בין הפייסבוק לאינסטגרם |

יום הבחירות של זהבה גלאון

ראשת מרצ אופטימית. בין הטלפון, הודעות הסמס והפוסטים בפייסבוק, הרחוב גורם לה להאמין שאפשר אפילו להגיע ל-10 מנדטים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אחרי בוקר רגוע ומלא אופטימיות ותקווה, בשעה 13:00 סוף סוף נכנסה ללחץ. “הסוללה נחלשת, צריך טלפון ספייר", היא אומרת לדרור וליערה, העוזרים המסורים שמלווים אותה הסוללה המסכנה של האייפון של זהבה אכן עבדה שעות נוספות משעות הלילה של אתמול – אל תוך הבוקר ועד אחר הצהריים. “אין לנו כסף לשלטי חוצות, אז מרבית הפעילות שלנו היא ברשתות החברתיות", זהבה מסבירה.

צריך היה להיות שם, באוטו עם זהבה, כדי להאמין. יו"ר מרצ עונה באופן אישי לכל סמס, פוסט בפייסבוק, ציוץ בטוויטר, מסר ב"וואטס אפ" או קריאה בווייבר. לאימיילים היא בקושי מספיקה להגיע, אבל גם אליהם היא חוזרת, באיחור קל. “מי משאיר הודעה קולית בימינו", היא תוהה כשהיא מביטה בשמחה מהולה בפחד במסך הסלולרי, שמורה על תשע הודעות קוליות.

בהמשך היום, כמובן, היא תחזור לכולם. גם לבדואי שאמר שיצביע לה רק אם תתקשר אליו באופן אישי. או לחבר מאקוודור, שסיפר לה שיש לו חברה במודיעין שעדיין מתלבטת, וצריך לעזור לה להחליט. רק סמס אחד מצליח לקטוע את רצף התמיכה הסלולרי הזה. “זהבה: בלעדי לחברי מועדון 'מנגו' – 20% הנחה". זהבה פורצת בצחוק, ומסננת: “חבל שאין לי זמן ללכת".

ראשת מרצ, זהבה גלאון, ועופר אדרתצילום: ניר קידר

באמצע הנסיעה מקפה ארומה שצמוד לתיאטרון "צוותא" בתל אביב אל הקניון ברמת אביב, זהבה לא מצליחה להשיב להודעה בפייסבוק. “קופצות לי אותיות, מה זה?”, היא שואלת בבהלה. “אני רוצה לכתוב כמה שאני אופטימית – אבל אני לא מצליחה"! דקה אחר כך אסון נוסף מתרגש על מרצ: הפייסבוק התנתק, וזהבה לא מצליחה להתחבר מחדש.

"זה האישי או של המפלגה"? שואלת אותה יערה, העוזרת המסורה. אבל זהבה כבר עמוק בתוך המסך, מדלגת בין מיסרונים ומשוחחת עם מאות המתקשרים. באחת ההפוגות היא ממלמלת, בצחוק, “אני מקווה שזה לא גורמים עויינים שהשביתו לי את הפייסבוק".

בסוף, תודה לאל, נמצאה הסיסמה האבודה. הפייסבוק חזר לעבוד, וזהבה בישרה לעולם שהיא אופטימית. נכון לשעות אחר הצהריים, היא התנבאה שיש אפילו סיכוי להגיע לעשרה מנדטים. “אנחנו עשויים לשלש את הקולות שלנו", שבה ואמרה לכל מי ששאל. “הבטן מתהפכת", הוסיפה. מהתרגשות, כמובן.

זהבה גלאון בקלפיצילום: ניר קידר

הטלפונים לא מפסיקים לזרום. זהבה עונה לכולם, נחמדה לכולם, ולא מסננת אף אחד. “הסבתא שלי בבית אבות שכנעה את כל הקומה להצביע מרצ", אומר מי שאומר. “מה עמדתך בנוגע לפונדקאות של הומואים", שואל מישהו אחר בסמס. “ומה המצע שלכם ביחס לזכויות בעלי חיים", תוהה מצביעה אחרת.

בחמ"ל של מרצ ברחוב שונצינו בתל אביב היא פוגשת את מיקי גיצין, אחד מפעילי המפלגה, שמחובר גם הוא באינפוזציה לטלפון הנייד. "בכל בית קפה שאני באה אליו, אם שואלים את המלצרים – אני מנצחת", היא אומרת. “תל אביב איתנו".

זהבה מתפנה לצילום קבוצתי עם הפעילים שלה, מקבלת עדכון על 25 אלף טלפונים שאמורים לצאת מקווי הטלפון של מרצ אל מצביעים ברחבי הארץ, לוגמת כוס מים, וממהרת להמשיך ליעד הבא.

באוטו היא נזכרת שכבר חלפו כמה דקות בלי שעלה פוסט חדש בפייסבוק שלה. “חייבים שזה יעלה לאתר ונעשה לזה 'שיירים'”, היא אומרת לאלכס בילצקי, הפרסומאי של מרצ, שמתקשר לברר מה נשמע. במוקד ההתרגשות הפעם: המודעה הגדולה שפירסמה היום מרצ בעמוד השער של "הארץ". בהמשך היום היא תשוב ותדבר בשבחה של המודעה הזו פעם אחר פעם.

לקולט אביטל, שמתקשרת להביע תמיכה, היא אומרת "תשימי בפייסבוק שהצבעת מרצ". אחר כך, כשאני שואל אותה מה פשר בהלת הפייסבוק, היא שוב מסבירה - כהרגלה בנחת ובנועם - “יש חשיבות גדולה שנעלה לפייסבוק תמונות של אנשים מצביעים למרצ. זה משדר פעילות, מייצר עניין, מראה על כוח". מסיבה זו, היא נעתרת בשמחה לכל אדם שעוצר אותה ברחוב ומבקש להצטלם. בתנאי אחד, כמובן: “שימו את זה באינסטגרם, תעלו את זה, שיראו".

זהבה נעה ברחובות העיר בלי אבטחה. מדי פעם היא נתקלת גם במראות פחות נעימים. אדם אחד, חובש כיפה, צעק לעבר לצלמים: “מה אתם מצלמים אותה בכלל. זאתי בושה", וסינן קללה מגעילה. אישה אחרת התלוננה שאף אחד לא עוזר לבעלה לקבל אזרחות ישראלית כבר כמה שנים, ומאשימה את גלאון: “למה לא שיניתם את חוקי דת-ומדינה?".

אבל אלה היו מקרים נדירים בלבד. רוב מוחלט של מי שפונה אליה ברחוב הם אנשים שמבקשים להביע תמיכה או מבקשים שתשכנע אותם להצביע מרצ. זהבה עונה בסבלנות ובנחמדות לכל אדם. בלי טיפה של התנשאות, בלי מרמור, בלי לחץ ובלי עצבים. “אני נגישה לאנשים. בלי מחסום ובלי דיסטנס. אני אוהבת את זה", היא מסבירה.

לפתע מגיע סמס שגורם לזהבה להסמיק ולחייך. ועוד אחד. הראשון מפי אישה שכותבת: "אני חירותניקית שמצביעה מרצ". השני הוא מחבר ילדות שלמד עם זהבה בבית הספר היסודי "יד לבנים" בפתח תקווה, וכתב לה ש"הח'ברה מהכיתה" מצביעים עבורה.

אבל מהר מאוד היא חוזרת לפייסבוק. “דרור, אני רוצה לדעת מה יש בפייסבוק שלי. מה עלה ומתי", היא אומרת. “שלושה פוסטים בארבע שעות זה יפה מאוד", הוא מרגיע אותה.

המכונית עוצרת בכניסה לקניון רמת אביב. כאן לא צריך לשכנע אף אחד להצביע מרצ. אפילו נהגי המוניות מתחנת "קסטל" שבפתח הקניון כבר נשבו בקסמה של זהבה, ולחצו לה את היד. בכניסה לקניון זהבה מתקבלת כמו ראשת ממשלה. פעילי מרצ צעירים ותוססים מחכים לה עם בלונים ירוקים, שממלאים את החלל באנרגיות חיוביות. “צלמו, צלמו, שימו בפייסבוק", היא אומרת להם.

ואז מגיעה בשורה חשובה. זהבה מעדכנת את הנוכחים כי “שיפרה מהאח הגדול שמה באינסטגרם שהיא מצביעה מרצ". הקהל מרוצה. “היא מהממת", מוסיפה זהבה.

פעילי השטח של מרצ מעדכנים על תקרית משעשעת שאירעה בפתח הקניון המפואר של רמת אביב. מסתבר, שפעיליה של שלי יחימוביץ' תלו דווקא שם את השלט: “ביבי טוב לעשירים". כשמישהו הסביר להם, שלא כדאי להרגיז את עשירי רמת אביב דווקא ביום הבחירות, הם הסירו את השלטים.

“אנחנו נוכל להחליף את ממשלת נתניהו. אני קוראת ללפיד וללבני לא להלבין את נתניהו ולא לתת לו לגיטימציה. מרצ היא הסנונית שמבשרת את בוא האביב", אומרת זהבה.
"מרצ פי שלוש", צועקים הפעילים הנלהבים, חברי "צעירי מרצ" ו"נוער מרצ", שמקבלים את פניה של זהבה בכניסה לקניון. “צריך לומר פי שלושה", אני אומר לאלה איתן, בתו של השר לשעבר מיקי איתן והיחצ"נית של מרצ, שמלווה את הפעילות ביום הבחירות. “אתה לא מעודכן. חומסקי כבר אמר, שצריך ללכת לפי הנוהג הרווח ולא לפי הכללים", היא מתקנת אותי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ