המצביעים בחרדת נטישה: איך נדע שלבני לא תפרוש?

בערך בשעות אחר הצהריים החלה יו"ר התנועה להאמין, לאחר בוקר מאופק לאור הסקרים הלא מחמיאים. היא גם הרשתה לעצמה לחלום על גוש חוסם

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בדרך מראשון לציון לחולון, בארבע אחר הצהריים, ציפי לבני התחילה להאמין. "אולי יהיה פה מהפך", הצהירה, מעודדת מהדיווחים על אחוזי ההצבעה הגבוהים. "אם הייתי אומרת את זה לפני שבוע היו אומרים שאני הזויה. היום זה נשמע אפשרי". מאחוריה ברכב ישבו שני יועצי התקשורת הצמודים ודיברו בטלפון כמעט בלי הפסקה. "הצלחנו להעיר את ישראל", אמרה מירב פרסי צדוק. "זה נשמע טוב. נדע בסוף יום הבחירות אם זאת בועה או שזה אמיתי", הוסיף בן עזריאל. התקווה שלהם חלחלה גם לתודעה של יו"ר התנועה, או אולי להיפך.

בתחילת יום הבחירות היתה לבני מאופקת הרבה יותר. הסקרים בסוף השבוע האחרון העידו אמנם על צמצום הפער בין הגושים, אך לימין היה עדיין יתרון משמעותי. התנועה בראשות לבני בלמה את הירידה בסקרים, אך נותרה על מספר חד-ספרתי של מנדטים, נמוך מהציפיות. לבני ישבה במטה התנועה בתל אביב, התקשרה לראשי המטות ולמועמדים וניסתה לרומם את מצב רוחם. "המתלבטים יורדים מהגדר ובאים אלינו", אמרה. ובכל זאת, סירבה לדבר על מספרים ולהגיד איזו תוצאה תיחשב להצלחה או לכישלון: "לא משקל המנדטים חשוב, אלא משקל ההשפעה שתהיה לי".

לכל המדורים, פרשנויות ודיווחים בעמוד הבחירות המיוחד

לבני, היום. "אם יהיה לי כוח אדע להשתמש בו", אמרהצילום: מוטי מילרוד

בצהריים יצאה לבני לבקר בבית החולים איכילוב את מספר תשע ברשימה, מירב כהן, שילדה בת שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות. התזמון היה מושלם. תמונה עם תינוקת, ועוד במחלקת היולדות, אף פעם לא מזיקה. לפחות היום, התנחמה לבני, אף אחד לא האשים אותה בספין בחירות. הלידה היתה טבעית לחלוטין. לדברי לבני, ליד הקלפי בבית החולים היה הרגע המרגש ביותר שלה ביום הבחירות. "ישבה שם אשה על כסא גלגלים והיא פרצה בבכי כשראתה אותי", סיפרה. "היא אמרה ' אני במצב לא טוב, אבל באתי להצביע כי את התקווה שלי'. זה נוגע בנשמה".

משם המשיכה לבני לסיבוב קלפיות – רמת השרון, פתח תקווה, ראשון לציון ולבסוף חולון. בפתח תקווה פגשה פעילים נלהבים ושמעה על אחוזי ההצבעה הגבוהים. הקלפי עצמה היתה מנומנמת בשעת צהריים ולבני מיהרה לתחנה הבאה. בראשון לציון פגשה כמה מתלבטות. "ציפי, סליחה אבל באופוזיציה לא הרגשנו אותך", אמרה אחת מהן. אחרת ביקשה לדעת אם לבני מבטיחה להישאר בכנסת גם עם סיעה קטנה. "היו כאלה שלא ממש רצו להיות באופוזיציה. זה לא היה קל. אחד מהם מתמודד כאן היום", ניצלה את ההזדמנות כדי לעקוץ את מופז, "אני מבטיחה להישאר עד הסוף". 

השאלות חזרו על עצמן בכל תחנה – "איפה היית באופוזיציה? איך אנחנו יכולים לדעת שלא תפרשי שוב?" – נשאלה מעת לעת וחזרה על התשובות. אבל מספר המתלבטים היה קטן יחסית. ברוב המקומות התקבלה באהדה רבה. ילדים, חיילים ומשפחות עצרו אותה מדי כמה מטרים וביקשו להצטלם עמה. רבים הצהירו כי הצביעו לה. הידיעות על אחוזי ההצבעה הגבוהים המשיכו לזרום. ככל שחלף הזמן עלה מפלס האופטימיות והחיוך התרחב. "אני מרגישה קצת כמו במחאה", אמרה לבני, "פתאום אנשים יוצאים מהבית. הם לא עשו את זה קודם".  

ומה יהיה אחרי המדגמי הטלוויזיה? לבני לא דיברה על האפשרות שתרכיב את הממשלה. למרות האופוריה והפעילים שקראו ברקע "מהפך", ניסתה להישאר עם שתי רגליים על הקרקע. על גוש חוסם, לעומת זאת, הרשתה לעצמה לחלום. בכל מקרה, הבהירה, אין לה כוונה לשבת ולחכות ליד הטלפון לשיחה מנתניהו. "גם כשהייתי צעירה לא ממש ישבתי ליד הטלפון לחכות לבחור התורן שיתקשר. אם יהיה לי כוח אדע להשתמש בו. אם לא, אז נמשיך עד שנצבור כוח בפעם הבאה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ