לחרדים האשכנזים יש עתיד

תוצאות הבחירות מראות שאצל החרדים, הדמוגרפיה ניצחה את הפוליטיקה והתככים. יהדות התורה מיצתה את כוחה ופרצה את מחסום המנדט השביעי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מתוצאות הבחירות מסתמן כי מעמד המפלגות החרדיות בקדנציה הקרובה יהיה נמוך משהיה בארבע השנים האחרונות. אם להאמין להצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושותפו המיועד יאיר לפיד, בפתח עומדות הכרעות משמעותיות, בעיקר בנושא השוויון בנטל וסוגיות של דת ומדינה. אם להאמין להצהרות של ראשי יהדות התורה, לא בכל מחיר תשב המפלגה החרדית בקואליציה הבאה.

אבל גם אם תשב באופוזיציה, ההצהרות הפוליטיות והתחזיות השונות מטשטשות את אחד הסיפורים הגדולים של בחירות 2013 – התעצמותה של יהדות התורה. לראשונה אי-פעם, קצב הגידול של החברה החרדית תורגם לגידול במנדטים, והרשימה, המורכבת מדגל התורה ואגודת ישראל, שברה את מחסום שבעת המנדטים שעומד בפניה שנים.
ש"ס, שלפחות מחצית מהאלקטורט שלה איננו חרדי, קופאת על מקומה עם 11 מנדטים, מספר יציב פחות או יותר עבורה בעשור האחרון. יהדות התורה לעומתה, שהתמיכה שלה חרדית הומוגנית, צומחת.

190 אלף קולות קיבלה שלשום יהדות התורה על פי תוצאות לא סופיות, תוספת של כ-42 אלף קולות, 28.5% יותר מאשר בבחירות 2009. הקואליציה החרדית הפכה, לראשונה, לכוח הפוליטי החזק ביותר בעיר הבירה (22% מהקולות) ובבית שמש (28.25% מהקולות), שתי ערים שבאופן היסטורי היו שייכות לליכוד. יהדות התורה ממשיכה להוביל את כל הטבלאות בערים וביישובים החרדיות בני ברק, ביתר עילית, מודיעין עילית ורכסים, ואם לשפוט על פי הנתונים הדמוגרפיים, המפלגה החרדית עדיין רחוקה ממיצוי הכוח שלה. עתידה עוד לפניה.

ליצמן (מימין) וגפניצילום: תומר אפלבאום

הנתונים הללו מפליאים במיוחד על רקע מערכת בחירות חרדית שהצטיינה באדישות ופסיביות של הרחוב מצד אחד, ומצד שני בפלגנות חסרת תקדים שטושטשה הודות להסדרים של הרגע האחרון: הפלג הליטאי "הירושלמי" ביטל את המפלגה שרשם ואיימה לנגוס ביהדות התורה, ומנהיגו קרא להצביע ג'; אחד הפלגים של חסידות ויז'ניץ הצטרף אף הוא לקריאת הקודש ברגע האחרון. לכך צריך להוסיף את הדם הרע בין אגודת ישראל לדגל התורה סביב שאלת הרוטציה שאמורה להינתן למספר 7 ברשימה, אם הסיעה תעמוד על שישה מנדטים. המנדט השביעי פתר את הבעיה.

הנתונים מפליאים גם על רקע רוחות מרד הנושבות במחנה, מצד חרדים שעובדים לפרנסתם, או לומדים או משרתים בצבא ונדחקים לשולי החברה. "החרדים החדשים", הסובלים מאפליה בחברה החרדית ובממסד המזוהה עם יהדות התורה, היו סוגיה מסעירה במערכת הבחירות האחרונה, וחלקם העדיפו לתת את קולותיהם למפלגות לא חרדיות. בעיר החרדית מודיעין עילית, למשל, התגלו פתקי הצבעה רבים יותר, בהשוואה ל-2009, למפלגות לא-חרדיות כמו הליכוד והבית היהודי והכוח להשפיע של הרב אמנון יצחק. שיעורן של המפלגות הלא-חרדיות עלה במקצת, אבל הכוח הכולל של המפלגות החרדיות עלה בהרבה. זו היתה תוצאה של מיצוי מרבי הפעם של הכוח החרדי בערים החרדיות.

מבט חטוף על מספרי הקולות שקיבלה יהדות התורה במערכות הבחירות האחרונות יגלה תעלומה. איך ייתכן שמספר המצביעים של מפלגה שנשענת על אוכלוסייה בעלת הריבוי הטבעי הגבוה בישראל (ומהגבוהים בעולם), קופא על מקומו במשך תקופה כה ארוכה? בבחירות 2003 הרשימה קיבלה 135,087 קולות שהיו חמישה מנדטים; בבחירות 2006 היא קיבלה 147,091 קולות שזיכו אותה בשישה מנדטים, ובבחירות 2009 היא קיבלה 147,954 שהסיגו אותה חזרה לחמישה מנדטים. שלשום, על פי הנתונים הלא-סופיים, קיבלה יהדות התורה 189,931 קולות כשרים, ובכנסת ה-19 יישבו מטעמה שבעה חברי כנסת.

קל להשוות את המספרים של יהדות התורה, שכן מדובר במפלגה שמצפה מבוחריה להצביע לה מתוך ציות אוטומטי לרבנים, בבחינת "ועשית ככל אשר יורוך". ההצבעה לג' היתה ועודנה מגדיר זהות בהשתייכות לקהילה. בנוסף, על יהדות התורה עברו רק שינויים מינוריים לאורך העשור האחרון. בגדול, אלה הן אותן קהילות ליטאיות וחסידיות ששולחות לכנסת את אותם חברי כנסת פחות או יותר. נדמה כי גפני וליצמן היו שם מאז ומעולם.

הריבוי הטבעי של האוכלוסייה החרדית מוערך על ידי דו"חות סטטיסטיים בכ-4.5% בשנה, זאת לעומת כ-1.5% בשנה באוכלוסייה הלא-חרדית. על פי הנתון הזה, בין הבחירות הקודמות לבחירות הנוכחיות, הכוח החרדי היה אמור לעלות בכ-18% (החישוב לא כולל ילדים בני פחות מ-18 שאינם בעלי זכות הצבעה), ואולם הגידול בפתקי ההצבעה של ג' היה גדול הרבה יותר: 28.5%. 

הנתון הזה נעוץ כנראה במיצוי טוב יותר של הכוח החרדי. שלשום, בביקור במטה יהדות התורה בביתר עילית, הציגו בפנינו את השיטה: בעיר היו 16.5 אלף בעלי זכות הצבעה, ויהדות התורה ציפתה באופן ריאלי לקבל כ-7,000 מהם. העיר חולקה ל-20 קהילות אשכנזיות, שלכל אחת מהן הוקם מטה קהילתי שמתפקידו היה לנהל רישום מסודר של כל שם מעל גיל 18. הקהילה היתה מחויבת לדווח למטה המרכזי על כל מי שהצביע, ומי שלא הצביע קיבל שיחות מדרבנות לאורך היום עד שבא לקלפי. בביקורנו בעיר, ח"כ משה גפני עצמו התנדב לנהל שיחת טלפון עם חסיד מקהילת נדבורנה שעדיין לא יצא לקלפי. בסופו של דבר, יהדות התורה קיבלה בביתר עילית הרבה יותר מההערכה הראשונית – 8,251 קולות. 

זאת ועוד, יהדות התורה גם עבדה על קבוצות חרדיות נוספות, מעבר לגידול הטבעי, כמו למשל חסידי ברסלב וחסידי חב"ד שאינן משויכות לאגודת ישראל. העבודה הזאת בולטת בכפר חב"ד, למשל, שמזוהה כבר שנים עם מפלגות הימין והיה מחוזר על ידיהן גם בבחירות האחרונות. כנראה בגלל פעילות של ח"כ מאיר פרוש, יהדות התורה קיבלה שלשום בכפר 699 קולות (29.67% מהקולות הכשרים), לעומת 118 קולות (6.06% מהקולות הכשרים) בבחירות 2009.

"לריבוי הטבעי הגבוה של האוכלוסייה החרדית לקח הרבה זמן להגיע לידי ביטוי בקלפי", אמר גלעד מלאך, דוקטורנט למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים המתמחה בחברה החרדית. "בשנות ה-90 איזנה אותו העלייה מחבר המדינות ובבחירות הקודמות מחלוקות פנימיות בקהילה החרדית. אך בבחירות אלו הצליחה הפוליטיקה החרדית להתלכד למרות המחלוקות הפנימיות הקשות, ולמצות את פוטנציאל המצביעים שלה. השילוב של גידול מהיר עם שיעור הצבעה חרדי גבוה במיוחד הוביל את יהדות התורה להישג שיא שעוד צפוי להישבר בבחירות הבאות אם לא נראה שינוי בדפוסי ההצבעה של החרדים האשכנזים".

כל זה טוב ויפה, אבל עדיין נותרת השאלה פתוחה, מה קרה בשנת 2009, שבה יהדות התורה קיבלה 147,954, נתון כמעט זהה לזה של בחירות 2006. מה קרה אז לגידול הטבעי? לפחות אחת התשובות, היא הפלגנות בתוך אגודת ישראל. אוהדיו של ח"כ מאיר פרוש ביקשו אז להתנקם בחסידי גור, ששמו בפניו מקלות במרוץ לעיריית ירושלים שבו הפסיד. לפי ההערכות, רבים מאוהדי פרוש לא הלכו לפני ארבע שנים לקלפיות או תמכו במפלגות אחרות. הפעם, הצליחו הח"כים של יהדות התורה לשמור על שקט תעשייתי. אם יצליחו בכך גם להבא, למרות הגלים הגבוהים סביב החברה החרדית, מעבר לפינה ממתין להם המנדט השמיני ואולי גם התשיעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ