לפיד הפתיע את הסוקרים וטרף את קלפי המו"מ הקואליציוני

מדגמי הטלוויזיה מעניקים למפלגת "יש עתיד" 18-19 מנדטים ומכתירים אותה כרשימה השנייה בגודלה. הכירו את האנשים שמאחורי יאיר לפיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההפתעה המסתמנת של בחירות 2013 היא ללא ספק מפלגת "יש עתיד" בראשות העיתונאי לשעבר יאיר לפיד. ערב הבחירות ניבאו הסקרים ללפיד 12 מנדטים בלבד, אולם ממדגמי הטלוויזיה נראה כי לפיד זוכה ל-18-19 מנדטים וטורף את הקלפים במערכת הפוליטית. אם יתממשו תחזיות המדגמים, תהיה יש עתיד הרשימה השנייה בגודלה בכנסת ותהווה ככל הנראה שחקן משמעותי במשא ומתן הקואליציוני .

ב-8 בינואר 2012, הודיע לפיד, אז מגיש "אולפן שישי" ובעל טור ב"ידיעות אחרונות" על פרישתו מערוץ 2 ועל רצונו להתמודד במערכת הבחירות הקרובה. סקרים ראשונים ניבאו לו כ-15 מנדטים. כשלושה חודשים מאחורי יותר הוא הודיע על הקמת מפלגת יש עתיד. המפלגה, ובה 25 מועמדים (כמספר המנדטים שלו שאף לפיד), נרשמה בחודש בדצמבר.

לפיד גייס לשורות יש עתיד את ראש השב"כ לשעבר ויו"ר בנק מזרחי טפחות לשעבר, יעקב פרי, והציב אותו במקום החמישי ברשימה. הצטרפותו של פרי גררה ביקורת על לפיד, משום שקשה לראות כיצד אדם כמו פרי, שהשתכר במשכורות עתק, יוכל יתקשה לייצג את מעמד הביניים. לאחר מכן גייס לפיד גם את ראש העיר הרצליה יעל גרמן, ראש העיר דימונה מאיר וכהן, וכן את הרב שי פירון, מראשי רבני צהר ויו"ר עמותת "הכל חינוך".

אחרי לפיד הוצבו ברשימה לפי הסדר: 2 - שי פירון, 3 - יעל גרמן, 4 - מאיר כהן, 5 - יעקב פרי, 6 - העיתונאי עפר שלח, 7 - ד"ר עליזה לביא, 8 - הג'ודוקא וחבר מועצת העיר נתניה יואל רזבוזוב, 9 - מייסדת "אוניברסיטה לעם" ד"ר עדי קול, 10 - מנהלת הקליניקות המשפטיות באוניברסיטת בר אילן עו"ד קארין אלהרר, 11 - ניצב בדימוס מיקי לוי, 12 - העובד הסוציאלי שמעון סלומון, 13 - ד"ר רות קלדרון, 14 - העיתונאית פנינה תמנו-שטה, 15 - בכירת שירות התעסוקה לשעבר רינה פרנקל, 16 - הפעילה החברתית למען נשים יפעת קריב, 17 - הרב דב ליפמן, 18 - יו"ר התאחדות הסטודנטים לשעבר בועז טופורובסקי, 19 - ד"ר רונן הופמן, 20 - חבר מועצת העיר באר שבע טל אלעל, 21 - סא"ל במיל' מארק בבוט, 22 - נעמה שולץ, 23 - סלים כדור, 24 - עו"ד איציק בנישתי, 25 - גדי מאירי.

את קמפיין הבחירות של יש עתיד, שכלל שתי מלים "באנו לשנות", ניהל הלל קוברינסקי יחד עם הפרסומאי יורם באומן והדוברת נילי רייכמן. בפתיחת הקמפיין הוצגו כמה וריאציות של הסיסמה, כדוגמת "באנו לשנות כדי שכולם ישרתו את המדינה", "באנו לשנות כדי שהילדים שלנו יוכלו לקנות דירה" ו-"באנו לשנות כדי שנשלם פחות על דלק וחשמל".

לפיד מאמין כי הדרך להשפיע היא מתוך הממשלה ולכן הצהיר על העדפתו להצטרף אליה. יחד עם זאת, הוא חזר שוב ושוב על כך שלא יסכים "לשמש עלה התאנה של ממשלת ימין-חרדים". הוא התחייב שלא להצטרף לממשלה לבדו, כלומר ללא עוד מפלגת מרכז, התנועה בראשות ציפי לבני או מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ'. בנוסף, הכריז לפיד כי התנאי העיקרי להצטרפותו לממשלה היא הטיפול בסוגיית השוויון בנטל. "לא נשב בממשלה שלא תגייס את החרדים ולא תכניס אותם לשוק העבודה", אמר לפני כשבועיים. הוא גם הצהיר שלא ייכנס לממשלה שלא תיפתח במשא ומתן מדיני.

5 מתוך 5 |
יאיר לפיד מצביע ברמת אביב
1 מתוך 5 |
מטה יש עתיד לאחר תוצאות המדגם
2 מתוך 5 |
מטה יש עתיד לאחר תוצאות המדגם

המתווה שמציע לפיד בנוגע לשוויון בנטל, כחלופה לחוק טל, מציע כי במשך חמש השנים הראשונות יקבלו חרדים פטור משירות, דבר שיאפשר להם לצאת לעבודה. במהלך תקופה זו תוכן תשתית לשירות אזרחי, שתקלוט את כל הצעירים שלא יתגייסו לצבא. בגיבוש המצע לקח חלק מועמד המפלגה עפר שלח.

המשנה המדינית של לפיד, אותה הציג באוקטובר באריאל, קוראת לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. עם זאת, הוא טען כי ישראל אינה יכולה להכיר בזכות השיבה וכי על ירושלים להישאר מאוחדת בריבונות ישראלית. "לא נשב בממשלה ששוב תנסה למוסס – בתירוצים שונים וממניעים פוליטיים צרים – את המחויבות שלנו כלפי העתיד וגם כלפי ההווה", אמר. "אסור לנו לאבד את הרוב היהודי במדינת ישראל. גם השמאל הקיצוני וגם הימין הקיצוני מקדמים ללא הרף – כל אחד מסיבותיו - את רעיון המסולף והמסוכן של מדינה דו-לאומית, וללא הסכם, זהותה היהודית והציונית של מדינת ישראל נמצאת בסכנה".

מאז הקים את המפלגה, ספג לפיד ביקורת נוקבת על מבנה תקנון מפלגת יש עתיד, המבטיח לו שליטה בלתי מעורערת עד שנת 2020. בסוף השבוע זכה לביקורת ברשתות החברתיות לאחר שכמעט ופלט את המילה "פרענקים" בהתייחסות לעדות המזרח. לפיד עצר לפני שהשלים את המילה. ברשימת 100 המייסדים של לפיד נמצאים בין היתר אמו שולמית, רעייתו ליהיא, היועץ האסטרטרגי אורי שני, אלינור מילצ'ן - בתו של ארנון מילצ'ן מבעלי ערוץ 10, הנגן תמיר הרפז, איש העסקים קובי מויסה והמשורר רוני סומק.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ