הסתיימה הספירה: קדימה בפנים, 12 מנדטים לבית היהודי

המנדט הנוסף לבית היהודי בא על חשבון רע"מ-תע"ל שירדה ל-4. אם המנדטים היו מחולקים לא לפי חוק בדר-עופר, היו הגושים בשוויון

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בתום ספירת קולותיהם של 217 אלף המצביעים במעטפות כפולות, התברר כי מפלגת הבית היהודי עלתה ל-12 מנדטים, על חשבון רע"מ תע"ל שירדה לארבעה. השינוי הוביל לכך שלגוש הימין והחרדים יהיו 61 מנדטים בכנסת הבאה, לעומת 59 למרכז-שמאל ולמפלגות הערביות. קדימה הצליחה לעבור את אחוז החסימה ולהשאיר בכנסת את שאול מופז וישראל חסון. לעומת זאת, עוצמה לישראל בראשות חברי הכנסת מיכאל בן ארי ואריה אלדד היתה רחוק מאחוז החסימה ונותרה בחוץ.

במקום ה-12 בבית היהודי ניצבת שולי מועלם, תושבת גוש עציון, סגנית יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל ואלמנתו של סא"ל משה מועלם שנפל באסון המסוקים. כניסתה העלתה את מספר הנשים שיכהנו בכנסת הבאה ל-27. היא תפסה למעשה את מקומו של טאלב א-סנע, מקום חמישי ברשימת רע"מ-תע"ל, ששימש חבר כנסת משנת 1992. א-סנע, נציג הבדואים, היה חבר ועדת הכספים בכנסת היוצאת.

לאחר ספירת הקולות במעטפות הכפולות לא היה שינוי בחלוקת המנדטים של שאר המפלגות: הליכוד-ביתנו קיבלה 31, יש עתיד 19, העבודה 15, ש"ס 11, יהדות התורה 7, התנועה 6, מרצ 6, חד"ש 4, בל"ד 3 וקדימה 2. שבעה מנדטים חולקו בעקבות הסכמי עודפים: הליכוד-ביתנו והבית היהודי זכו כל אחת למנדט נוסף וכך גם יש עתיד והעבודה. שלוש המרוויחות הנוספות מהסכמי העודפים היו מרצ (בזכות הסכם עם התנועה), חד"ש (בזכות ההסכם עם בל"ד) ויהדות התורה (בזכות ההסכם עם ש"ס).

שבעת המנדטים העודפים חולקו על פי חוק בדר-עופר, המעניק יתרון למי שחותמות על הסכמי עודפים ובעיקר למפלגות הגדולות. רע"מ-תע"ל היתה זקוקה ל-4,728 קולות נוספים על מנת לזכות במנדט החמישי על חשבון הליכוד-ביתנו, שהיתה יורדת ל-30 בלבד. בדיקת "הארץ" מעלה כי אילו היו מחולקים המנדטים למפלגות שהיו הכי קרובות להשלים מנדט נוסף, היו הליכוד ויש עתיד מאבדות מנדט כל אחת לטובת רע"מ-תע"ל וקדימה. במקרה הזה היו הגושים בשוויון 60.

מפלגת העבודה הפרה הפעם ברית בת שני עשורים עם מרצ, וחתמה על הסכם עודפים עם יש עתיד. אילו היתה חותמת על ההסכם עם מרצ, לא היה שינוי בחלוקת המנדטים. בסך הכל הצביעו בבחירות 3,834,136 ישראלים, 67.8% מבעלי זכות הבחירה. 40,915 קולות (1%) היו פסולים. עוד 269,489 קולות (7%) ניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, ולכן לא נלקחו בחשבון בשלב חלוקת המנדטים.

אתמול בערב הורה יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, לפסול קלפי בירכא שבגליל המערבי בשל חשד לזיוף תוצאותיה. בקלפי היו רק 587 בעלי זכות הצבעה, אך התקבלו קולותיהם של 771 בוחרים – 131% הצבעה. עוד התברר כי מתנחלים רבים התפקדו לליכוד כדי להשפיע על הרכב הרשימה, אך הצביעו בסופו של דבר למפלגות אחרות. כך למשל, בבית אל רשומים 434 מתפקדי ליכוד, אך רק 212 איש הצביעו למפלגת השלטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ