פרס יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה עד הסופ"ש הבא

רק ביום רביעי הבא יוגשו התוצאות הרשמיות לנשיא המדינה. אף שעל פי חוק הוא יכול לקיים שבוע של דיונים, פרס עשוי להכריע בתוך יומיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, צפוי להגיש את תוצאות הבחירות הרשמיות לנשיא המדינה, שמעון פרס, רק ביום רביעי הבא. עד שהתוצאות לא יוגשו, לא יוכל פרס לפתוח בסבב ההתייעצויות הרשמי ולהטיל על מי מהמועמדים את הזכות להרכיב את הממשלה הבאה. אלא שאף שחוק יסוד: הכנסת קובע כי ההתייעצויות עם נציגי סיעות הכנסת הבאה יכולות להימתח על פני שבוע ימים, פרס מתכוון להזדרז ולהטיל את המשימה על המועמד הנבחר בתוך יומיים – כלומר כבר בסוף השבוע הבא.

גם המועמדים השונים לראשות הממשלה לא ימתינו לרובינשטיין. מיד עם היוודע תוצאות הבחירות יחל משא ומתן קדחתני וכפול על ההמלצה לנשיא ועל הכיסאות סביב שולחן הממשלה. במערכת הפוליטית העריכו אתמול כי אם בנימין נתניהו יזכה ברוב ברור ומפלגתו של יאיר לפיד תזכה במספר מנדטים משמעותי, לפיד יהפוך לכתובת הראשונה אליה יפנה נתניהו אחרי הבחירות.

"מבין מועמדי גוש המרכז-שמאל, נתניהו ישמח אם יצליח לשלב את לפיד בממשלתו", אמרו אתמול גורמים פוליטיים. מנגד, הסיעות החרדיות עשויות להציג חזית משותפת כדי "לסנדל" את ראש הממשלה ולאלץ אותו להתחייב להעניק להן תפקידים משמעותיים סביב שולחן הממשלה בתמורה לנכונותן להמליץ על מועמדותו לנשיא.

בבית הנשיא כבר נערכים למרתון ההתייעצויות: נציגי הסיעות שיגיעו למשכן יוכלו לאפשר לכלי התקשורת לתעד את חלקה הראשון של הפגישה עם הנשיא ובהמשך יוכלו לקיים מסיבת עיתונאים בחדר סמוך ולהודיע על מי מבין המועמדים המליצו. פרס צפוי להטיל את המשימה על המועמד שיזכה למספר התומכים הגדול ביותר מקרב הסיעות, ובלבד שיקבל תמיכה של 61 מבין חברי הכנסת.

נתניהו ופרס, לפני כשנהצילום: משה מילנר / לע"מ

אם הכל ילך כמתוכנן, המועמד שפרס יאמין שלו הסיכויים המרביים להקים קואליציה יוכל להתחיל במלאכתו עוד באותו היום. על פי החוק, מרגע הטלת הרכבת הממשלה על המועמד, יינתנו לו 28 ימים לנסות ולהשלים את המשימה. לנשיא יש סמכות להאריך את התקופה ב-14 ימים נוספים לבקשת המועמד.

היועצת המשפטית של בית הנשיא, אודית קורינלדי סירקיס, הכינה חוות דעת מפורטת המתמודדת עם מרבית הבעיות המשפטיות שעתידות לצוץ במהלך ההתייעצויות. בעיות כאלה עשויות להתעורר מרגע היוודע התוצאות: כך, בבחירות האחרונות, הנשיא נאלץ להכריע בין המועמדת שזכתה במרב המנדטים (ציפי לבני), למועמד עליו המליצו מרבית סיעות הבית (בנימין נתניהו). חוות הדעת המשפטית מתמודדת, במקביל, גם עם האפשרות שיושג תיקו בין הרשימות או בין המלצות המועמדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ