רוית הכט
רוית הכט

הבונטון כעת הוא לקרוא מעל כל במה: "לכו להצביע". לא משנה למי, לא משנה למה, רק "לכו להצביע". וכבר יש סרטון מגניב עם סלבריטאים ועם לוק מאוד נכון, מודע לעצמו עד כדי בר רפאלי בדאחקות על עצמה, והקריאה חוצה מגזרים ומחנות ונישאת בהתלהבות מידבקת. וזה טוב וזה נכון, רק שזה מעט מדי ופחדני מדי.

מובן שלהצביע זה טוב יותר מלא להצביע. הצבעת אמת היא זכות דמוקרטית שנשללת עדיין לצערנו מיותר מדי בני אדם בעולם. אבל באמירה "לכו להצביע", על פשטותה שובת הלב, מונחת מלכודת הדבש, שבה נלכדה ומתה המעורבות החברתית בישראל; טמון בה הפטור מהמאמץ להיות אזרחים חושבים וביקורתיים.

ה"לכו להצביע" הוא גנרי, רובוטי וטפלוני כמו "היו בני אדם", או "הישארו נאמנים לעצמכם". אין בו דבר מעבר למובן מאליו, לנורמה המקובלת שלא מסכנת איש. מה זה משנה שרוב המפלגות טובעות באג'נדה גזענית, בהיצמדות קדושה לקלישאות, ובעיקר בחוסר יושרה בוטה כלפי ציבור בוחריהן. מה זה משנה שמרבית הישראלים אינם מודעים כלל לעוולות המדיניים והחברתיים שנעשים כאן, במקום הזה תחת השמש, לאיכותם הירודה של נבחריהם, למוסריותם הפסולה.

לבר רפאלי, כמו לכל אחד אחר, קל יותר לומר: "לכו להצביע". קל יותר מאשר לדבר על הכיבוש, הכלכלה הרעה לאזרח הפשוט, הנורמות הירודות של הממשל בישראל, האלימות, העצבנות והבורות המושלים בכל. וגם על זה שהחיים קשים פה. קשים באמת, מכל בחינה.

להגיד "לכו להצביע" זה לא מרגיז (ולכן לא מסכן אף אחד), זה מוצא חן בעיני כולם (ולכן בסופו של דבר גם לא משנה דבר), זה נדיב ורחב מספיק לכלול את כ-ו-ל-ם (ולכן זה לא חודר באמת לאיש).

הדמוקרטיה הישראלית נתונה במתקפה כי המסה הקריטית בעם אינה מתעניינת במתרחש, אינה מקבלת החלטות מושכלות אחרי חשבון נפש ארוך, ואינה מפגינה כל סולידריות חברתית, אלא שועטת ממקום למקום כעדר, בצו הטרנד, הספין או ההפחדה האחרונים.

מעורבות אמיתית מחייבת חיפוש אחר מידע, הטלת ספק ופיתוח מחשבה עצמאית, שבסופו של דבר מייצרים בוחרים שמבינים בשביל מה ובשביל מי הם מצביעים. לכו להצביע, בהחלט כן, אבל לפני ואחרי התעניינו, קראו, בדקו, הטילו ספק, מתחו את שרירי ההיגיון והרגש עד הקצה. אולי אז תהיה לנו כנסת טובה יותר.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ