בעבודה זועמים על יחימוביץ': נכשלה בכל המטרות שהציבה

חברי כנסת רבים במפלגה הביעו אכזבה מהתנהלות היו"ר בקמפיין הבחירות, אך נכון לעכשיו אין כוונה להדיח אותה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים במפלגת העבודה מתחו היום (רביעי) ביקורת על יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', בשל מה שהגדירו "כישלון מביך" של המפלגה בבחירות. "יחימוביץ' סימנה שורה של מטרות ולא עמדה בהן", אמר אחד מחברי הכנסת של המפלגה. "היא רצתה להפוך למועמדת ריאלית לראשות הממשלה – וכשלה. היא רצתה לעמוד בראש המפלגה השנייה בגודלה בכנסת – וכשלה. היא זנחה את עקרונות מפלגת העבודה כדי להביא מצביעים מימין – וכשלה. היא רצתה להנהיג את גוש המרכז, אבל לא הצליחה לחבר את המפלגות השונות עוד לפני הבחירות".

גורמים אחרים במפלגה ביקרו את אישיותה של יחימוביץ', שעוררה סלידה בקרב מצביעים רבים. "אין ספק ששלי היא טיפוס לא קל, והיא מעוררת רגשות לא טובים בקרב חלקים בציבור. את הקמפיין של המפלגה היא ניהלה לבד, בלי לשתף מספיק את חברי המפלגה. ההתנתקות מהמצע המדיני היתה מהלך איום ונורא שלא היינו שותפים לו. לא מדובר במפלגה שנכשלה, אלא ביו"ר שנכשלה", אמר מועמד אחר ברשימה. 

לדברי ח"כ נוסף, "הקמפיין לא הוכיח את עצמו פעמיים: פעם אחת כשלא הצלחנו להביא מצביעים כשמיצבנו את עצמנו כמרכז מדיני ושמאל כלכלי - מצביעי השמאל פשוט ברחו מאתנו לרשימות אחרות. בפעם השנייה שלי שגתה כשהחליטה להצהיר שלא ניכנס לקואליציה של נתניהו וחיזקה בכך את יאיר לפיד". 

שלי יחימוביץ'. ביקוקת נוקבת כלפיה בתוך המפלגהצילום: מוטי מילרוד

בצוות הקמפיין של יחימוביץ' דווקא גיבו את התנהלותה, עם היוודע תוצאות המדגמים בבית ברל. “אנחנו לא הפסדנו, הדרך ניצחה. גוש המרכז גדול", תיארו שם את התוצאות ומתחו ביקורת נוקבת על ציפי לבני שגזלה, לדבריהם, מנדטים חשובים ו"פוררה" את הגוש. אנשי הקמפיין האשימו גם את כלי התקשורת בכישלון, בכך ש"נכנעו" לאפשרות שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא ולא ליבו דיון שמעמיד את יחימוביץ' כמועמדת ריאלית לתפקיד – מהלך שלדבריהם פגע במועמדותה.

אבל לצד הביקורת הנוקבת, ואפילו הטינה האישית שרוחשים כמה מהח"כים כלפי יו"ר מפלגתם, נכון לעכשיו אין דרישה חד משמעית במפלגה לפעול להדחת יחימוביץ', אלא להיפך. “צריך לזכור שיחימוביץ' בכל זאת עשתה את הבלתי אפשרי. היא לקחה מפלגה מרוסקת, אחרי ימיו של אהוד ברק, והצליחה להפוך אותה לגוף תוסס ופופולרי בכל חלקי המדינה. גם תפיסת העולם הכלכלית שלה, שלובתה על ידי המחאה, זכתה לתמיכה מרשימה מצד הציבור בקלפיות. נכון, 15 מנדטים הם רחוקים מאוד ממה שציפינו, אבל עדיין מדובר בהישג משמעותי למפלגה שעד לפני שנה וחצי כולם סימנו כגוויה פוליטית", אמר אחד ממבקריה התקיפים במפלגה. 

על פי תקנון העבודה, הבחירות לתפקיד יו"ר המפלגה אמורות להתקיים 14 חודשים אחרי הבחירות לכנסת. יחימוביץ' הבטיחה אתמול מעל הבמה בבית ברל כי בכוונתה לאחוז בתפקיד לעוד "שנים רבות”. גם בעבודה, כאמור, לא ממהרים להספיד אותה. “נכון להיום, אין לנו במפלגה דמויות משמעותיות שינסו לרשת את יחימוביץ'. עמיר פרץ, אולי המנהיג היחידי שהיה מסוגל לקרוא עליה תיגר, פרש. רוב הרשימה היא של מועמדים חדשים שאין להם כרגע שאיפות לנהל את המפלגה, אלא בעיקר להיכנס לראשונה בחייהם לכנסת. השאלה הגדולה היא האם יימצא מנהיג חדש מחוץ לשורות המפלגה, אולי אחד מאלופי צה"ל שפרשו, שינסה להשתלט עליה בחודשים הקרובים. נחכה ונראה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ