רויטל חובל
רויטל חובל

את יאיר לפיד כולם רוצים רק לצלם, לצלם ולצלם. ואם אפשר עדיף להצטלם איתו, לצידו, כשיד נוגעת בכתף. ככה זה שאתה כוכב טלוויזיה בעבר, בהווה וייתכן שגם בעתיד. כשיאיר לפיד בסביבה, ילדים בני שמונה מסתובבים בקלפיות ומשחררים רפלקס פבלובי: "וואו, זה יאיר לפיד, באמא שלי". הם שולפים אייפון, מצלמים בכל זווית אפשרית ומעלים לפייסבוק כדי שאלה שלא מאמינים ייווכחו לראות בעצמם.

שעת צהריים בקלפי בבית הספר הריאלי בחיפה, מעוז יפי הבלורית והתואר, שבו מצביעים התושבים המבוססים בעיר. במקום נוכחים פעילי התנועה, מרצ ויש עתיד המחכים לבואו של לפיד. הם הגיעו למקום כבר ב-06:00 כדי לתפוס כל חלקה טובה המיועדת לשלט מתנוסס. פעילת מרצ מספרת שאפילו אלמונים גזרו לה שלט ופצעו אותה (לדבריה, הגישה תלונה במשטרה) וש"החבר'ה של לפיד ממש אגרסיביים".

יו"ר יש עתיד מגיע לבסוף ברכב שאם מורידים ממנו את השלטים, הוא נראה כמו מודל חדש של מונית שירות תל אביבית. באותו זמן מגיעים לקלפי תמר ובעלה, שניהם בעשור השישי לחייהם. בלי עכבות, היא ניגשת ללפיד ואומרת לו: "מה קרה, גילית שיש משהו מחוץ לתל אביב", אבל לפיד מתעלם. תמר ובעלה מצביעים לרב אמסלם, אבל זה לא מפריע לה לשלוף מכשיר סלולרי ישן, דור מינוס ארבע, ולתעד את הרגעים המשותפים עם לפיד. היא מבינה את הקונפליקט, מתנצלת ומסבירה: "זה בשביל הילדים, את יודעת".

ביציאה מהקלפי פוגש לפיד כמה ילדים קטנים בגילאי 10 ומטה ששואלים אותו למה ההורים שלהם צריכים להצביע דווקא לו. לפיד מדקלם מנטרות כגון "שוויון בנטל". הילדים מפגינים בקיאות מרשימה ושואלים: "ולא תשב עם ליברמן ובנט בממשלה?" ולפיד משיב לנוכחים, מבוגרים כילדים: "לא נהיה עלה תאנה בממשלת ימין חרדית". את הילדים הוא כבש, אבל ברגע האחרון הוא פוגש את ראש עיריית חיפה, יונה יהב, לשעבר חבר בעבודה וכיום בקדימה. הם לוחצים ידיים ומחייכים אחד לשני בנימוס. "אני ראש עיר בזכות אבא שלך", אומר יהב ללפיד, אבל זה לא מפריע לו להצביע לשאול מופז.

קלפי אחר קלפי, את פניו של לפיד מקבלים פעילים רבים ותומכים אדוקים שצועקים לאוויר סיסמאות. "גם ראש ממשלה חתיך וגם אחלה ראש ממשלה", אומר אחד מהם. הפעילים בקרית מוצקין שואלים אחד את השני: "נו, הצטלמת?" ומשווים תמונות. גם המאבטחת של הקלפי לא מוותרת על ההזדמנות.

אופי הביקור חוזר על עצמו בכל המקומות. הפעילים חוגגים, שרים, "או אה מי זה בא, ראש הממשלה הבא", לפיד מתחבק ומצטלם, וכעבור חמש דקות עובר לקלפי הבאה. אין מסרים, אין הצהרות, לפיד מפגין נוכחות וממשיך ליעד הבא. בחדרה, מספרת לו מצביעה נאמנה שהיא הגיעה במיוחד מתל אביב לעיר הולדתה כדי להצביע עבורו. בזמן שהוא מצטלם איתה, מתקשרת נערה בת 16 לחברתה לספר לה: "יאיר לפיד פה. אני לא מאמינה, הוא פה". חברתה, מסתבר, אכן לא מאמינה לה, אז היא מעבירה את הטלפון לאיש אחר שמאשר: יאיר לפיד בחדרה.

דבר אחד בלט יותר מכל ביומו של לפיד, והוא הסדר והארגון. בכל קלפי חיכה לו עדר של פעילים. אנשי המפלגה, שלטענתם לא מקבלים שכר, בלטו לעומת פעילי המפלגות האחרות. בכלל, הנוכחות של המפלגות האחרות היתה דלה. בחיפה, בקרית ביאליק, בקרית מוצקין, חדרה ואפילו נתניה כמעט ולא נראו פעילי ליכוד, ורק השלטים העידו על קיומה. פעילי מרצ נצפו רק בחיפה ופעילי העבודה נבלעו בהמון של לפיד.

את קבלת הפנים החמה ביותר קיבל לפיד בנתניה, העיר שבה גרים שני חברים ברשימתו, ד"ר עליזה לביא והג'ודוקא יואל רזבוזוב. הפעילים כמעט והרימו אותו על הכתפיים כאילו היה חתן ביום חתונתו ובמקום התפתחה מסיבה של ממש.

הפסקול הצטמצם לג'ינגל של יש עתיד שלא אומר הרבה חוץ מ"יש עתיד, הוא כבר כאן, יש עתיד כי הגיע הזמן", בקולו של החבר של יאיר, רמי קלינשטיין, שהתנגן שוב ושוב ושוב. וכמו בכל מסיבה, אפילו המשטרה הגיעה, בלי סיבה. השוטר שיצא מהניידת נשען עליה ובהה בלפיד וחבורתו, כאילו אין פשע שצריך להילחם בו. כמו השוטר, כך גם תושבים רבים בעיר שהגיעו לקלפי בפולג, התרשמו מלפיד והבטיחו להצביע לו כי "הוא יטפל בחרדים". אם תשאלו אותם, לפיד יזכה מהם לשני מנדטים ורזבוזוב ולביא יהיו שרים כבר בעוד חודש. בערב, במטה בתל אביב, מספר 2 ברשימה, הרב שי פירון אופטימי לא פחות ואומר: "אני עושה הכול כדי שגם מקומות 15, 16 ו-17 ייכנסו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ