יוסי ורטר

בנימין נתניהו אף פעם לא ניצח בחירות ברוב גדול, ברוב נוח, שרון-סטייל, רבין-סטייל, או ברק-סטייל. ניצחונותיו תמיד היו על חוט השערה ונקנו בדמים, ביזע ודמעות. כך היה ב-96' כאשר גבר בחצי אחוז על שמעון פרס. כך היה גם ב-2009 כאשר הליכוד בראשותו הפסיד במנדט אחד לקדימה. המסורת הזו לא נשברה גם אמש: רשימת הליכוד-ביתנו בראשותו נחלה מפלה קשה וצורבת. הוא, אישית, ספג סטירת לחי מצלצלת ממצביעי הימין. הרשימה איבדה, על פי תוצאות האמת הכמעט סופיות, 11 מנדטים מכוחה המשולב בכנסת היוצאת. גוש הימין, שהוא מנהיגו הבלתי מעורער, איבד חמישה  מנדטים. הוא ישמור על כיסאו, אך בתנאים קשים יותר, בסביבה קואליציונית מפרגנת פחות ובמפלגה שסף המרמור שלה יגאה לאיטו. ועוד דבר: קשה להאמין ש"טיים" האמריקאי יבחר לכנותו שוב בטווח הנראה לעין "קינג ביבי". אמש נולד לנו מלך חדש: המלך יאיר השני.

ניצחונו של לפיד הוא ניצחון הפוליטיקה המודרנית, פוליטיקת הרשת, פוליטיקת תוכניות הריאליטי. אין ספק שמדובר בבחור חביב ושוחר טוב. אך ניסיונו מתמצה בהגשת תוכניות בידור וחדשות, כתיבת תסריטים וטור שנון על החיים. בעוד כחודש הוא עשוי למצוא עצמו בחדר הקבינט נחשף לחומרים מודיעיניים וביטחוניים שהוא כלל לא העלה על דעתו שהם קיימים. אדם כמו שאול מופז, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, היחיד במערכת הפוליטית שהתואר מר ביטחון מתאים לו, כשל לפי המדגמים במאמציו לעבור את אחוז החסימה. לפיד, ב-12 חודשים בלבד, הביא 19 מנדטים (דבר דומה אפשר לומר על נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי).

תופעת לפיד תיבדק ותיטחן ארוכות בימים הקרובים. מה שאפשר לומר בשלב זה הוא, שבשבועיים האחרונים כמעט כל הסקרים הרציניים זיהו את התחזקותו. הוא צבר עוד מנדט ועוד שניים, בכל שבוע. בסקרים האחרונים שפורסמו ביום שישי, הוא כבר עמד על 13-12 מנדטים. לכל מי שמבין משהו בסקרי דעת קהל היה ברור שלפיד ימשיך לעלות, השאלה רק באיזה קצב. התשובה לשאלה הזו ניתנה אמש: בקצב מהיר מאוד. הוא קלט אליו את כל המתלבטים בינו לבין העבודה, בינו לבין לבני, בינו לבין נפתלי בנט. הוא היה הצבעת מחאה מצד אחד, אבל מצד שני רוב מצביעיו מצפים ממנו להיכנס לממשלה.

לפיד אמש במטה יש עתידצילום: דניאל בר און

התמונה הפוליטית שהצטיירה אמש היא חדה כתער: אין ממשלה סבירה, שפויה, כזו שנתניהו יכול לעמוד בראשה מבלי להפוך למנודה בעולם, ללא יש עתיד. על הנייר נתניהו יכול להקים ממשלת ימין-חרדים, אך הוא יודע שזה יסמל את תחילת סוף הקריירה שלו. בהינתן המצב הזה, לפיד הוא מהיום השחקן הכי חשוב במערכת הפוליטית. מכיוון שאינו רואה עצמו מועמד לראש ממשלה – וגם קשה לדמיין מערך פרלמנטרי שבו הוא מצליח להקים ממשלה – עומדות לפניו שתי אפשרויות: להפוך לראש האופוזיציה בכנסת ה-19, או לחלופין לשר הבכיר והמשפיע ביותר בממשלת נתניהו השלישית. אם לפיד יבחר באופציה השנייה ויתנהל נכון, ללא יוהרה וזחיחות, הוא באמת יוכל לממש את סיסמת מפלגתו, ולשנות.

בתמונת המנדטים הנוכחית, לנתניהו, ללפיד ולנפתלי בנט יו"ר הבית היהודי, יש רוב בכנסת. כ-61 מושבים (לפני תוצאות האמת הסופיות). הרכב כזה יכול להביא לישראל חבילה שהיא זקוקה לה נואשות: שינוי שיטת הבחירות והממשל; חוק רציני לגיוס חרדים; תקציב מרסן ואחראי. בקיצור – כל הבטחות הבחירות של לפיד מונחות כרגע על כף ידו. הוא יכול לממש את כולן.

קשה להאמין, אבל הנתון המשותף לשלושת המדגמים ששודרו אמש – 31 מנדטים לליכוד-ביתנו - סחט אנחת רווחה אצל ראשי מפלגת השלטון המרוטה. במהלך היום הם העריכו כי כוחה של הרשימה ירד מתחת לקידומת 3, ושגוש המרכז-שמאל יצליח לגבש רוב חוסם.

בשעה 12:00 בצהריים, חמש שעות לאחר פתיחת הקלפיות, הוחלט על מה שקרוי בשפה המקצועית "קמפיין געוולד", מסע הפחדה והתקרבנות: יו"ר מטה הבחירות, השר גדעון סער, הודיע לתקשורת כי הוא מוטרד משיעורי הצבעה גבוהים ב"מעוזי השמאל". אחריו המשיכו בקו הזה בכירים אחרים בליכוד, ובראשם נתניהו עצמו שלעת ערב הזהיר את האומה כי "שלטון הליכוד בסכנה". במקביל, ציפי לבני ושלי יחימוביץ' תרמו אף הן לתחושת החירום בקרב מצביעי הליכוד, כאשר הצהירו חזור והצהר על ריח מהפך באוויר. כך, בשעות ההצבעה האחרונות, התהפכה המגמה. הליכוד-ביתנו, שעמדה בכל המדגמים על 29-28 מנדטים, טיפסה לקידומת 3 והתייצבה על 31.

המפלגות הקטנות מנעו מהפך

ועוד ארבע הערות: 1) יו"ר מרצ זהבה גלאון עשתה את הבלתי יאומן: היא הכפילה את כוחה של מפלגתה. היא ניהלה קמפיין חכם, שאמר בפשטות: יש רק מפלגת שמאל אחת שגאה בהיותה כזו, אז אנא מכם שמאלנים יקרים, בואו הביתה. נכון לעכשיו, מרצ והתנועה של לבני בשוויון, 6 מנדטים לכל אחת. עבור מרצ זוהי נקמה מתוקה במיוחד: בבחירות 2009 לבני, בקמפיין "זה ציפי או ביבי", נגסה כשני מנדטים ממרצ והותירה אותה עם 3 מנדטים עלובים בכנסת היוצאת. כעת, החשבון בין שתי הסיעות הללו נסגר.

2) העבודה בראשות שלי יחימוביץ' תקבל כנראה 15 מנדטים, רחוק מ-22 המנדטים שהיו לה בפתיחת מערכת הבחירות, ולפני כניסתה של לבני למגרש. אבל לא רק לבני אשמה בתוצאה הזו, אלא גם הקמפיין של יחימוביץ' שלא היה מלהיב, לא קבע סדר יום, לא אתגר את המצביעים ולא שלהב אותם.

3) המנדטים האבודים של מפלגות המרכז-שמאל, שלא חצו את אחוז החסימה וקולותיהם נזרקו לאשפה – ארץ חדשה, עלה ירוק והירוקים – מנעו מהפך בגושים. כל מלה נוספת מיותרת.

4) בנקודת זמן זו נראה שהחרדים – ש"ס ויהדות התורה – רחוקים מאוד מהממשלה הבאה, אלא אם נתניהו יבחר להקים ממשלת ימין-חרדים, מה שלא נראה סביר. בהפוך על הפוך, ייתכן שמעז עוד יצא לו מתוק: ממשלה חילונית, אזרחית, ללא חרדים, עוד יכולה להוציא אותו טוב ממפלתו האלקטורלית. העם דורש ממשלה אזרחית, ללא ש"ס וחברתה האשכנזית.

אולי בניגוד למה שנכתב למעלה, נתניהו בכל זאת עוד ייצא מלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ