פרשנות

המדיניות הכלכלית של נתניהו ספגה מכה קשה

יאיר לפיד הצליח הרבה בזכות המחאה החברתית של קיץ 2011. לצד כישלון נתניהו, בתוצאות הבחירות טמונות גם הזדמנויות חדשות

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמי פרץ

יש תוצאה ברורה למחאה החברתית של קיץ 2011 בבחירות הנוכחיות והיא ההישג האדיר של יאיר לפיד שדיבר בכל הקמפיין שלו על מעמד הביניים. לא משנה שלפיד לא היה מזוהה עם המחאה בשום צורה כשהיא פרצה, המחאה ממילא לא היתה ממוקדת אלא ביטאה רצון כללי בשינוי כלכלי חברתי.

מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' ניסתה לנכס לעצמה את המחאה, אבל היא נשארה בעיקר עם 3-2 בוגרים של אותה מחאה ברשימה, אבל לא עם מספיק מנדטים. אלו הלכו ליאיר לפיד משלוש סיבות: הוא השחקן החדש בזירה והציבור תמיד מחפש דמות חדשה שלא נגועה בכלום, הקמפיין שלו היה יעיל מאוד והרשימה שלו כוללת כמה אנשים איכותיים ומנוסים, והוא לרגע לא הכריז שהוא לא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו, להבדיל מיחימוביץ' - וזה שירת אותו. מאות אלפי הישראלים שיצאו לרחובות ודרשו צדק חברתי, מעדיפים שהקולות שלהם ילכו לאנשים שיושבים בממשלה, לא לאופוזיציה חסרת השפעה מהסוג של קדימה.

    כפי שהמחאה היתה מפוזרת ועסקה בנושאים רבים, כך גם תוצאות הבחירות: הבוחר הישראלי נתן קצת לסוציאל דמוקרטיה של יחימוביץ', קצת יותר למעמד הבינוני של לפיד, קצת לרעננות הערכית שמביא בנט לפוליטיקה, וקצת למרצ ששמרה על הזהות שלה ושימשה מפלט למצביעי עבודה מאוכזבים. את לבני, שהתמקדה רק בהסדר המדיני, ואת נתניהו, שחבר לאביגדור ליברמן ועסק בעיקר בהפחדה, הוא העניש. לפיד הצליח לעמוד בהבטחתו להציג רשימה של שחקנים חדשים לגמרי בפוליטיקה הארצית. מי שהצביע ללפיד העדיף שלא לתת למפלגת העבודה לנכס לעצמה את ההתעוררות הציבורית, וזה מטיל על לפיד אחריות  אדירה. כמעט בלתי אפשרי לעמוד בציפיות של מצביעיו, ובטח לא בהבטחות שלו לטפח את מעמד הביניים – בשנה שנפתחת עם צורך בקיצוץ תקציבי ובהעלאות מיסים.

    קשה לזקק מסר חברתי כלכלי אחיד מתוצאות ההצבעה, אולם ברור שמדיניותו של בנימין נתניהו ספגה מכה קשה. אם מוציאים את ישראל ביתנו מהרשימה המשותפת עם הליכוד, הליכוד מתקרב במספר המנדטים שלו ללפיד וליחימוביץ'. זוהי מכה קשה שתקשה מאוד על נתניהו להמשיך בקו הכלכלי חברתי שלו, וגם בקפאון המדיני. נתניהו התלונן בקדנציה הנוכחית שלו שלמרות שיש לו חזון ורצון, אין לו את הכוח לבצע את רעיונותיו לקידום הכלכלה הישראלית בגלל שיטת הבחירות המקדשת את הייצוגיות על פני המשילות. תוצאות הבחירות משאירות אותו כעת עם פחות כוח. לא בטוח שזו בשורה רעה כל כך.

    לנתניהו יש כעת אפשרות לבנות קואליציות שונות לחלוטין מזו הכוללת את שותפיו הטבעיים. משותפים חדשים כמו לפיד, לבני ואולי בכל זאת גם יחימוביץ', הוא יכול לקבל כוח לקידום נושאי ליבה כמו שוויון בנטל, צמצום הפערים הכלכליים ומי יודע, אולי אפילו קידום הסדר מדיני. הרכב ממשלתי מסוים יכול לתת לנתניהו הרבה כוח, השאלה כעת היא אם יש לו את הרצון והחזון לפעול בכיוון שהציבור הישראלי זקוק לו.


    תגובות

    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ