נתניהו נגד מפלגות המרכז: הקרב על לפיד

יו"ר יש עתיד יכול בנסיבות מסוימות לעמוד בראשות ממשלת מרכז, אך הסיכויים לכך קלושים. נתניהו יעדיף אותו ואת בנט על חשבון החרדים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יאיר לפיד, הפתעת הבחירות, הפך אמש (שלישי) למועמד המחוזר ביותר על ידי גושי הימין והמרכז-שמאל. בעוד שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין בלפיד כעוגן מרכזי בממשלה רחבה שהוא מתכנן, בגוש המרכז – ובעיקר במפלגת העבודה – אף מסמנים את לפיד כראש הממשלה הבא.

ואולם, הסיכויים לכך קלושים שכן ערב הבחירות הבהיר לפיד כי אינו רואה עצמו מועמד לראשות הממשלה. האלקטורט של לפיד נשען, לא מעט, על מצביעי ימין שהתלבטו בין הליכוד ובנט ובחרו בו בסופו של דבר, לאחר שהתבטאויותיו במהלך הקמפיין היו מתונות יחסית. בנוסף, בגוש המרכז-שמאל הבהירו כבר אתמול כי לא בטוח שללפיד יש רוב מקרב הסיעות הממליצות בפני הנשיא על מועמדן לראשות הממשלה, שכן הסיעות הערביות יעדיפו להימנע או להציג מועמד אחר מטעמן.

תחת זאת, האפשרות הסבירה ביותר כרגע היא שלפיד יחבור לממשלת "שוויון בנטל" בראשות נתניהו. ממשלה כזאת, הכוללת גם את הבית היהודי, התנועה של ציפי לבני וקדימה, תזכה לרוב יציב של 69 מנדטים על חשבון הסיעות החרדיות.

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', הודיעה אתמול בלילה כי תפעיל את כל כוחה כדי להקים ממשלה שבראשה לא יעמוד נתניהו. היתה זו הפעם הראשונה בה רמזה שהיא עשויה לתמוך במועמד אחר זולתה לתפקיד ראש הממשלה. יחימוביץ' מיהרה אמש להתקשר ללפיד ולברך אותו על ההישג המרשים. היא גם דאגה שפעילי מפלגתה ימחאו כפיים להישג של מפלגתו במהלך נאומה הלילי בבית ברל.

נכון לעכשיו, לפני ספירת קולות החיילים, לפיד יכול – בנסיבות מסוימות – לעמוד בראשות הממשלה הבאה אם יחפוץ בכך: יש עתיד, העבודה, התנועה, מרצ, קדימה והסיעות הערביות שוות ביחד 60 מנדטים. יחימוביץ' טענה בחודשים האחרונים שבאפשרותה לרתום גם את המפלגות החרדיות להצטרף לטובת הגוש ולתמוך בו. אם תצליח, לפיד עשוי ליהנות מרוב יציב שלא נשען – בהכרח – על קולות המפלגות הערביות, מהלך שלפיד הצהיר על סלידתו ממנו.

אבל התסריט הזה קלוש, ולא רק בשל ההערכות שלפיד לא ירצה לכהן כראש ממשלה לא מנוסה: לפיד התחייב בפני מצביעיו לקדם את חוק השוויון בנטל. הציבור הביע תמיכה דרמטית ביוזמה הזאת, כשתמך בלפיד אך גם בבית היהודי שחרתה על דגלה את גיוס החרדים. לכן, סביר להניח שהמפלגות החרדיות לא יעניקו תמיכה לממשלה כזאת.

תסריט אחר של ממשלה בראשות לפיד כולל את מפלגות גוש המרכז-שמאל ואת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט. זאת תהיה ממשלה שעשויה לקדם שינוי מהפכני בתחום הגיוס אך מפלגות המרכז ילחצו לפתוח במשא ומתן מדיני ולפינוי מאחזים – מהלכים שבנט יתקשה לתת להם יד. בנוסף, גורמים בסביבתו של יו"ר הבית היהודי אמרו אתמול כי לפיד לא יוכל להפנות עורף למצביעי הימין הרבים שתמכו בו, על ידי ביצוע תפנית חדה שמאלה.

כך או אחרת, במערכת הפוליטית מניחים שהסיכויים שלפיד יתפתה לנסות ולהקים ממשלה בראשותו קטנים מאוד. תחת זאת, "יש עתיד" צפויה לבחון את תמיכתה בממשלה בראשות בנימין נתניהו וכניסה אליה תמורת תיקים הולמים ושורה של סיכומים בנושאי הליבה שמקדמת המפלגה. כך, סביר להניח שלפיד יתעקש על קידום השוויון בנטל. סיכום כזה עם נתניהו עשוי לדחוק מן הממשלה הבאה את הסיעות החרדיות. אם לפיד יתחייב גם על קידום המשא ומתן המדיני, הבית היהודי עלול למצוא עצמו הרחק משולחן הממשלה.


התעקשות של לפיד בנושאים המדיניים עשויה להקל עליו "להחליק" אל הממשלה גם את יו"ר התנועה, ציפי לבני. במערכת הפוליטית העריכו בשבועות האחרונים כי לבני – שכוחה בפועל חלש מכפי שציפתה – תעדיף להיכנס לקואליציה מאשר להפוך למפלגה אופוזיציונית חסרת השפעה. אלא שכדי שלבני תיכנס ותתמוך בנתניהו, על ראש הממשלה לייצר עבורה אקלים פוליטי שיאפשר לה לתמוך בממשלתו מבלי לבגוד בערכים שאותם קידמה בבחירות, ובראשם קידום הסדר מדיני עם הרשות הפלסטינית. בניסיון להגדיל את כוחו, לפיד עשוי להציע ללבני להתאחד עם רשימתו ובכך לייצר מפלגה גדולה משמעותית שתכפה על נתניהו שורה של תנאים מהותיים בהסכמים הקואליציוניים.

לצד שתי מפלגות אלה, נתניהו ממתין לראות מה יעלה בגורלה של קדימה: על פי תוצאות האמת עד כה, קדימה מגרדת את אחוז החסימה ומכניסה שני מנדטים לכנסת. קולות החיילים עשויים לשנות את התוצאה הזאת, ולמחוק אותה לחלוטין. אם קדימה תיכנס לכנסת, היא גם תמצא את עצמה – על פי מרבית ההערכות – סביב שולחן הממשלה.

אם נתניהו יבקש להקים ממשלת ימין-חרדים (הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה), יש לו תמיכה של 60 מנדטים בלבד. אם יצרף את קדימה, התמיכה גדלה בשני מנדטים נוספים. נתונים כאלה יקשו עליו לתפקד ויציבו את הקואליציה שלו על כרעי תרנגולת. בליכוד טענו בחודשים האחרונים שנתניהו ממילא לא מעוניין בממשלה כזאת, בשל תדמיתה הקיצונית בעולם ובשל הקשיים שיהיו לו בקידום סדר יום מדיני-כלכלי-חברתי.

אפשרות נוספת שמוזכרת לקראת הקמת הממשלה הבאה היא הקמתה של ממשלת רוטציה. אף שלפיד חסר נסיון הנהגתי, ניהולי או ביצועי, הוא עשוי לנסות ולכפות על נתניהו הסדר במסגרתו ראש הממשלה המכהן ימשיך בתפקידו בשנתיים או בשלוש השנים הקרובות, ויפנה את הכסא ללפיד אחרי שזה יספיק להשתפשף באחד ממשרדי הממשלה הבכירים.

גורמים פוליטיים אמרו אתמול כי “הנשיא פרס יישמח לתווך ולכונן ממשלת רוטציה, ממש כמו הנשיא הרצוג ב-1984”. הרצוג, בצעד חריג, הפך למתווך בין המערך לליכוד באותה השנה, לאחר שהמערך בראשות שמעון פרס זכה ב-44 מנדטים ולא הצליח לכונן ממשלה. על פי ההסכם שתווה הרצוג, הליכוד – שזכה ב-41 מנדטים – חבר לממשלה בתמורה לכך שכעבור שנתיים יתקיימו חילופי תפקידים ויו"ר המפלגה, יצחק שמיר, ימונה תחתיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ