קדימה: מפלגת השלטון שהתרסקה אל מתחת לאחוז החסימה

מפלגת הפיצול הגדול של אריאל שרון – שזעזעה את הליכוד והכתירה את אולמרט לראשות ממשלה – נעלמה תחת הנהגתו של שאול מופז

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

פחות משמונה שנים לאחר היווסדה, ולאחר שהובילה את הממשלה בשנים 2009-2006 והיתה הסיעה הגדולה ביותר בכנסת במשך שתי קדנציות, הבחירות האחרונות הותירו את מפלגת קדימה, כך לפי המדגמים שפורסמו הערב (שלישי), מחוץ למשכן. לא ברור איך ואם תוסיף להתקיים.

תחילתה של המפלגה בשורת הקשיים הפנימיים שבהם נתקל אריאל שרון במפלגתו, הליכוד, על רקע תוכנית ההתנתקות. הוא החליט לפרוש מהליכוד ולהקים מפלגה חדשה, ולקח עמו רבים מבכירי הליכוד, בהם אהוד אולמרט, ציפי לבני, ולצדם גם את שמעון פרס, מוותיקי מפלגת העבודה.מצעה של המפלגה התבסס על תמיכה במהלכים מדיניים מרחיקי לכת, ובהם נכונות לוותר על שטחים ולפנות יישובים בתמורה להסכם שלום.

לכל המדורים, פרשנויות ודיווחים בעמוד הבחירות המיוחד

כמה חודשים בלבד לאחר הקמת המפלגה התמוטט שרון ואושפז בבית חולים, ואולמרט, שהחליף אותו בראשות הממשלה, לקח לידיו גם את הנהגת המפלגה, והוביל אותה לניצחון בבחירות 2006, בהן קיבלה 29 מנדטים. תחת מנהיגותו, החלה קדימה למצב את עצמה ככוח מרכזי המהווה חלופה הן לליכוד והן לעבודה, הקימה סניפים ברחבי הארץ וביססה את מעמדה.

מופז בבית הספר בליך, היוםצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, הפרשות המשפטיות הרבות שאולמרט היה מעורב בהן ערערו את מנהיגותו ואת יכולתו להמשיך ולהוביל את הממשלה ואת המפלגה, ולבסוף הוא הודיע על פרישתו. ציפי לבני זכתה במאבק הירושה והובילה את המפלגה לניצחון נוסף בבחירות 2009. קדימה היתה המפלגה הגדולה ביותר בכנסת, עם 28 מנדטים. אבל לבני נכשלה בהרכבת הממשלה ויושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, הוא שהרכיב אותה לבסוף והותיר את קדימה לראשונה באופוזיציה. בליכוד ניסו לפצל את קדימה ולהעביר אליהם כמה מחבריה, אך ניסיונות אלו כשלו.

בכנסת האחרונה בלטה קדימה בעיקר במתחים שבין יושבת הראש לבני לסגנה, שאול מופז, עד שלפני כשנה גבר עליה מופז בבחירות הפנימיות במפלגה והחליף אותה בתפקיד. לבני הודיעה זמן קצר לאחר מכן על התפטרותה מהכנסת, ואילו מופז פנה לכינונה של ממשלת אחדות עם הליכוד, כשהוא מכהן כשר בלי תיק ומשנה לראש ממשלה. ממשלת אחדות זו פורקה לאחר 70 ימים בלבד, עם החלטתו של מופז לפרוש עם מפלגתו מהממשלה בשל חוק טל. שבועות מספר לאחר מכן החליט נתניהו על הקדמת הבחירות לכנסת ה-19.

ככל שהתקרב מועד הבחירות החלה קדימה להתרוקן מאנשיה, שהודיעו בזה אחר זה על פרישתם מהמפלגה, והדבר סימן יותר מכל את חולשתה והיעלמותה. כך, למשל, הודיעו צחי הנגבי ואבי דיכטר על שובם לליכוד, יואל חסון ושלמה מולה הצטרפו ללבני, שהקימה מפלגה מתחרה, ואילו דליה איציק ורוני בר-און הודיעו על פרישתם מהחיים הפוליטיים. גם התגייסותו של יושב ראש המפלגה הקודם אולמרט, באופן פעיל לטובת מופז, לא הצליחה לסייע למפלגה להתגבר על צלילתה בסקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ