תוצאות הבחירות: יאיר לפיד ניצח בת"א, ג'סר א-זרקא רצתה את בן ארי בכנסת

פילוח תוצאות הבחירות ביישובים מגלה כי רחובות שמרה על תוארה "אוהיו הישראלית". וגם, כמה קולות קיבלה מפלגת הפיראטים בכפר קאסם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בניגוד לשמועות שהתפשטו אתמול (שלישי) בתל אביב, שיעור ההצבעה בעיר היה דווקא נמוך ביחס לאוכלוסייה הכללית (62.6% לעומת 66.6%). למעלה מ-20% מאלה שכן הצביעו נתנו את קולם למפלגתו של יאיר לפיד. למקום השני בעיר הגיעה הליכוד ביתנו עם 17.5% אחוזים, ואחריה העבודה (16.8%) ומרצ (14.3%). ככלל, חלק ניכר ממצביעי לפיד הגיעו מישובים מבוססים כלכלית ואלה כוללים בין השאר את הוד השרון, הרצליה וכפר שמריהו – שבו 31% בחרו ב"יש עתיד".

בירושלים, כמו בירושלים, יהדות התורה מובילה עם 22%, הליכוד ביתנו עם 20%, ש"ס עם 15.5% והבית היהודי – 11%. רק 6% מהירושלמים נתנו את קולם לעבודה ועוד פחות מכך, 4%, הצביעו למרצ. בחיפה, האדומה לשעבר, זוכה הליכוד בלא פחות מ-26%, יותר מאשר בציבור הכללי. מפלגת העבודה קיבלה 15% מקולות החיפאים, 4 אחוזים יותר מאשר בציבור הכללי.

במדורו "סקרן" מצא חיים לוינסון כי רחובות היא "אוהיו הישראלית" - כלומר העיר שמנבאת בצורה הטובה ביותר את התוצאות הכלליות. מבדיקה ראשונית נראה כי העיר בשפלה תשמור גם השנה על תואר זה: הליכוד קיבל בעיר 27% (לעומת 23% בציבור הכללי), יש עתיד קיבלה 16.7% (14% בכללי) והעבודה 13% (11.5% בכללי). שיעור ההצבעה ברחובות היה 66.9% לעומת 66.6% בכל חלקי הארץ. יצוין כי הליכוד ביתנו זוכה בכל עיירות הפיתוח, ובנתיבות קיבלה לא פחות מ-44% מהקולות.

בבני ברק אפשר לראות את כישלונו של הרב חיים אמסלם בשבירת הטאבו החרדי, כאשר רק 327 מתושבי העיר שמו "ץ" בקלפי. לשם השוואה, יהדות התורה קיבלה שם 44,973 קולות. שיעור ההצבעה בבני ברק עומד על 77.58%, כ-11% יותר מהממוצע הארצי. בטירה, בדומה ליתר היישובים הערביים, התמונה הפוכה – רק 58.8 אחוז מהמצביעים ניצלו את זכותם. העיר סכנין, אגב, חריגה בתוצאות שלה. שם ניגשו להצביע כמעט 80 אחוזים מבעלי זכות הבחירה.

במגזר הערבי קיבלו הרשימות רע"מ-תע"ל, חד"ש ובל"ד רוב מוחלט מהקולות, כאשר מרצ זוכה בשאריות. בכפר קאסם קיבלה מפלגת הפיראטים לא פחות מ-252 קולות. באום אל פחם למשל קיבלו רע"מ-תע"ל, חד"ש ובל"ד למעלה מ-96% מהקולות. מרצ קיבלה שם 1.2% בלבד וזו המפלגה היהודית הגדולה ביותר ביישוב. הליכוד ביתנו קיבלה שם 19 קולות, 11 פחות ממפלגתו של אמסלם.

ככלל, קוריוזים לא חסרים, מצביע בודד בהתנחלות סוסיה שהחליט לתת את קולו לרע"מ-תע"ל. לעומת זאת, 109 מבין כ-3,000 בעלי זכות הבחירה בג'סר א-זרקא הצביעו למפלגת הימין הקיצונית – עוצמה לישראל. אם זה היה תלוי בתושבי גס'ר היו בן ארי, בן גביר ועוד שניים מחבריהם נכנסים לכנסת.

אם הממשלה הייתה מורכבת רק על בסיס ההצבעה ביישוב כדיתה, היה אלדד יניב מארץ חדשה מרכיב את הממשלה (עם 20% מהקולות). שר הביטחון היה אולי מעלה ירוק, שקיבלו 18%. מבין 50 המצביעים ביישוב, רק אחד בחר בליכוד. ביד חנה, שהיתה המעוז הקומוניסטי הישראלי הצביעו רק 5 תושבים לחד"ש. לעומת זאת, 81 מהם נתנו את קולם לליכוד. בכפרים הלא מוכרים בנגב הצליחה שוב ש"ס לקבל נתח נאה מהקולות. בחלק מהמקומות בחרו הבדאוים במפלגה החרדית כמפלגה השלישית בגודלה עם כ-10% מהקולות. בביתר עלית החרדית נתנו 20 מצביעים את קולם לעלה ירוק ו-10 ליש עתיד.

לחצו כאן לפילוח התוצאות המלא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ