לפיד: תוצאות הבחירות ברורות, לא נעשה גוש חוסם עם השמאל

יו"ר יש עתיד מבהיר כי לא יקים גוש חוסם עם חנין זועבי; יום לאחר הבחירות, ראש הממשלה מבטיח להרכיב ממשלה שתביא לשינוי שיטת הממשל ותקדם דיור בר השגה

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

תוצאות האמת בבחירות לכנסת ה-19: לאחר ספירת 99% מהקולות במעטפות הרגילות, הליכוד נותרה המפלגה הגדולה ביותר, ואחריה מפלגת יש עתיד, שזוכה להישג מרשים - 19 מנדטים. מפלגת העבודה במקום השלישי עם 15 מנדטים. מספר הקולות הנדרש לכניסה לכנסת - 73,000. לשם השוואה, בבחירות הקודמות נדרשו 67,500 קולות. שיעור ההצבעה הוא 66.6% מכלל בעלי זכות ההצבעה.

21:30: שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת ה-19 צפוי להסתכם ב-67.7%, ובכך לעבור את שיעור ההצבעה בבחירות ב-2009, שעמד על 64.7% בלבד. הערכת שיעור ההצבעה הנוכחית גבוהה יותר מזו שגיבשה ועדת הבחירות המרכזית אתמול בלילה, על סמך מדגם של 60 קלפיות, ולפיה שיעור ההצבעה יהיה 66.6%.

20:48: ארה"ב: כעת, כשתוצאות הבחירות בישראל ברורות, יש לחדש את המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות.

יאיר לפיד מציץ מביתו, הערבצילום: תומר אפלבאום

20:07: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נתן הצהרה מחוץ לביתו: אתמול אזרחי ישראל בחרו בנורמליות ובתקווה וחזר להם הצבע ללחיים. שמעתי את מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה, הוא דיבר על דברים שדיברנו עליהם בשנה האחרונה. שוויון בנטל, מצבו של מעמד הביניים והצורך לעזור לו בחינוך ובדיור - ובכל מה שחשוב לאנשים שגרים פה ואוהבים את המקום הזה. שמעתי גם את הדיבור על גוש חוסם, לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועבי. צריך לעבוד על פי תוצאות הבחירות. קשה להסתיר את ההתרגשות. אני רוצה להודות למתנדבים, בעיקר אנשים צעירים, אבל לא רק, שבאו, הסתכלו ואמרו - נקדיש חודשים ושבועות ללא שינה למשהו שאנו מאמינים בו, היום יש כאן משהו שהוא קצת טוב יותר.

17:34: יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב הערב לתוצאות הבחירות: "אין ספק שיאיר לפיד, עם 19 מנדטים, הוא שותף בכיר ולא זוטר בממשלה". לדברי ליברמן, טבעי שלפיד יתמקד בנושאי פנים ויקבל את תיק האוצר. "אנחנו לא פוסלים אף אחד", הוסיף, "גם המפלגות החרדיות מבינות שיצטרכו להתגמש. כל מי שיסכים עם עקרונות הממשלה החדשה מוזמן להצטרף".

ליברמן הדגיש כי הממשלה חייבת להגדיר את נושאי הדגל שלה מתחילת הכהונה. "אי אפשר ללכת על הכל, וצריך להגדיר בדיוק את המכנה המשותף", אמר, "האיחוד עם הליכוד היה סביב שני דברים: המשכיות של ממשלת המחנה הלאומי וגם של נתניהו. בלי האיחוד הזה התמונה היתה אחרת לגמרי. העם מבקש שינוי דרמטי ולא קוסמטי. השינויים בסדר היום הפנימי שלנו כולללים את השוויון בנטל, יוקר המחייה, דיור בר השגה ושינוי בשיטת הממשל".

16:40: מפלגת העבודה ניצחה בקיבוצים וזכתה לתמיכת 37.8% מהמצביעים. אחריה מרצ, שזכתה ל-20.9% מהקולות. למקום השלישי בקיבוצים הגיעה יש עתיד, שגרפה 16.5%. התנועה של ציפי לבני גרפה 7.3% בקיבוצים, ואילו בליכוד תמכו 6% מהמצביעים. הבית היהודי זכתה ב-2.7% מקולות המצביעים וקדימה ב-2% בלבד. 

16:25: יחימוביץ' בהתייחסות ראשונה לתוצאות הבחירות: "התוצאה הסופית – 15 מנדטים, היא אמנם הרבה יותר ממה שמישהו חלם לפני שנה וחצי, אבל מאכזבת. רצינו שציבור גדול הרבה יותר ילך אתנו בדרך הלא פשוטה, אבל הכל כך צודקת, שבחרנו בה. עושה כל שביכולתי שתקום כאן קואליציה חברתית ושוחרת שלום בלי נתניהו – זה אפשרי. מברכת את לפיד אך קוראת לו לא להצטרף לממשלת נתניהו, שמתכוונת לרסק את מעמד הביניים. אם ישתתף בקואליציה חלופית – אסייע לו. אם לא – ננהיג, יחד עם סיעה מצויינת ולוחמנית – אופוזיציה לוחמת שלא היתה כמותה".

16:18: רה"מ בנימין נתניהו: "הציבור בישראל רוצה שאמשיך להנהיג את המדינה והוא רוצה שארכיב ממשלה שתחולל שלושה שינויים גדולים בתחום הפנים: הגברת השוויון בנטל, דיור בר השגה ושינויים בשיטת הממשל. אני בא עכשיו מפגישה ממושכת עם שותפי אביגדור ליברמן, אנחנו סיכמנו שבנוסף לאחריות ביטחונית ומדינית אנחנו נמקד את השיחות להרכבת הממשלה בשלושת העקרונות הללו.

21 מתוך 21 |
מטה התנועה בזמן שידור תוצאות המדגמים
1 מתוך 21 |
נתניהו למחרת הבחירותצילום: רויטרס
2 מתוך 21 |
יאיר לפיד, יממה לאחר סגירת הקלפיותצילום: תומר אפלבאום

15:20: סיעת התנועה, שתמנה ככל הנראה שישה חברים בכנסת הבאה, התכנסה היום לראשונה במטה המפלגה ברחוב המסגר בתל אביב. יו"ר התנועה, ציפי לבני, לא שללה כניסה לממשלה הבאה, אך הבהירה כי לא תעשה זאת בכל מחיר. "אנחנו לא יודעים איזו ממשלה תקום כאן ולכן אני לא מתכוונת להתייחס לכל מיני הרכבים ואיפה אנחנו נהיה. אנחנו נכנסנו עם אג'נדה ברורה, בכל מקום שבו לא נהיה או נהיה זאת תהיה האג'נדה שלנו ואותה נמשיך לקדם", אמרה לבני במסיבת עיתונאים, כשלצדה עמרם מצנע, עמיר פרץ, אלעזר שטרן, מאיר שטרית ודוד צור.

"קראתי שמקורבים אומרים שמיציתי את הרפתקאות האופוזיציה. אין לי מקורבים. אין מישהו שמוסמך לומר משהו בשמי. בסופו של דבר זו לא רק החלטה שלי. אני לא מיציתי דבר. אני אמשיך להילחם עבור הדברים שאני מאמינה בהם מכל מקום שיידרש", הוסיפה לבני. בתשובה לשאלת "הארץ" האם היא רואה אפשרות שנתניהו לא יהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה אמרה לבני: "התוצאות הן תוצאות שהבוחר קבע. את עמדתי אמרתי כבר לפני מספר שבועות. ההחלטות הן החלטות לא רק שלי, אלא גם של אנשים אחרים. כרגע אני מעדיפה לא לפטפט".

לבני הביעה אכזבה ממספר המנדטים שקיבלה מפלגתה. "בוודאי ששאפנו ליותר. לא זאת היתה התוצאה שרצינו אותה", אמרה, אך ציינה כי ניתן להסתכל על ששת המנדטים גם כעל הישג, נוכח העובדה שהמפלגה קמה רק לפני שמונה שבועות. "אנחנו נמצאים בתחילת הדרך. אנחנו מבינים שיש כאן דרך ארוכה ולפעמים צריך לחטוף בדרך, אבל אנחנו מתכוונים להמשיך בדרך הזאת, במאבק, ואם זה צריך להיות מרתון אז זה יהיה מרתון. נמשיך לבנות את התנועה סביב אותה אידיאולוגיה שהיא זאת שהנחתה אותנו בבואנו הנה".

עמיר פרץ אמר כי כעת על מפלגות המרכז לפעול יחד. "אני אשמח לשתף פעולה עם מפלגת העבודה, ודאי עם חלק גדול מחבריי, גם עם שלי יחימוביץ'", אמר. הוא לא שלל את האפשרות שיו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, יהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה. "מבחינת מספרים זה אפשרי, אם ישקלו מה יותר חשוב. אם כל אחד יתעקש על אג'נדה פיקס, כל אחד יאמר ייהרג ובל יעבור בכל תחום ותחום – לאף אחד אין סיכוי להקים פה ממשלה. צריך קודם כל להחליט מה היעדים ומה סדרי העדיפויות בתוך אותם יעדים".

14:11: תוצאות הבחירות עדיין אינן סופיות, אך מסתמן כי כ-7% מהמצביעים נתנו את קולם למפלגות שאינם עוברות את אחוז החסימה. הנתון הזה נכון בהנחה שקדימה תהיה בכנסת הבאה ואילו עוצמה לישראל לא תפתיע בגדול ותעבור את אחוז החסימה לאחר פתיחת המעטפות הכפולות, שבהן הצביעו בצה"ל, בבתי החולים, בבתי הסוהר ועוד.

לפי שעה, לפחות 248 אלף ישראלים הצביעו למפלגות שאינן עוברות את אחוז החסימה, העומד על 2% מכלל הקולות הכשרים. זוהי עלייה גדולה לעומת הבחירות הקודמות, אז קיבלו מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה 103,904 קולות (3.1%). אילו הקולות המבוזבזים היו עוברים הפעם למפלגות שצלחו את אחוז החסימה, ייתכן והיה שינוי במפת הגושים.

13:24: במפלגות הערביות מסכמים את תוצאות הבחירות כהצלחה מעורבת בתחושת החמצה. מחר, אחרי ספירת קולות החיילים, יתברר גם אם הייצוג הערבי בכנסת אכן גדל במנדט אחד ורע"מ – תע"ל תישאר עם חמשת המנדטים או שתישאר עם ארבעה. עוד יתברר אם יישמר הסטטוס קוו של ארבעה מנדטים לחד"ש ושלושה לבל"ד ששומרות על כוחן, עם תוספת של כמה אלפי קולות לכל מפלגה בעיקר חד"ש שרושמת עלייה בקרב במצביעים יהודים במרכז.

ההחמצה נובעת מהתיקו בין הגושים. אחוז הצבעה גבוה יותר בקרב הציבור הערבי עשוי להעניק יתרון ברור לגוש המוגדר כמרכז שמאל-ערבים, "והיינו מסלקים את נתניהו מהשלטון", אומר במרירות ח"כ אחמד טיבי.

12:38: שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, פרסם הודעה בפייסבוק בה כתב כי הוא "מברך את כל אזרחי ישראל על הבחירות לכנסת ה-19 שעכשיו הסתיימו. בדמוקרטיות כמו ישראל וארה"ב, הזכות והחובה להצביע מאוד יקרות. כל הכבוד לכולם שהשתתפו בקביעת העתיד של מדינת ישראל. אנחנו מצפים לעבוד באופן קרוב עם הממשלה הבאה"!

יש להניח ששפירו שמע כבר על לפיד, אך כלי תקשורת בעולם מנסים להבין מיהו המנצח הגדול של הבחירות, אחרי שבשבוע האחרון התמקדו בנפתלי בנט. "מי אתה יאיר לפיד?", שאלה כתבת סי-אן-אן בכתבה מיוחדת על הפתעת הבחירות. "לפיד נחשב לאחד האנשים הסקסיים במדינה. הוא יכול להיות המרכיב המרכזי בקואליציה או יו"ר האופוזיציה, אולם בכל מקרה, לאחר הבחירות, התברר שהוא הכוח החדש בפוליטיקה הישראלית", נאמר בכתבה.

"אף על פי שהוא כמעט אינו מוכר מחוץ לישראל, בעיני דורו לפיד נחשב לישראלי האולטימטיבי", נכתב על יו"ר "יש עתיד" בניו יורק טיימס. בכתבה מתואר לפיד כמייצג של הישראליות, מנהיג כריזמטי וסמל של הצלחה שידע להמציא את עצמו מחדש ולהפוך לאחד המנהיגים הפוליטיים החשובים במדינה.


11:45: רוית הכט סבורה שהמנצח הגדול בבחירות (חוץ מלפיד) הוא טרנד עידוד ההצבעה, שהחזיר את הגאווה ללבבות האזרחיים, שכבו עם דעיכת המחאה החברתית.
"אזרחי ישראל – ימנים ושמאלנים – הצביעו נגד חיים חסרי תקווה תחת כיפות הברזל, עננת הגרעין האיראני ומחירי הדיור המסחררים, ובעד תקווה לעתיד כלכלי-חברתי-מדיני טוב יותר", כותבת הכט.

"הם ביקשו משב מרענן (לפיד), עיסוק בכלכלה וחברה (יחימוביץ'), שיבה לעולם ערכי (בנט) ובמידה מסוימת, אם כי פחותה ומשנית, חתירה להסדר מדיני ולמיגור ההתנחלויות (לבני וזהבה גלאון, שהכפילה את כוחה). כל אלו היו ערכי הצועדים בהפגנת המיליון. רוב הערכים האלו אינם ברורים עד תומם, נתונים לפרשנות חופשית, ולעיתים סותרים זה את זה. לכן הם הצליחו למשוך כל כך הרבה אנשים".

11:06: עוד תגובות במערכת הפוליטית. יצחק הרצוג, מספר 2 בעבודה, אמר כי ליאיר לפיד יש הזדמנות מיוחדת במינה והוא צריך להתנהל בזהירות. אסור לו לחזור על הטעות של אביו, שהמפלגה שלו התאיידה ב-2006. אם יהיה בלוק חוסם ויש מצב לבלוק חוסם, אפשר ללכת לשינוי כיוון המדינה.

שר השיכון אריאל אטיאס, אמר כי "היתה לנו מערכת בחירות קשה, שתי מפלגות ניסו לזנב בנו. כוח להשפיע ואמסלם לקחו 75 אלף קולות לפחות. איילת שקד מהבית היהודי אמרה בריאיון לערוץ 2: "הקמפיין של נתניהו ריסק את גוש הימין".

10:30: כתב "הארץ" ניר חסון הציץ בנתוני תוצאות האמת ומצא כמה נתונים מעניינים.  בתל אביב, למשל, דיווחו אתמול שהרבה אנשים שעושים דרכם לקלפיות, אך בפועל מתברר ששיעור המצביעים בעיר נמוך ב-4% בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. רוב התל אביבים הצביעו ליש עתיד, שזכתה לרוב קולות גם בהרצליה, הוד השרון וכפר שמריהו. הליכוד, לעומת זאת, ניצח בחיפה, שהכינוי "אדומה" כבר לא ממש מתאים לה, וגם בעיירות הפיתוח.

לא חסרים גם קוריוזים. בהתנחלות סוסיא שבדרום הר חברון, אדם הצביע לרע"ם תע"ל, וביישוב קדיתא שבגליל ארץ חדשה קיבלה 20% מהקולות. אך שימו לב לנתון הבא: מתוך כ-3,000 בעלי זכות בחירה בג'סר א-זרקא הצביעו למפלגת הימין הקיצוני עוצמה לישראל.

09:44: יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, צפוי להגיש את תוצאות הבחירות הרשמיות לנשיא המדינה, שמעון פרס, רק ביום רביעי הבא. עד שהתוצאות לא יוגשו, לא יוכל פרס לפתוח בסבב ההתייעצויות הרשמי ולהטיל על מי מהמועמדים את הזכות להרכיב את הממשלה הבאה.

אלא שאף שחוק יסוד: הכנסת קובע שההתייעצויות עם נציגי סיעות הכנסת הבאה יכולות להימתח על פני שבוע, פרס מתכוון להזדרז ולהטיל את המשימה על המועמד הנבחר בתוך יומיים – כלומר כבר בסוף השבוע הבא. פרשננו אמיר אורן סבור שלא יהיה תענוג גדול יותר לפרס מאשר לחרוץ את גורלו הפוליטי של נתניהו.

09:23: יאיר לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "במהלך השנה האחרונה שאלו אותי שוב ושוב אם אמשיך להיות אתכם בפייסבוק גם אחרי שאבחר. אז הנה. הבחירות נגמרו וכמו שאתם רואים אני כאן".

ח"כ אחמד טיבי מרע"ם תע"ל אמר הבוקר: "השגנו תוצאה מרשימה, חמישה מנדטים. כולי תקווה שלא ניפגע שוב על ידי החיילים. זאת עדות לאמון של הציבור בדרכנו, לרבות הצעירים שנהרו אלינו בהמוניהם". אלדד יניב, שרשימתו "ארץ חדשה" לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה, כתב בפייסבוק: "תודה ואהבה רבה למי שנטל חלק במסע שלנו. חיבוק הכי גדול שאני יודע לתת, למי שהצביע מהלב ולא נכנע לפחד". מיכאל בן ארי, שייפרד מהכנסת, כתב: לא עמדנו ביעד! לצערנו, איננו עוברים את אחוז החסימה, ולא נהיה בכנסת הבאה.. לא מתחרט, על הדרך, על האמונה ועל הערכים".

08:58: כמעט מחצית מחברי הכנסת מכהנים צפויים להדחק אל מחוץ לכנסת הבאה, בעקבות פרסום תוצאות האמת. מדובר בנתון גבוה יחסית העומד על 53 חברי כנסת שייאלצו לעזוב את המשכן לטובת פנים רעננות. בכנסת העריכו כי בממוצע, מדי בחירות מתחלפים כשליש מבין החברים המכהנים.

כך, הליכוד צפוי להיפרד מהשרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן, לצד השר משה כחלון שהודיע על פרישה וכנראה גם מיו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה. ישראל ביתנו תיפרד משישה ח"כים אלכס מילר, סגן השר דני אילון, וכן חברי הכנסת משה מוץ מטלון, אנסטסיה מיכאלי, סטס מיסז'ניקוב וליה שמטוב.

קדימה, הגדולה בסיעות הכנסת האחרונה, איבדה את רוב חבריה ובעבודה, שלושה מבין שמונת חברי הכנסת המכהנים לא הצליחו להתברג לכנסת הבאה: דניאל בן סימון, ראלב מג׳אדלה ויורם מרציאנו שהושבע לאחרונה במקומו של עמיר פרץ והודיע מיד על תמיכתו בנתניהו.

08:23 כתבנו גדעון לוי, על יאיר לפיד: "אדם לא פוליטי בעליל הוא המנצח הגדול של הבחירות הכי לא פוליטיות בעליל הללו שידעה ישראל". כתבנו אור קשתי בטור דעה: "הבוקר צריך להיות היום הראשון בעבודה על הקמת קואליציה חדשה, רחבה לאין שיעור מכל מה שידענו בעבר. קואליציה כזאת צריכה להתאחד סביב מטרה אחת: רק לא ביבי".

08:22 הרב שי פירון, מספר 2 ביש עתיד, פסל את האפשרות להצטרף לניסיונה של שלי יחימוביץ' ליצור גוש חוסם חלופי. "התוצאות הן די ברורת", אמר בראיון עם גל"צ. "יש הליך דמוקרטי בישראל".

פירון לא פסל כניסה לממשלה עם ש"ס, אך הוסיף כי לא יש עתיד לא תהיה "חלק מממשלה שש"ס תהיה תעודת המהות שלה". 

07:49 "ראש הממשלה אמר אתמול בצדק ובחוכמה שאחד היעדים זה הגברת השוויון בנטל", כך אמר מנהיג ש"ס אריה דרעי בראיון לגל"צ. דרעי הסביר כי ש"ס מוכנה להידברות בנושא הגיוס. "עכשיו יאיר לפיד וכל מרכיבי הקואליציה חייבים להגיע להבנה. בכפייה לא יקרה שום דבר" הוא הוסיף כי לפי העקרונות של ש"ס "הקו האדום מבחינתנו הוא מי שלומד תורה שימשיך ללמוד תורה".

07:45 סילבן שלום מהליכוד אמר לגלי צה"ל כי הבוחר אמר שהוא רוצה את נתניהו כראש הממשלה, ואת לפיד בממשלה. שלום הוסיף כי בליכוד צריכים לברר מה קרה, ולנסות להתחבר מחדש לכל הקהלים במדינה. "הציבור הצעיר לא הצביע לנו בכלל", ציין.

07:40 עורך הארץ, אלוף בן: נתניהו ניהל קמפיין עלוב. הפרשן הפוליטי של "הארץ", יוסי ורטר: "בתמונת המנדטים הנוכחית, לנתניהו, ללפיד ולנפתלי בנט יו"ר הבית היהודי, יש רוב בכנסת. הרכב כזה יכול להביא לישראל חבילה שהיא זקוקה לה נואשות: שינוי שיטת הבחירות והממשל; חוק רציני לגיוס חרדים; תקציב מרסן ואחראי. בקיצור – כל הבטחות הבחירות של לפיד מונחות כרגע על כף ידו. הוא יכול לממש את כולן". לקריאת הטור המלא

07:00: פילוח תוצאות האמת לפי ערים: בנתניה הליכוד ביתנו עם 34.26%; אחריה יש עתיד עם 15.85%; ש"ס - 11.39%; הבית היהודי - 10.67%; העבודה - 9.34%.

בבאר שבע: הליכוד ביתנו - 37.99%; ש"ס - 12.78%; הבית היהודי - 11.70%; יש עתיד - 11.02%; העבודה - 8.47%.‬

ברמת גן: יש עתיד במקום הראשון עם 23.04% והליכוד ביתנו זכתה ל-22.70%; העבודה - 17.25%; הבית היהודי - 7.42%; התנועה - 7.31%.

ובגבעתיים: יש עתיד עם רוב הקולות בעיר - 25.27%; אחריה העבודה עם 23.59%; הליכוד ביתנו - 17.43%; מרצ - 10.00%; התנועה - 7.85%.‬

06:50: בפתח תקווה זכתה הליכוד ביתנו ברוב הקולות ואחריה יש עתיד: פתח תקווה: הליכוד ביתנו – 29.02%; יש עתיד – 17.85%; הבית היהודי – 13.23%; העבודה – 11.07%; ש"ס – 7.18%.

ברחובות הנתונים דומים: הליכוד ביתנו - 26.97%; יש עתיד - 16.73%; העבודה - 13.28%; הבית היהודי - 10.91%; ש"ס - 7.55%.‬

באשדוד: הליכוד ביתנו - 36.14%; ש"ס - 16.90%; יש עתיד - 10.01%; יהדות התורה - 9.90%; הבית היהודי - 7.09%.

ובאשקלון: הליכוד ביתנו - 41.81%; ש"ס - 14.16%; יש עתיד - 9.59%; הבית היהודי - 9.42%; העבודה - 6.96%.‬

06:44: מירב קולות הבוחרים בחיפה ובראשון לציון ניתנו למפלגת הליכוד ביתנו וליש עתיד: חיפה: הליכוד ביתנו – 26.11%; יש עתיד – 18.07%; העבודה – 15.21%; התנועה – 7.18%; הבית היהודי – 6.39%.

ראשון לציון: הליכוד ביתנו – 31.34%; יש עתיד – 22.93%; העבודה – 13.56%; התנועה -  7.3%; הבית היהודי – 6.64%.

06:40: המפלגה שגרפה את מירב הקולות בירושלים היא יהדות התורה, ואילו המפלגה שגרפה את המירב בתל אביב היא יש עתיד: ירושלים: יהדות התורה – 22.11%; הליכוד ביתנו – 20.48%; ש"ס – 15.58%; הבית היהודי 11.78%; יש עתיד 6.96%.

תל אביב-יפו: יש עתיד – 20.73%; הליכוד ביתנו – 17.51%; העבודה – 16.83%; מרצ 14.34%- ; התנועה – 7.27%.

06:30: ח"כ איתן כבל, מספר 3 במפלגת העבודה, הגיב בצער רב על תוצאות הבחירות: "כואב לי מאוד. גם העובדה שאנחנו כבר לא המפלגה השנייה ובוודאי גם לא הראשונה בגוש. שלי יחימוביץ' בנסיבות אחרות יכלה להיות מועמדת לראשות הממשלה. יאיר לפיד לקח את כל הקופה, לא רק ממפלגת העבודה, מכל המפלגות. הרי המנדטים שלו לא הגיעו משמים", אמר כבל בראיון בגלי צה"ל.

"זו היתה מערכה כל כולה, מא' ועד ת' של שלי יחימוביץ', והיא אינה משתמעת לשתי פנים. אני לא רוצה שמישהו יחשוב שיש כאן איזו שליפת סכינים. לא. אנחנו היינו באופוריה מאוד מאוד גדולה, היו סיבות מאוד ברורות למה אנחנו לא 24 מנדטים אלא 15 או אולי 16 מנדטים".

06:13: יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה הבוקר (רביעי) כי "כמו שזה מסתמן כרגע זה נראה שלמרות ההישג הגדול של מרצ, שמכפילה את כוחה, נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא". בראיון בערוץ 2 אמרה גלאון כי "לאור ההישג הנפלא של יאיר לפיד יש כאן הזדמנות לתת הבטחה לציבור בישראל שמחליפים את ממשלת הימין הקיצוני. גם אם יאיר לפיד וציפי לבני ייכנסו עם המפלגות שלהם, אז זו עדיין תהיה ממשלה ימנית קיצונית עם גורמים מתונים. הם ילבינו את הממשלה הזאת, במקום לתת תקווה לישראל שאפשר לעשות כאן דברים אחרים".

על ששת המנדטים שקיבלה מרצ אמרה גלאון כי "זו סנונית ראשונה לשיקומו של השמאל בישראל. יש כתובת, יש אופציה. אם באמת תהיה כאן ממשלת ימין כמו שהציבור בחר, אז אפשר יהיה להקים ממשלת שמאל בפעם הבאה. מרצ מהמקום שהיא היתה בו, להכפיל את הכוח זה אומר שיש גורמים מתונים גם במפלגת העבודה שיכולים לראות במרצ את הבית ולחזק את השמאל", אמרה.

05:48: מספירה של 99% מקולות הבוחרים עולה תמונה זהה של מפת הגושים והמנדטים - 60:60 לימין ולמרכז-שמאל. התוצאות אינן כוללות את קולות החיילים, האסירים שיתפרסמו רק מחר (חמישי). על פי נתוני ועדת הבחירות המרכזית: 23.23% מקולות המצביעים ניתנו לליכוד ביתנו, 14.21% ניתנו ליש עתיד, 11.46% הוענקו לעבודה, 8.82% מהקולות לש"ס, 8.75% לבית היהודי, 5.28% ליהדות התורה, 5.03% להתנועה, 4.58% למרצ, 3.81% לרע"מ תע"ל, 3.13% לחד"ש, 2.76% לבל"ד, 2.09% לקדימה, 1.72% לעוצמה לישראל ו-0.98% לעלה ירוק. כשבעה מנדטים ניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.

05:14: תמונת המנדטים נותרת יציבה גם לאחר ספירה של 96% מקולות הבוחרים. השוויון בין הגושים נותר על כנו, עם 60 מנדטים לגוש הימין - 31 ליכוד ביתנו, 11 הבית היהודי, 11 ש"ס, 7 יהדות התורה - ו-60 מנדטים לגוש המרכז-שמאל: 19 ליש עתיד, 15 לעבודה, 6 להתנועה, 6 למרצ, 5 לרע"מ-תע"ל, 4 לחד"ש, 3 לבל"ד ו-2 מנדטים לקדימה.

04:37: לאחר ספירה של יותר מ-3 מיליון וחצי קולות, כ-93%, מסתמן שוב שוויון בין גושי (60:60), כאשר ש"ס שוב יורדת ל-11 מנדטים ואילו רע"מ-תע"ל עולה ל-5 מנדטים. הליכוד ביתנו, יש עתיד והעבודה נותרו יציבות כבר שעות עם 31, 19 ו-15 מנדטים בהתאמה. הבית היהודי נותרה עם 11 מנדטים, יהדות התורה עם 7, מרצ והתנועה עם 6 מנדטים כל אחת, חד"ש עם 4 מנדטים, בל"ד עם 3 וקדימה על סף מעבר אחוז החסימה, עם 2 מנדטים.

03:57: מספירת 90% מקולות המצביעים, כמעט שלושה מיליון וחצי בני אדם, עולה כי כוחה של ש"ס עלה במנדט אחד ל-12 מנדטים ואילו התנועה איבדה מנדט, ויש בידיה 6 מנדטים. מהנתונים עולה כי האיזון בין הגושים עומד על 61:59 לטובת הימין. הנתונים העדכניים מצביעים על גוש ימין המורכב מ-31 מנדטים של הליכוד, 12 מנדטים לש"ס, 11 לבית היהודי ו-7 ליהדות התורה. בגוש המרכז-שמאל נמצאות: יש עתיד עם 19 מנדטים, העבודה עם 15, מרצ והתנועה עם 6 כל אחת, חד"ש ורע"מ-תע"ל עם 4 מנדטים כל אחת ובל"ד עם 3 מנדטים. קדימה נותרה עם 2 מנדטים, אם כי היא מתנדנדת על סיפו של אחוז החסימה.

03:08: שוויון של 60:60 בין גושי הימין והשמאל מסתמן לאחר ספירה של 80% מקולות המצביעים. השינוי נובע מירידה של מנדט בכוחה של ש"ס, ל-11 מנדטים, ועלייה של מנדט לחד"ש - 4 מנדטים. מצבן של יתר המפלגות נותר זהה: 31 לליכוד ביתנו, 19 ליש עתיד, 15 לעבודה, 11 לבית היהודי, 7 ליהדות התורה, 7 להתנועה, 6 למרצ, 4 לרע"מ תע"ל, 3 לבל"ד ו-2 מנדטים לקדימה.

02:56: ספירה של 75% מקולות הבוחרים מעלה תמונה יציבה: הליכוד ביתנו עם 31 מנדטים, יש עתיד עם 19, העבודה עם 15, ש"ס עם 12 והבית היהודי עם 11 מנדטים. יהדות התורה והתנועה עם 7 מנדטים כל אחת, מרצ עם 6 מנדטים. רע"מ תע"ל עם 4 מנדטים, בל"ד וחד"ש עם 3 מנדטים כל אחת וקדימה עם שני מנדטים.

02:36: לאחר ספירת 68% מקולות הבוחרים יורדת רשימת הליכוד ביתנו ל-31 מנדטים, והעבודה יורדת ל-15 מנדטים. יש עתיד נותרה עם 19 מנדטים, והבית היהודי גם היא שומרת על 11 מנדטים. ש"ס עולה ל-12 מנדטים ויהדות התורה עם 7 מנדטים. התנועה שומרת גם היא על 7 מנדטים, ומרצ עם 6 מנדטים. רשימת רע"מ תע"ל עולה ל-4 מנדטים, בל"ד וחד"ש עם 3 מנדטים כל אחת, וקדימה עם 2 מנדטים.

02:15: ספירת 1.7 מיליון מקולות המצביעים, כ-60%, מעלה כי הליכוד ביתנו זוכה ב-32 מנדטים ויש עתיד נותרת עם 19 מנדטים. שוויון בין הבית היהודי וש"ס עם 11 מנדטים, וכך גם בין יהדות התורה והתנועה עם 7 מנדטים. מרצ מוסיפה לשמור על ההישג של 6 מנדטים. מי שעוברת את אחוז החסימה לראשונה היא קדימה בראשותו של שאול מופז, עם 2 מנדטים. ורע"מ תע"ל, חד"ש ובל"ד עם 3 מנדטים כל אחת.

01:44: יו"ר ש"ס אלי ישי שוחח הלילה עם ראש הממשלה נתניהו, עם ראש מפלגת העבודה יחימוביץ', עם ראש מפלגת יש עתיד לפיד ועם יו"ר הבית הלאומי בנט. ישי ייפגש מחר (חמישי) עם נתניהו וצפוי להיפגש עם ראשי שלוש המפלגות האחרות בהמשך השבוע.

01:10: מדגם הבחירות של ערוץ 2 עודכן על פי תוצאות האמת, לאחר שנספרו מעט יותר מ-600 אלף מקולות המצביעים. על פי התוצאות המעודכנות, הליכוד ביתנו זכתה בשני מנדטים נוספים ועלתה ל-33, יש עתיד איבדה מנדט אחד ותקבל 18 מנדטים. מפלגת העבודה איבדה מנדט גם היא ותקבל 16, ואילו ש"ס שומרת על כוחה עם 12 מנדטים. הבית היהודי מאבדת מנדט עם 11 מנדטים, וגם מרצ עם 6. יהדות התורה מתחזקת ל-7 מנדטים והתנועה עם 7 מנדטים. חד"ש עם 4 מנדטים, בל"ד ורע"מ-תע"ל עם 3 מנדטים כל אחת. הסוקרת מינה צמח ציינה כי מפלגת קדימה נמצאת כעת קרוב מאוד לאחוז החסימה. לפי המדגם המעודכן, מפת הגושים היא 63 מנדטים לגוש הימין ו-57 לשמאל.

00:30: ראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, נאם לראשונה מאז פורסמו מדגמי הבחירות האחרונים. "לפני עשר שנים בדיוק, ב-2003, בלילה כמו הלילה הזה, ישבתי בבית הוריי בזמן ששודר מדגם הטלוויזיה ובעשר בערב, בדיוק כמו היום, עלו הגרפים הצבעוניים והכריזו ששינוי, המפלגה של אבא שלי זכתה ב- 15 מנדטים וכולנו קפצנו וצרחנו והתחבקנו. ואז גילינו שאבא נשאר לשבת בכורסה שלו. הוא נראה רציני ומהורהר וכמעט עצוב, ופתאום השתרר שקט ושאלתי אותו 'מה קרה?'. הוא אמר 'כרגע הבנתי את כובד האחריות שנחתה עליי'. אני לא הבנתי אותו אז, חשבתי שמותר לשמוח קצת, אבל אני מבין אותו הלילה. אחריות כבדה הונחה על כתפינו.

במהלך מערכת הבחירות יש משפט שחזר על עצמו, בכל מקום אל תהיה כמו אלה, שברגע שהם נבחרים, הם שוכחים. כרגע נבחרנו ואני לא אשכח". בהמשך קרא לפיד "לבכירי המערכת הפוליטית לשאת איתי ביחד כדי להקים ממשלה רחבה ככל שאפשר שתאחד בתוכה את הכוחות המתונים משמאל ומימין, מימין ומשמאל, כדי שנוכל באמת להביא לשינוי אמיתי במדינת ישראל".

דקות לאחר שהחל נאומו של לפיד, פתח גם ראש הממשלה בנימין נתניהו בדבריו. "אני גאה להיות ראש הממשלה שלכם ואני גם מודה לכם שנתתם לי את ההזדמנות בפעם השלישית להנהיג את מדינת ישראל", אמר נתניהו. "זו זכות גדולה אבל זוהי גם אחריות גדולה. זו הזדמנות לערוך שינויים שאזרחי ישראל מייחלים להם ואשר ישרתו את כלל אזרחי ישראל. אני מתכוון לחולל את השינויים הללו ולצורך זה עלינו להרכיב ממשלה רחבה ככל שניתן, והתחלתי במשימה הזאת כבר הערב".

לדברי נתניהו, "הממשלה שנקים תתבסס על חמישה עקרונות מרכזיים: ראשית - עוצמה ביטחונית מול האתגרים הגדולים שלפנינו והראשון שבהם היה ונשאר היה ונשאר למנוע מאיראן נשק גרעיני. השני הוא אחריות כלכלית מול המשבר הגלובלי המתמשך – לא נוותר על זה. שלישית – אחריות מדינית וחתירתנו המתמדת לשלום אמת. רביעית – הגדלת השוויון בנטל. חמישית – הפחתת יוקר המחייה, ובראש ובראשונה הפחתת מחירי הדירות בישראל. אני רואה שותפים רבים למשימה הזאת, אנחנו נשלב ידיים ובעזרת השם נקים ממשלה רחבה ויחד נצליח".

00:08: יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קראה הערב להקמת גוש חוסם לליכוד-ביתנו. "יכול מאוד להיות שאנחנו נמצאים בפתחו של ערב שפותח הזדמנות גדולה להרכיב ממשלה חלופית לממשלת נתניהו", אמרה יחימוביץ'. "אני רוצה להתחייב כאן מולכם ומול הציבור ששומע אותי שאני אעשה כל שביכולתי כדי לכנס את כל הכוחות שיהוו גוש נגדי לממשלה קיצונית קפיטליסטית שמתאכזרת לאזרחיה. אני שוחחתי הערב עם יאיר לפיד ובירכתי אותו על ההישג. שוחחתי גם עם ציפי לבני וזהבה גלאון. יש אפשרות ואני אעשה הכל כדי שהיא תתרחש להרכיב ממשלה שתהיה ממשלה חברתית ותניע תהליך שלום . יש כוחות שיכולים לחבור יחד לחסום את נתניהו. כל עוד נתניהו ראש ממשלה, שום דבר לא ישתנה".

יאיר לפיד אמר בצאתו מביתו אל מטה המפלגה: "אני מאוד מתרגש".

יו"ר מטה הבחירות בליכוד ביתנו, גדעון סער אמר כי ״הליכוד - ביתנו היא המפלגה הגדולה ביותר. בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. ברור שלגוש הימין רוב בכנסת הבאה. אנחנו צריכים ממשלה רחבה ככל שניתן על מנת להתמודד עם האתגרים הניצבים לפנינו. אנו נוביל את מדינת ישראל בשנים הקרובות. יש ניסיון של מפלגות השמאל למנוע ממשלה בראשות נתניהו. יהיו ניסיונות של גורמים בשמאל לחסום את בנימין נתניהו. מי שיגלה ממלכתיות יוכל לקחת חלק בממשלה הבאה. נשקיע את כל המאמצים להקמת ממשלה רחבה ככל שניתן".

00:00: נפתלי בנט נאם בפני פעיליו: "הבית היהודי הוא הבית החדש של כל עם ישראל. היום הקמנו בית חדש ומי שרוצה ישראל שבטוחה בעצמה, שבטוחה בכוחה, שיודעת לשמור על הבית לא רק עם מקלטים אלא גם עם רוח אמיצה. אויבינו ידעו שעם מדינת ישראל לא מתעסקים.

"הקמנו בית חדש שלא יהיה שבוי בידי טייקונים. נילחם על כך שלילד שנולד בירוחם יהיה סיכוי להזדמנות כמו ילד שנולד ברמת השרון...אני בעד מדינת ישראל". בפתח דבריו הודה בנט לחיילי צה"ל על פועלם למען ישראל.

בעבודה הרוחות הרבה פחות נעימות, מתייחסים לתוצאות המדגמים ככישלון וכבר מתחילים להישמע קולות נגד יחימוביץ'. אחד מחברי הכנסת של המפלגה תקף אותה ואמר: "הקמפיין לא הוכיח את עצמו פעמיים: פעם אחת לא הצלחנו להביא מצביעים כשמיצבנו את עצמנו כמרכז מדיני ושמאל כלכלי - מצביעי השמאל פשוט ברחו מאתנו לרשימות אחרות. בפעם השנייה שלי שגתה כשהחליטה להצהיר שלא ניכנס לקואליציה של נתניהו וחיזקה בכך את יאיר לפיד".

ואולם במפלגה מתעקשים כי לא יבקשו את ראשה של יחימוביץ' ויתמקדו כבר מעתה בבחירות הבאות. ח"כ אבישי ברוורמן אמר הערב: "נהיה באופוזיציה ונעבוד עם דרך וצוות ואני מאמין שתוך שנה שנתיים תהיה מערכת בחירות. התוצאות כאן לא יציבות. חסרים מבוגרים אחראים בפוליטיקה הישראלית. צריך לנהל מדינה. המצב לא יציב ונגיע לבחירות נוספות תוך שנה שנתיים".

23:48: פרשן "הארץ", אמיר אורן, טוען שלפיד ויחימוביץ' יכולים להחליף את נתניהו – אם הם רק יתאמו עמדות. "לפחות הלילה (שלישי) - בטרם מתפרסמות התוצאות הסופיות והרשמיות - עדיין ייתכן שמתנגדי נתניהו ימנו 60 ח"כים. אך כדי שלא יתפצלו לכל עבר, עליהם להסכים ביניהם מיהו המועמד המומלץ עליהם – יאיר לפיד, שלי יחימוביץ', או אולי צירוף רוטציה ביניהם - ולגייס לשם כך, במשא ומתן מכבד, את הסיעות הערביות", כותב אורן.

אנשיל פפר מספר על תקומתה ומותה של מפלגתו של אלדד יניב, "ארץ חדשה". במפלגה קיוו כי האווירה של מהפכת רוטשילד תלווה אותם גם בבחירות, אבל חבריה מתמודדים כעת עם גוויעתה בדיוק במקום שבו קמה.

23:39: מניתוח ראשוני של קולות הבוחרים שמתבסס על 396 קלפיות מדגם, עולה כי במגזר הערבי נרשמו שיעורי הצבעה נמוכים במיוחד ביחס לציבור היהודי. ירידה בשיעורי ההצבעה נרשמה גם במגזר הרוסי. משמעות הנתונים, לדברי פרופ' אברהם דיסקין, הסוקר של ועדת הבחירות, היא שחלק מהיחלשות מפלגת הליכוד ביתנו בבחירות נובע מכך שהמצביעים המסורתיים של "ישראל ביתנו", דוברי הרוסית, לא הגיעו להצביע. לדבריו, קלפיות המייצגות את המצביעים המסורתיים של הליכוד רשמו את אותה עלייה בשיעור ההצבעה כמו בציבור הכללי.

שיעור ההצבעה הגבוה היחסית יקשה גם על המפלגות הקטנות להיכנס לכנסת, שכן אחוז החסימה, שמהווה 2 אחוז מהקולות הכשרים עלה מכ-67,000 קולות בבחירות הקודמות לכ-73,000.

להערכת פרופ' דיסקין מפת המנדטים עלולה להשתנות על פי ההצלחה או הכישלון של המפלגות הקטנות – בקצוות המפה הפוליטית – בל"ד בשמאל ועוצמה לישראל בימין. לדבריו, סכנה מיוחדת נשקפת לראשונה, שנמצאת על סף אחוז החסימה. זאת בשל שיעור ההצבעה הנמוך בקרב הציבור הערבי ביחס לציבור היהודי ובגלל שהם לא צפויים לקבל קולות מקרב החיילים, שקולותיהם יספרו רק מחר בערב. בקלפיות הצבאיות נרשם שיעור הצבעה של כ-67% - עלייה של 9% בהשוואה לבחירות הקודמות.

23:32: יעל גרמן, מספר 3 ברשימת "יש עתיד", לא מוכנה להתחייב שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. "אין לי מושג מי יהיה ראש הממשלה. אני רק יכולה להגיד שהליכוד קיבלו יותר מנדטים ממה שמגיע להם", אמרה. "אני לא יכולה להגיד לאן אנחנו הולכים. זה לא סוד שאמרנו שאנחנו רוצים להיות חלק מהממשלה, אבל אנחנו צריכים לשקול כל צעד ולא למהר. קרוב ל-600 אלף איש נתנו בנו אמון. זאת אחריות. יש לנו אס ביד ולא משתמשים באס בתחילת המשחק".

לדבריה, התנאים שתציב יש עתיד נוגעים לשוויון בנטל, לימודי ליבה וקריטריונים חדשים לזכאות לדיור. "ההצבעה בנו היא תוצאה של המחאה החברתית. אנחנו מייצגים את הצעירים". אמנם מפלגת העבודה היא שהסתמנה כזו שתזקוף את רווחי המחאה החברתית לזכותה, יש עתיד לקחה את מקומה. גרמן משערת שהשינוי חל בשבוע האחרון. "עשינו עבודת שטח נכונה, 100 מטות, 15 אלף מתנדבים, הרגשנו שהצעירים תומכים בנו".

במפלגות הערביות נרשמה אכזבה מתוצאות המדגמים – בעיקר אצל בל"ד ורע"מ תע"ל, שסברו כי שיעורי הצבעה גבוהים יותר במגזר הערבי היו מיטיבים עמן. ראש מערך ההסברה ברע"מ-תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, אמר כי אם אחוזי ההצבעה במגזר הערבי היו גבוהים יותר, "היינו משנים את המפה לא רק בישראל אלא במזרח התיכון". יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, כמעט מתח ביקורת חריפה נגד אלה שהחרימו את הבחירות בטענה כי ההחרמה ההביאה לאי הסתלקותו של נתניהו מהשלטון. 

23:23: נתניהו, יחימוביץ' ולבני התקשרו ללפיד ובירכו אותו על הישג תנועתו.

לאחר פרסום מדגמי הטלוויזיה החלו עשרות פעילי ליכוד לחגוג בביתן 15 בגני התערוכה, לשיר ולתופץ בתופים, אולם תחושת ההלם והאכזבה בלטה על פניהם של רבים באולם.

על אף הכישלון בבחירות העדיפו בכירי הליכוד בדקות שאחרי היוודע התוצאות להציג אותן כהישג והדגישו שנתניהו יהיה גם ראש הממשלה הבא. "הליכוד ביתנו היא המפלגה הגדולה ביותר", אמר ראש מטה הבחירות של המפלגה, גדעון סער. "ברור שלגוש הימין יש רוב בכנסת הבאה".

מנגד, הדגיש סער כי הליכוד מעוניין לצרף כמה שיותר מפלגות לקואליציה ושיגר מסר ליאיר לפיד. "אנחנו צריכים ממשלה רחבה ככל האפשר", אמר. "יש ניסיון של מפלגות בשמאל למנוע ממשלבה בראשות נתניהו ויהיו נסיונות של גורמים בשמאל לחסום אותו. מי שיגלה ממלכתיות יוכל לקחת חלק בממשלה הבאה שננסה שתהיה רחבה ככל האפשר".

23:21: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שידר "עסקים כרגיל" אחרי פרסום תוצאות המדגמים וכתב בדף הפייסבוק שלו: "אני מבקש להודות למיליוני אזרחי ישראל שמימשו היום את זכותם הדמוקרטית. על פי תוצאות המדגמים ברור שאזרחי ישראל קבעו שהם רוצים שאמשיך לכהן בתפקיד ראש ממשלת ישראל, ושארכיב ממשלה רחבה כלל האפשר.

"התוצאות המסתמנות הן הזדמנות גדולה לשינויים רבים לטובת כלל אזרחי ישראל. מערכת הבחירות מאחורינו ואתגרים רבים ומורכבים לפנינו. כבר הערב אתחיל במאמצים להרכבת הממשלה הרחבה ביותר שניתן".

ביש עתיד, מפלגתו של יאיר לפיד, הגיבו בסיפוק ובאיפוק לתוצאות המדגמים. את תוצאות המדגמים של שלושת הערוצים ראה לפיד בביתו, שברמת אביב. ד"ר רות קלדרון, מקום 13 ברשימת יש עתיד וחברה קרובה של משפחת לפיד, שוחחה עם כתבת "הארץ" רויטל חובל, ואמרה כי "יאיר העדיף לראות את המדגם בבית, כמו טומי. הוא בכל זאת הבן של אבא שלו, רק שהוא אוהב יהדות". מספר חמש ברשימה, יעקב פרי, הסתפק בלומר ש"מוטלת עלינו אחריות גדולה, אנחנו צריכים לשבת ולשקול את צעדינו". מקום 14 ברשימה, עו"ד פנינה תמנו שטה, שתהיה ככל חברת הכנסת האתיופית הראשונה אמרה: "לא ידעתי שאני אכנס, הייתה לי אופטימיות זהירה אבל נלחמנו על כל קול".

ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר אחרי פרסום המדגמים כי "למרות אחוזי ההצבעה הגבוהים, עלינו במנדט לפי נתוני המדגמים ואנו מקווים שנקבל יותר. לא נהיה בקואליציה בכל מחיר ויש לנו מצע ברור". 

אלי ישי אמר בנאומו לפעילים: מרן ניצח. תורת ישראל ניצחה. העולם התורה ניצח. בעזרת ה' לא תקום ממשלה בלי תנועת ש"ס".

23:03: נתניהו אמר כי הוא "מודה לעם ישראל על שבחר בו שוב".

כתב "הארץ", יאיר אטינגר, ליווה במהלך היום את ש"ס ומדווח כי במטה המפלגה נשמעו אנחות רווחה עם פרסום המדגמים. ש"ס, שלפי ההערכה הממעיטה ביותר שומרת על כוחה, יכולה לברך על מזלה הטוב. רבים ציפו לדרעי שיחזור, וכישלון היה עשוי להציג אותו כאכזבת העשור. תסריטי האימה לא התממשו. הראשון לנשום לרווחה הוא אריה דרעי, שהקמפיין הזה היה על גבו.

רועי צ'יקי ארד צפה במדגמים בקיוסק 'סיטי מרקט' בעיר העתיקה בבאר שבע. זוג המוכרים, אחד עם כיפה ושני עם כובע הפוך בנוסח עופר לוי בתקופות מסוימות, נראו המומים ואבלים מהתוצאות. "התוצאה היא שהמצב יהיה יותר קשה במדינה", העריך אחד מהם, "לפיד הוא לא אחד שאוהב את העם. הוא יותר גרוע אפילו מביבי, שבכל זאת קצת אהב את העם".

בטלוויזיה מופיע גדעון סער, פניו חיוורות. "נכשלתם?", שואל השדרן ושני המוכרים כועסים על כך שהשדרן חצוף. סער מדבר על כך שפניו של נתניהו להקים ממשלה רחבה. "רחבה?", אמרו המוכרים. "כמה כסף זה אומר שיילך למסים כשהם מדברים על ממשלה רחבה". בבית הקפה הסמוך והיאפי יותר, אחד המלצרים שמח כי הצביע לפיד, ומלצרית שניה אבלה: "זה רע מאוד, אני בעד העבודה". "אני לא מאמינה שלפיד קיבל 19 מנדטים זה הזוי", ממלמלת אחת המלצריות שוב ושוב.

22:51: שיעור ההצבעה הסופי בבחירות הגיע ל-66.6%, לעומת 65.2% ב-2009.

ציפי לבני הגיעה למטה התנועה ועמדה על הבמה עם חברי מפלגתה. לפעילים אמרה: "חשוב לי מאוד לומר לכם: לפני שמונה שבועות יצאנו לדרך חדשה לגמרי. אחרי תקופה, אני החלטתי שאני לא יכולה לשבת בבית ולראות את מדינת ישראל מובלת לתהליך שהוא בעיניי מאוד מאוד בעייתי. 10 ימים לפני הגשת טפסי הבחירות הודעתי שאני חוזרת, ואני אומרת: חזרתי כדי להישאר ואני אשאר כדי להשלים את המשימה שלנו: לעשות את המדינה יותר טובה לאזרחיה, לצעיריה, מדינה שהיא חלק מהעולם החופשי ומדינה שמובילה לתהליך מדיני לשלום".

עוד תגובות במערכת הפוליטית לפרסום מדגמי הטלוויזיה:

עמיר פרץ, מספר 3 בתנועה, אמר אחרי פרסום המדגמים: "אם אכן נוצר גוש שמייצר אלטרנטיבה לנתניהו זה חשוב ביותר. אחרי שנקבל את תוצאות האמת נשקול את צעדינו". נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי אמר: "אנחנו, הבית היהודי, חזרנו למרכז הבמה הפוליטית".

ישראל חסון מקדימה, שאינה עוברת את אחוז החסימה באף מדגם, אמר: "אני לא איש אופטימיות או פסימיות. אני איש ריאלי. כבר שמונה חודשים עברו מאז שקדימה נכנסה למצב שקשה לצאת ממנו כשהחברים עזבו את המפלגה. אני לא יודע להגיד אם זה יום עצוב או לא. לדעתי התהליך שהמדינה נמצאת בו חייב מרכז חזק - שידע לנהל את המדינה.. אנחנו עדיין לא בשלב של להסתכל על הגושים. נמתין לקבלת התוצאות הסופיות".

22:21: לפיד פרסם תגובה קצרה בפייסבוק: "תודה". במפלגת העבודה נרשמה אכזבה מתוצאות המדגמים: אף ח"כ לא נכח בבית באולם בבית ברל בזמן פרסום המדגמים. בכיר בעבודה אמר כי: "אנחנו לא פוסלים את האפשרות שנמליץ על יאיר לפיד בפני הנשיא". יו"ר מרצ גלאון עקצה את העבודה ואמרה כי "יש לנו משימה: להחזיר לישראל את הדמוקרטיה, לחזור ולדבר שלום. להגיד שאי אפשר צדק חברתי בלי הסדר מדיני. נתחיל ממחר בבוקר".

ח"כ שלמה מולה, מקום 8 ברשימת התנועה אמר: "שאלת הגושים הכי חשובה - השאלה אם יאיר לפיד יראה את עצמו חלק מהגוש". ציפי לבני תגיע בקרוב למטה התנועה ותגיב על תוצאות המדגמים.

גורמים בבית היהודי משוכנעים כי קולות החיילים ישנו את המפה וכי המפלגה תגיע ל-14 מנדטים.

דוברי יש עתיד תדרכו את חברי המפלגה לשמור על צניעות ולא לדבר על מי ימליצו לראשות הממשלה, איך ועם מי יצטרפו לממשלה. 

ישראל חסון מקדימה: "אנחנו נחכה לגמר ספירת הקולות ונמתין לתוצאות האמת. נשב נחשוב ונלמד מה קרה כאן. אני ממליץ לכולם להמתין בסבלנות כי הכל נמצא בטווח הסטייה". ח"כ רונית תירוש סירבה להגיב אחרי שמופז ביקש להימנע מראיונות עד שימסור הצהרה.

ח"כ דב חנין אמר: "הליכוד הוכה מכה קשה וזו הצבעת אי אמון בנתניהו. מבחינת הממשלה הזו המחאה החברתית היא משהו ששכחו אותו, אבל הציבור לא שכח. הוא רוצה משהו אחר, האיום האיראני לא משחק תפקיד לאנשים, ויש להם בעיות אחרות".

22:00: ערוצי הטלוויזיה פרסמו את תוצאות המדגמים.

על פי ערוץ 2, הליכוד ביתנו זכה ב-31 מנדטים; יש עתיד מפתיעה עם 19 מנדטים; העבודה 17; הבית היהודי 12; ש"ס 12; התנועה 7; מרצ 7; יהדות התורה 6; חד"ש 4; רע"מ תע"ל 3; בל"ד 2

לפי תוצאות מדגם ערוץ 10 הליכוד ביתנו 31; יש עתיד 18; העבודה 17; ש"ס 13; הבית היהודי 12; התנועה 6; מרצ 6; יהדות התורה 6; חד"ש 5; רע"מ תע"ל 4; בל"ד 2.

במדגם ערוץ 1 הופיעו התוצאות הבאות: הליכוד ביתנו עם 31 מנדטים; יש עתיד שנייה עם 19; העבודה 17; הבית היהודי 12; ש"ס 11; התנועה 7; מרצ 7; יהדות התורה 6; חד"ש 3; בל"ד 2; רע"מ תע"ל 3; עוצמה לישראל 2.

21:43: עוד לפני פרסום תוצאות המדגמים, המניות הישראליות שנסחרות בוול סטריט רושמות ירידות. מדד 25 המניות הישראליות הגדולות של בלומברג יורד ב-0.7%. מניית מלנוקס מאבדת יותר מ-4%; מניית פרטנר מאבדת כמעט 5%. החשש בקרב משקיעים אמריקאים הוא מחוסר ודאות פוליטית אחרי הבחירות בישראל, שתוביל להיחלשות כלכלית.

>>לקריאת ידיעת הדיווחים החיים הקודמת, משעת פתיחת הקלפיות

השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, גילי כהן, חיים לוינסון, יאיר אטינגר, אנשיל פפר, אילן ליאור, אלי אשכנזי, ג'קי חורי, טלילה נשר, עופר אדרת, יניב קובוביץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ