מבחן המנהיגות של דרעי

ש"ס לא איבדה מנדטים, אבל מעמדה נפגע

בתום מערכת הבחירות הקשה ביותר שעברה, הצליחה ש"ס לשמר את כוחה. אלא שזה לא מבטיח דבר לגבי מקומה בקואליציה הבאה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הקולות שנשמעו אמש (שלישי) במטה ש"ס בירושלים היו בעיקר של אנחות רווחה ופחות של התפרצות שמחה. העמודות שהזדקרו על המסך המפוצל באולם אומנם העידו על הישג, אבל משמעותו לוטה בערפל.

ש"ס, שלפי ההערכה הממעיטה ביותר שומרת על כוחה, יכולה לברך על מזלה הטוב. היא חמקה מצרות שהתרגשו עליה בצרורות בחודשים האחרונים – אש שבערה מבית ואש שבערה מבחוץ. האש הזאת איימה למוטט את הבית, ולהציג את אריה דרעי כאכזבת העשור לאחר ציפייה של שנים מצד פעילי שטח ומצד עיתונאים כי יחזור. תסריטי האימה לא התממשו. ש"ס ניצלה מהתרסקות לאחר מערכת הבחירות שהיתה כנראה הקשה ביותר שעברה.

הראשון לנשום לרווחה הוא כמובן דרעי עצמו, שהקמפיין היה על גבו. המנדטים שהביא אתמול הם הנדוניה שלו להמשך הנהגת ש"ס. דרעי, תומכיו ויריביו, ראו במערכת הבחירות מבחן אישי עבורו - בתנאים שהפכו קשים יותר ויותר לקראת מועד הבחירות. דרעי לא הציג את ההישג הספקטקולרי של 1999, 17 מנדטים, וגם לא עמד בהבטחתו לפעילים רק לפני שלושה חודשים להביא הפעם 15 מנדטים; אבל הוא ניצל, כפי המסתמן, מהשפלה. ועדיין, הגבול בין צל"ש לטר"ש דק למדי עבורו: 11 מנדטים הם אומנם שמירה על כוחה של המפלגה, אבל זה אומר שדרעי לא הגדיל את כוחה של ש"ס בכנסת. הוא לא יוכל לטעון להצלחה, בטח לא כלפי פנים, וייתכן שהמאבק על ראשות המפלגה מול אלי ישי ואריאל אטיאס ייפתח עתה מחדש. 13-12 מנדטים זה כבר סיפור אחר.

דרעי, ישי ואטיאס. מחכים לטלפון מנתניהו, או מכל אדם אחר שינסה להרכיב קואליציה

כלפי חוץ, סיימה ש"ס הרשמית את יום הבחירות עם הכרזה על ניצחון, כשהיא משדרת שאין תסריט שבו תישאר מחוץ לקואליציה. דוברי התנועה דיווחו כי הרב עובדיה יוסף, המנהיג הרוחני - שעמד במרכז הקמפיין הזה יותר מאי פעם בעבר - רווה נחת רוח וחזר ללימודיו. עכשיו הוא מצפה לקבל דיווח על טלפון מנתניהו, או מכל אדם אחר שירכיב את הממשלה הבאה.

אבל הבחירות האלה לימדו דברים עמוקים יותר על מקומה של ש"ס ושל הרב עובדיה יוסף בפוליטיקה ובחברה הישראלית. מפלגות מכל הקשת הפוליטית ראו בש"ס מטרה ראויה לחבוט בה, אולי גם להשפיל אותה, כולל הליכוד, השותפה הלכאורה טבעית. האולם שבו נערכה אתמול חגיגת הניצחון של ש"ס קושט בכרזת הבחירות "את אחי אנוכי מבקש". במערכת הבחירות האחרונה ש"ס גילתה כי האח הוא בעצם בנט, ושחלק בלתי מבוטל מהאחים שלה ברחו לשלוש מפלגות שכנראה לא עברו את אחוז החסימה – כוח להשפיע של אמנון יצחק, עם שלם של חיים אמסלם ועוצמה לישראל של אריה אלדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ