קווים לדמותה של הכנסת ה-19

שליש דתיים, רבע נשים, 9 עיתונאים, שני רמטכ"לים, שלושה ראשי התאחדות הסטודנטים, ובת 27 אחת. כמו כן, לא פחות מ-53 חברי כנסת מכהנים ייאלצו לעזוב את המשכן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עובדי משכן הכנסת כבר מורגלים בריטואל הקבוע. מדי ארבע שנים נאלצים העובדים הוותיקים להיפרד ממספר לא קטן של חברים מכהנים, שעבדו לצידם במשך כהונה שלמה, ובה בעת לקבל בברכה נבחרי ציבור חדשים. ההערכה היא כי מדי בחירות מתחלפים כשליש מחברי הכנסת, ואולם הפעם, נראה כי המספר יהיה גבוה הרבה יותר. לפי התוצאות הכמעט סופיות שפורסמו אתמול (רביעי), לא פחות מ-53 חברי כנסת ייאלצו לעזוב את המשכן לטובת פנים רעננות.

ואכן, הכנסת ה-19 צפויה להיות שונה באופן מהותי מזאת שקדמה לה. יותר עיתונאים, יותר נשים וגם יותר חובשי כיפה - פחות אנשי קואליציית "נאמנות-אזרחות" ויותר בוגרי המחאה החברתית - כל אלה צפויים לשנות באופן משמעותי גם את סדר היום שתקדם הכנסת הקרובה. כך, לצד הקיצוץ הנרחב בתקציב המדינה, יככבו לא פחות נושאי השוויון בנטל, הדיור בר-ההשגה וכן השינויים בשיטת הממשל בישראל.

כחמישים חברי כנסת חדשים, חלקם חוזרים לכנסת לאחר הפסקה, יאיישו בתוך שבועות אחדים את הכיסאות במליאה - בהם לפחות תשעה עיתונאים. יאיר לפיד, עפר שלח, מרב מיכאלי ומיקי רוזנטל יצטרפו לעמיתיהם העיתונאים לשעבר והח"כים בהווה שלי יחימוביץ', אורי אורבך, ניצן הורוביץ, גדעון סער וסילבן שלום. שני עיתונאים לשעבר, דניאל בן סימון ונינו אבסדזה, שכיהנו כחברים בכנסת החולפת, לא הצליחו לשוב ולהיבחר לכנסת הנוכחית.

בכנסת הבאה גם לא יחסרו דמויות ביטחוניות. שני רמטכ"לים, שני אלופים, ארבעה ניצבים במשטרה, וכן שני ראשי שב"כ וסגן אחד הצליחו להתברג ברשימות השונות. כך, רב אלוף במילואים משה (בוגי) יעלון (הליכוד-ביתנו), ששואף לכהן כשר הביטחון בממשלה החדשה, ורב אלוף במילואים שאול מופז, שהצליח בקושי רב לעבור את אחוז החסימה. אליהם יצטרפו גם שני אלופים במילואים, אנשי התנועה, עמרם מצנע ואלעזר שטרן.

המשטרה תקבל גם היא ייצוג רב בכנסת הבאה. ארבעה ניצבים, כולם בני מחזורים דומים, ייפגשו פעם נוספת במזנון הח"כים: מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב מיקי לוי (יש עתיד), מפקד מחוז תל אביב, ניצב דוד (צורי) צור (התנועה), ראש אגף החקירות לשעבר, משה מזרחי (העבודה) וסגן המפכ"ל ומי שמכהן כיום כשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו).

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, נבחר לכנסת מטעם סיעת יש עתיד ו"יחליף" את מי שדווקא ירש אותו בתפקיד ראש השב"כ - אבי דיכטר - אך כשל בניסיונו לזכות במקום ברשימת הליכוד לכנסת הנוכחית. סגן ראש השב"כ לשעבר, ישראל חסון, הצליח - ככל הנראה - להיכנס לכנסת כמס' 2 של רשימת קדימה.

ייצוג הנשים בכנסת הקרובה אמנם במגמת עלייה - במליאה יכהנו כעת 5 נשים יותר מאשר בכנסת היוצאת - ואולם עדיין הנשים מהוות 27 בלבד מבין 120 חברי כנסת. הליכוד-ביתנו צפוי לשגר 7 נשים: סופה לנדבר, ציפי חוטובלי, אורלי לוי, פאינה קירשנבאום, מירי רגב, לימור לבנת וגילה גמליאל. יש עתיד הכניסה את יעל גרמן, עליזה לביא, עדי קול, קארין אלהרר, רות קלדרון, פנינה תמנו-שטה, רינה פרנקל ויפעת קריב. מפלגת העבודה את שלי יחימוביץ', מרב מיכאלי, מיכל בירן וסתיו שפיר. הבית היהודי תיוצג בכנסת על ידי איילת שקד, אורית סטרוק ושולי מועלם, מרצ תיוצג בידי שלוש נשים: זהבה גלאון, מיכל רוזין ותמר זנדברג. ציפי לבני תהיה האשה היחידה שמכניסה התנועה לכנסת, ואילו חנין זועבי מבל"ד תמשיך להיות חברת הכנסת הערבייה היחידה במשכן.

שלושה מחברי הכנסת ה-19 צברו ניסיון פוליטי כשכיהנו בתפקיד יו"ר התאחדות הסטודנטים: בועז טופורובסקי מיש עתיד, איציק שמולי מהעבודה וגילה גמליאל מהליכוד-ביתנו.

כשליש מחברי הכנסת החדשה דתיים, אך תפיסות עולמם מגוונות. לצד 11 חברי ש"ס ו-7 חברי יהדות התורה, עשרה מבין חברי הבית היהודי נמנים עם הציונות הדתית וכמוהם שישה מחברי הליכוד. שלושה מחברי הכנסת של יש עתיד מנהלים אורח חיים דתי וכמוהם גם נציג התנועה, אלעזר שטרן.

תדמיתה היהודית של ישראל עמדה במרכז שורה של יוזמות חקיקה שנויות במחלוקת בכנסת היוצאת, בה פעלה קואליציה שביקשה לחזק את הזהות היהודית של ישראל על פני זהותה הדמוקרטית. כך, פעלה קבוצה זו בין היתר להעברת חקיקה לשינוי פניו של בית המשפט העליון, למתן הטבות לאוכלוסיה היהודית בישראל על חשבון המגזר הערבי ולהגבלת פעילותם של ארגוני זכויות אדם. אלא שבקדנציה הנוכחית מספרם של חברי הכנסת שדוגלים בקידום חקיקה מסוג זה הצטמצם משמעותית, ויכולתם להעביר חקיקה בנושא נפגעה.

הכנסת ה-19

עוד, על פי תוצאות הבחירות, יעקב כץ (כצל'ה) וחברי הכנסת אריה אלדד ומיכאל בן ארי לשעבר מהאיחוד הלאומי (הפעם רצו במסגרת עוצמה לישראל) לא יכהנו בכנסת הבאה. אלו מצטרפים כאמור לרשימה ארוכה של חברי כנסת ושרים שלא ישובו לכהן בה. הליכוד צפוי להיפרד מהשרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן, לצד השר משה כחלון שהודיע על פרישה יזומה מהכנסת. בנוסף, הרשימה תיפרד ככל הנראה גם מיו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת כרמל שאמה-הכהן, שלפי התוצאות עד כה לא נכנס לכנסת, מסגני השר איוב קרא ולאה נס, וכן מחבר הכנסת אללי אדמסו שרק הושבע ערב הבחירות.

כבר בשלב הזה ניתן להעריך כי ממשלת נתניהו השלישית תקדם שורה של רפורמות אזרחיות משמעותיות. נתניהו הצהיר על כוונתו לקדם חוק לשוויון בנטל, רפורמה שתוביל להוזלת מחירי הדיור ושינויים בשיטת הממשל. אם יש עתיד, התנועה וקדימה יצטרפו לממשלה, הם ילחצו לחדש את התהליך המדיני עם הפלסטינים. הממשלה החדשה גם תידרש בתוך חודשים ספורים להשלים את גיבוש תקציב הגזירות הקשות, שצפוי לצמצם במידה ניכרת את יכולתם של משרדי הממשלה השונים לקדם שינויים מהפכניים בתחומם.

שותפתו של נתניהו לרשימה בבחירות, ישראל ביתנו, צפויה בכנסת הקרובה להניף את נושאי ביטחון הפנים במקום חוקי "נאמנות אזרחות". כך, היא תדרוש עונשי מינימום לסוחרי סמים, ענישה חריפה לחיילים המוכרים נשק לגורמים פליליים וארגוני טרור ועונשי מינימום לפוגעים בתאונות פגע וברח. במפלגה מתכוונים לדרוש את תיקי הפנים והשיכון, לצד תיקי החקלאות וביטחון הפנים שיסייעו להם במאבק בבנייה הבלתי-חוקית ובגניבת הקרקעות. המפלגה תדרוש גם את תיק קליטת העלייה כדי לתת מענה לציבור הבוחרים המסורתי שלה.

בקדנציה הקודמת, "השתלטה" ישראל ביתנו על תיקי מערכת אכיפת החוק: השר לביטחון הפנים הוא חבר המפלגה, יצחק אהרונוביץ'; שר המשפטים, יעקב נאמן, נכנס כמינוי אישי על חשבונה של ישראל ביתנו וכס יו"ר ועדת החוקה של הכנסת אויש בידי חבר המפלגה, חבר הכנסת דוד רותם. תיקי המשפטים או ועדת החוקה לא מוגדרים כיום כנכסים עליהם צריכה המפלגה להתעקש במשא ומתן קואליציוני.

המפלגה נפרדה בבחירות האחרונות מכמה מהשמות הבולטים בה: כך, למשל, "פלטה" הוועדה המסדרת שישה חברי כנסת מכהנים: חבר הכנסת אלכס מילר, שנמצא על סף הכניסה לכנסת ברשימה המשותפת עם הליכוד וכן סגן השר דני אילון, וכן חברי הכנסת משה מטלון, אנסטסיה מיכאלי, סטס מיסז'ניקוב וליה שמטוב.

גם במפלגת העבודה נפרדו משלושה מבין שמונת חברי הכנסת המכהנים, שלא הצליחו להתברג לכנסת הבאה: חבר הכנסת דניאל בן סימון, חבר הכנסת ראלב מג׳אדלה וחבר הכנסת יורם מרציאנו, שהושבע לאחרונה במקומו של עמיר פרץ והודיע מיד על תמיכתו בראש הממשלה, בנימין נתניהו. אלו מצטרפים אל חברי המפלגה שהתפצלו יחד עם שר הביטחון אהוד ברק לסיעת העצמאות, והחליטו שלא להתמודד כלל בבחירות לאחר שכשלו בסקרים: השרה אורית נוקד, השר שלום שמחון וחברי הכנסת שכיב שנאן ועינת וילף. מפלגת הבית היהודי נפרדה מחברי הכנסת זבולון אורלב ומהשר דניאל הרשקוביץ.

ואולם, מי שייעלמו יותר מכל מהכנסת הקרובה הם חברי סיעת קדימה, שמעמדתה כסיעה הגדולה ביותר, נכנסה בקושי אל הכנסת הבאה. עובדי הכנסת, כאמור, כבר מורגלים, ככה זה מדי ארבע שנים, או פחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ