אלי אשכנזי

בכניסה לקלפי שבקיבוץ שער-הגולן הצטבר בשעות הבוקר תור של עשרה מצביעים. גם בעבר היו רגילים שם לאחוזי הצבעה גבוהים עם פתיחת הקלפי. אולם אז הסיבה לכך היתה מפני שחברים רבים היו משכימים קום, מצביעים ונוסעים לישובים ברחבי הארץ כדי לסייע למפלגה.

קיבוצי האיחוד פעלו עבור מפא"י ואחר כך מערך ועבודה. קיבוצי הקיבוץ הארצי ובהם שער הגולן התנדבו עבור מפ"ם. "יום בחירות היה יום חג", נזכר לוי לשם, חבר שער-הגולן. "אני נסעתי לעבוד בחולון. יוצא מוקדם בבוקר וחוזר בחצות. זה היה יום חג, תחושה של יום העצמאות. הרגשנו אז חלק מהעשייה, אבל היום כבר לא מתנדבים כי אף אחד לא סופר אותנו".

לכל המדורים, פרשנויות ודיווחים בעמוד הבחירות המיוחד

היום המקדימים להצביע, כמו גם אלו שיבואו להצביע בערב, נחים, מטיילים, או שיוצאים לבלות ולקנות, כמו רבים מהמצביעים בישראל. וכך מרכז הקניות החדש בצומת צמח, שהוקם על חורבות בתי אריזה לתוצרת חקלאית, המה היום קונים, ובמגרש החניה לא נותרו מקומות פנויים. הצומת שהיווה מוקד מרכזי לפעילי המפלגות, בעיקר "עבודה" ו"מרצ", היה שומם. לא שלט, לא סטיקר, לא פעילים.

מחוץ לקלפי בקיבוץ שער הגולןצילום: גיל אליהו

גדעון גזית מקיבוץ תל-קציר, שהיה בשנות ה-80' ראש אגף ארגון במפלגת העבודה, מבין את הירידה ברוח ההתנדבות ביום הבחירות. "זה קורה בכל החברה הישראלית. ההתלהבות מהמפלגות ירדה וכך גם בקיבוצים. פעם הקנאות למפלגה היתה גבוהה והעבודה נעשתה מהלב, בהתנדבות. היום עובדים עבור כסף".

השתתפות הקיבוצניקים בבחירות עדיין גבוהה ונעה במערכות הבחירות האחרונות סביב 80%, אך, כאמור, הם אינם נרתמים לקדם את מפלגותיהם, כבעבר. לשם סבור כי הירידה במעורבות נובעת מכך ש"לא מתייחסים אלינו יותר. לא יהיו לנו ח"כים ואין לנו נציגים בממשלה. עשינו את שלנו, התיישבנו לאורך הגבולות ונלחמנו עליהם ועכשיו כבר לא צריכים אותנו".

עודד פרקר משער-הגולן זוכר את התקופה שבה היו הקיבוצים מעורבים ומשפיעים כ"תקופה מעניינת". הוא עצמו היה מזכיר "השומר הצעיר" וזוכר עימותים עם הקומוניסטים ובני עקיבא.

הצבעה בקיבוץ שער הגולן, הבוקרצילום: גיל אליהו

לדבריו, "היום הדתיים יותר מעורבים, מגלגל חמישי בעגלה הם לקחו את ההגה, אחרי שההיסטוריה פתחה להם אשנב שלתוכו הם זינקו. אנחנו, מנגד, לא חינכנו ולא הקמנו מנהיגות וכבר אין לנו את הרצון להשפיע ולשרת כבעבר. אבל הגלגל יסתובב. אני כבר מזהה שהליכוד כמוביל מחנה הימים מתחיל להשמין ולהתפורר".

גם האחידות הרעיונית כבר אינה כבעבר. לדברי גזית, "משנות ה-70' ועד להפרטות של ימינו, אורחות החיים במדינה ובקיבוצים השתנו לחלוטין והשתנתה גם ההתייחסות לבחירות; מהצבעה אידאולוגית ההצבעה הופכת להיות יותר ויותר סקטוריאלית. כדאיות הפכה להיות המוטו המרכזי בחברה הישראלית והקיבוצים נדבקו מכך. רבים מצביעים עבור מפלגות שנראות ככאלו שיביאו לנו תועלת". לדברי גזית "יש לזכור כי מגוון הדעות היום נובע ראשית משינוי דראסטי בהרכב אוכלוסיית הקיבוצים ורבים מהתושבים הם תושבי הרחבות קהילתיות".

בכניסה לקיבוץ כנרת, בחורשת האקליפטוס המפורסמת, עמירם אידלמן, חבר הקיבוץ ומדריך טיולים, מוביל טיול לשני חבריו ממושב ציפורי. "אחרי שהצבענו אנחנו מנצלים את היום היפה לטיול בעקבות שורשיו של ברל כצנלסון", אומרים בני הזוג מציפורי.

אידלמן נאנח בצד, מתחת לאקליפטוס ענק. "אני כועס שלא נשארו לנו מנהיגים בדמותו של ברל". הוא אינו כואב ואינו תמה על הפיצול בקולות ועל העדר ההתנדבות למען המפלגות. "התנועה הקיבוצית התפצלה בדעותיה מאז שבגין עלה לשלטון, חוץ מזה שאנחנו בכנרת היינו תמיד מורדים. כשבכל התנועה הצביעו 8 לליכוד, 7 מהם היו מכנרת. אנחנו קיבוץ שבו מורדים ולוחמים על כל דבר. אצלנו נעדר תמיד מומנט העדר ולא היתה תחושת גיוס כללי. תמיד יישמנו גם החלטה ולפיה המזכירות לא היתה מעורבת בקיום אספות בחירות".

אידלמן התקדם לכיוון בית הקברות של כנרת. היעלמות ההצבעה השבטית וחוסר המעורבות בבחירות לא מפריעות לו. "אני כואב שתנועת ההתיישבות כבר לא משפיעה ומכריעה. המדינה שכחה שאנחנו עדיין מחזיקים ומעבדים את האדמה", אמר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ