יחימוביץ' במאמצים להתפייס עם הקיבוצניקים

באחרונה עבר חתול שחור בין התנועה הקיבוצית לעבודה בגלל החלטת יו"ר המפלגה לביטול השריונים למגזר ברשימה לכנסת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקיבוצניקים מגבעת ברנר הופתעו היום (שלישי) מביקור בלתי צפוי. קצת אחרי 12:00 בצהריים, יצאה יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ׳ מן הוואן הממוזג וצעדה לכיוון הקלפיות ביישוב. יחימוביץ׳ ערכה סיור על גבי קלנועית, הצטלמה עם ילדי הקיבוץ והמריצה את תושבים ללכת ולהצביע.

משה אבן, הגנן של גבעת ברנר מזה 40 שנים, ניגש אליה בהתרגשות. כשכובע טמבל לראשו, הוא קרא לעברה, ״שלי שלנו היא המלכה״. גם חברים אחרים ניגשו אל יחימוביץ' ואיחלו לה הצלחה. דוד טל, ראש סניף העבודה בקיבוץ, דיווח בשמחה על 35% -  אחוז גבוה יחסית לשעת הצהריים המוקדמת - שכבר מילאו את חובתם האזרחית.

הלבביות בה התקבלה יחימוביץ' בקיבוץ, היתה יוצאת דופן על רקע הביקורת הנוקבת שהטיחו בה חברי הקיבוצים במהלך חודשי הקמפיין האחרונים. חרף זאת, דווקא ביום הבחירות, היה ליחימוביץ' חשוב במיוחד להגיע למגזר הקיבוצי ולוודא שתומכי המפלגה יוצאים להצביע.

יחימוביץ' נוסעת בקלנועית בקיבוץ גבעת ברנרצילום: תומר אפלבאום

בחודשים האחרונים עבר חתול שחור בין התנועה הקיבוצית לעבודה: בצעד חסר תקדים הובילה יחימוביץ׳ מהלך שדחק את הקיבוצניקים מן המקומות הריאליים ברשימת המפלגה לכנסת. בעקבות המהלך היו מי שפרשו מהמפלגה ומי שהודיעו כי לא יטרחו להצביע עבורה בבחירות. יחימוביץ' עצמה טענה לאורך כל התקופה, כי הכעס כלפיה מגיע מעסקנים בקיבוצים, שהבינו כי ממילא לא יצליחו להתברג ברשימה.

לדברי טל, ״לא היה כאן כעס גדול כלפי יחימוביץ׳, אבל היו טענות רבות. אמרתי את הדברים גם לבוז׳י הרצוג. במנגנון הפנימי של הפריימריז, הקיבוצים הלכו לאיבוד״. מספר בעלי זכות הבחירה בגבעת ברנר הוא הגדול מבין הקיבוצים – 1,560 תושבי הקיבוץ וההרחבה. להערכת טל, 40% מהם הם תומכי העבודה. יחימוביץ׳ התחמקה לאורך הסיור משאלות שנגעו למשבר בינה לבין התנועה הקיבוצית. ״אין אף מפלגה אחרת שמחוברת כל כך לערכים הקיבוציים. לנו יש את המחויבות העמוקה ביותר להתיישבות העובדת, אפילו לקיבוצים המופרטים״, אמרה. 

בהמשך הביעה יחימוביץ' אופטימיות רבה באשר לתוצאות ההצבעה היום: ״47% מהמתלבטים שפילחנו, הודיעו לנו אתמול שירדו מהגדר והחליטו להצביע עבודה. אנחנו מרגישים סחף משמעותי לכיוון שלנו. כשמדובר במפלגה הגדולה בגוש, הנטייה לרדת מהגדר ולתמוך בה היא יותר גדולה.  ככל שיותר אנשים ילכו להצביע, כך גדל הסיכוי למהפך״, אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ