בעולם מנסים להבין: מי זה יאיר לפיד?

לאחר פרסום תוצאות הבחירות, מתייחסת התקשורת העולמית לירידה בכוחו של נתניהו, ומנסה לעמוד על טיבו של חובב האיגרוף שהפך להפתעת הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שבשבוע האחרון לפני הבחירות כלי התקשורת הזרים הציגו לעולם את נפתלי בנט, "הפנים החדשות" של הימין בישראל, עם פרסום תוצאות הבחירות הם נאלצים עתה להעלות על דל שפתיהם שם חדש: יאיר לפיד ומפלגתו החדשה, "יש עתיד".

"מי אתה יאיר לפיד?", שאלה כתבת סי-אן-אן בכתבה מיוחדת על הפתעת הבחירות. "לפיד נחשב לאחד האנשים הסקסיים במדינה. הוא יכול להיות המרכיב המרכזי בקואליציה או יו"ר האופוזיציה, אולם בכל מקרה, לאחר הבחירות, התברר שהוא הכוח החדש בפוליטיקה הישראלית", נאמר בכתבה.

"אף על פי שהוא כמעט אינו מוכר מחוץ לישראל, בעיני דורו לפיד נחשב לישראלי האולטימטיבי", נכתב על יו"ר "יש עתיד" בניו יורק טיימס. בכתבה מתואר לפיד כמייצג של הישראליות, מנהיג כריזמטי וסמל של הצלחה שידע להמציא את עצמו מחדש ולהפוך לאחד המנהיגים הפוליטיים החשובים במדינה.

כתבה זו וכתבות ופרשנויות אחרות התמקדו במראהו של לפיד, באביו "ניצול השואה ואמו הסופרת", בחיבתו לאגרוף ובימיו כידוען ועיתונאי, שהשתתף בקומדיה הרומנטית "שירת הסירנה". הן התייחסו להתמקדותו בשאלת השוויון בנטל, אולם ניסו להעריך מהו יחסו בשאלה הפלסטינית. "הוא מקפיד לשמור על עמדות שבקונצנזוס. הוא תומך במשא ומתן על המדינה פלסטינית, אולם מתנגד לחלוקת ירושלים", נכתב עליו בניו יורק טיימס.

לצד ההיכרות הראשונית עם לפיד, התייחסו העיתונאים לתוצאות הבחירות ולניצחונו החמוץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו. רוב הפרשנים העריכו כי נתניהו יעמוד בראש הממשלה הבאה, אולם התייחסו לירידה בכוחה של הליכוד, לקושי בהרכבת הקואליציה הבאה וכן לחוסר הצלחתו של ראש הממשלה לסחוף אחריו את ההמונים בבחירות האחרונות ובבחירות קודמות.

דיוויד רמניק, עורך "ניו יורקר", התייחס לביקורו של נתניהו בכותל המערבי ביום הבחירות. "אפשר לשער שאחרי קמפיין עלוב וחסר מזל, הוא לא עמד בפיתוי ונשא תפילה שקטה. אם נעשה פראפרזה לבדיחה יהודית ישנה, הוא ככל הנראה דיבר אל הקיר". רמניק אף ציטט את מאמרו של ברדלי ברסטון מ"הארץ" שכתב ש"קינג ביבי צנח לניצחון - ניצחון טכני שנראה לכל דבר כמו תבוסה צורבת".

בסוף מאמרו טען רמניק כי כוחו של מחנה המרכז-שמאל היה רב יותר מאשר התחזיות קודמות של הסקרים והפרשנים. "אלה חדשות טובות", כתב, "אולם אלה חדשות טובות בעירבון מוגבל. נתניהו עדיין יהיה ראש ממשלה, רוב חברי הכנסת הם שמרנים, והדרך לסיום הכיבוש עדיין רחוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ