות השונות על פי המפתח שנקבע בחוק "בדר-עופר".

  יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, צפוי להגיש את תוצאות הבחירות הרשמיות לנשיא המדינה שמעון פרס רק ביום רביעי הבא. עד שהתוצאות לא יוגשו לנשיא, פרס לא יוכל לפתוח בסבב ההתייעצויות הרשמי ולהטיל על מי מהמועמדים את הזכות להרכיב את הממשלה הבאה. עם זאת, הנשיא לא מתכוון להתמהמה: אף שעל פי חוק יסוד הכנסת ההתייעצויות עם נציגי סיעות הכנסת הבאה יכולות להתפרש על פני שבוע ימים, פרס מתכוון להזדרז ולהטיל את המשימה על המועמד הנבחר בתוך יומיים – כלומר כבר בסוף השבוע הבא. אם הכל יילך כמתוכנן, המועמד שלדעת הנשיא הוא בעל הסיכויים המירביים להקים קואליציה יוכל להתחיל במלאכתו עוד באותו היום.

  על פי החוק, מרגע הטלת הרכבת הממשלה על מועמד, יינתנו לו 28 ימים לנסות ולהשלים את המשימה. לנשיא יש סמכות להאריך את התקופה ב-14 יום נוספים לבקשתו של אותו המועמד. היועצת המשפטית של בית הנשיא, אודית קורינלדי סירקיס, הכינה חוות דעת מפורטת המתמודדת עם מרבית הבעיות המשפטיות שעתידות לצוץ במהלך ההתיעצויות. כך לדוגמה, בבחירות שעברו, נאלץ הנשיא נאלץ להכריע בין המועמדת שזכתה במירב המנדטים הגדול ביותר (ציפי לבני) למועמד עליו המליצו מרבית סיעות הבית (בנימין נתניהו).

  ניסיונות שכנוע אחרונים

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמסיבת העיתונאים שלו נפסלה שלשום לשידור, ניסה אתמול לשחזר את האירוע במסיבת עיתונאים שערך עם היו"ר המיועד של מינהל מקרקעי ישראל, משה כחלון, מול חומות העיר העתיקה בירושלים. דוברת הליכוד הזמינה את כלי התקשורת ל"סיור" תמים של ראש הממשלה במרכז מורשת בגין בירושלים.

  כשהצלמים והעיתונאים הגיעו למקום הופתעו לגלות מתחם מוכן היטב למסיבת עיתונאים. גם אירוע זה לא הועבר בשידור חי, בעקבות הנחיית השופט רובינשטיין. רובינשטיין מנע שידור של מסיבת עיתונאים שערכה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אשר ביקשה לתקוף את מינויו של כחלון. גם היא לא בחלה בתעמולה והאשימה את נתניהו ביצירת ספינים ערב הבחירות.

  יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הגיע אתמול להתפלל בכותל וכמה חרדים השמיעו לעברו קריאות גנאי. משטרת ירושלים עיכבה אחד מהם. יו"ר התנועה, ציפי לבני, פרסמה אתמול בבוקר הודעה למתלבטים והעלתה לרשת סרטון ברוח דומה. בצהריים היא יצאה למסע שכנוע אחרון בקניון עזריאלי בתל אביב. היא תקפה את הודעת נתניהו על כוונתו למנות את כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל וכינתה את המהלך "צעד היסטרי, המעיד על כך שהבחירות האלה טרם הוכרעו". אחר הצהריים שבה לבני למטה המפלגה והתקשרה למתלבטים, יחד עם מועמדי המפלגה עמיר פרץ, יואל חסון, דוד צור, שלמה מולה ובועז נול. יו"ר קדימה, שאול מופז, יצא לפגוש את נוסעי הרכבת ולשכנעם להצביע.

  מרצ מיקדה את עיקר המאמץ בימים האחרונים במגזר הערבי ובקיבוצים. אתמול יצאו שוב יו"ר המפלגה, זהבה גלאון, והמועמדים לכנסת אילן גילאון, ניצן הורוביץ, מיכל רוזין ותמר זנדברג לסיבוב ברחובות תל אביב. גלאון הביעה אופטימיות בסיור באשר לתוצאות הבחירות. "ההרגשה נפלאה. אנחנו מרגישים שיש הזדמנות ליצור מחנה שמאל גדול ומשמעותי, אבל אנחנו זוכרים שהמאמץ עוד לפנינו", אמרה.

  גם ב"יש עתיד" ניצלו את היום האחרון למערכת הבחירות לשכנוע מתלבטים. עפר שלח, יואל רזבוזוב וד"ר עדי קול הגיעו לריצת בוקר בפארק הירקון בתל אביב וחילקו חומרי הסברה. הם הדגישו את המסרים של המפלגה גם ביחס לכניסה אפשרית שלה לקואליציה. פעילי חד"ש יצאו גם אתמול לתלות שלטים ומודעות אדומות ברחובות הערים הגדולות וביישובים הערבים. אנשי המפלגה גם מקווים הפעם לתמיכה רחבה יותר בקרב יהודים, בעקבות המחאה החברתית.

  השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, גילי כהן, חיים לוינסון, יאיר אטינגר, אנשיל פפר, אילן ליאור, אלי אשכנזי, ג'קי חורי, טלילה נשר, עופר אדרת, יניב קובוביץ

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ