יחימוביץ' לנתניהו: הציבור הכריע שנהיה באופוזיציה

אחרי שנועד עם יאיר לפיד בירושלים, התקשר ראש הממשלה לשלי יחימוביץ' וזהבה גלאון והציע להן להיפגש. שתיהן השיבו שלא יישבו בממשלתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בצהריים (חמישי) במעונו הרשמי בירושלים עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. הפגישה שנמשכה שעתיים וחצי התנהלה באווירה טובה מאוד. על פי הודעת המפלגות, "נתניהו ולפיד דנו באתגרים שעומדים בפני המדינה ובדרכים להתמודד איתם וקבעו להיפגש שוב בקרוב". מוקדם יותר התקשר ראש הממשלה נתניהו ליו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט ושוחח עמו, לראשונה מאז הבחירות. נתניהו ובנט לא קבעו מועד לפגישה ביניהם.

גורמים בליכוד טענו כי העובדה שלפיד ונתניהו כבר הספיקו להיפגש ולתאם ציפיות מעידה על נכונותו של ראש הממשלה ללכת לקראת "יש עתיד" ולצרף אותה כשותפה הבכירה בקואליציה. מנגד, בליכוד העריכו כי נתניהו יעדיף שלא לכלול את בנט בקואליציה ויבחן בימים הקרובים את האפשרות להקים קואליציה בלעדיו.

נתניהו התקשר ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' והציע לה להפגש ולשוחח על אפשרות של הצטרפות לממשלה. יחימוביץ' הבהירה כי העבודה לא תחבור לממשלת נתניהו וסתמה את הגולל גם על נסיונות בתוך מפלגתה לסלול את הדרך לחברות בממשלת נתניהו-לפיד. יחימוביץ' אמרה לראש הממשלה כי הוא יודע טוב מרבים אחרים עד כמה עמוקה התהום הפעורה ביניהם בכל הנוגע לכלכלה ולחברה בישראל, וכי לא תתן יד "להמשך ריסוקה של החברה הישראלית". היא הוסיפה: "הציבור החליט שנהיה באופוזיציה ואנו נכבד את ההכרעה הדמוקרטית". לדבריה, "בכל הנוגע למו"מ המדיני שיש לחדשו בדחיפות – מפלגת העבודה תתמוך בכל צעד כזה ותעניק לו גיבוי מהאופוזיציה". יחימוביץ' אמרה לרה"מ כי היא מכבדת את ההזמנה לפגישה וכמובן תגיע אליה.

נתניהו, ליברמן, סער וארדן

נתניהו התקשר הערב גם לראשת מרצ, זהבה גלאון, והזמין את הסיעה לפגישה לדון במו״מ קואליציוני. גלאון הודתה לראש הממשלה ואמרה שתגיע לפגישה אך הוסיפה כי מרצ לא תצטרף לממשלה בראשות נתניהו.

בליכוד כבר מודאגים מתוצאות הבחירות שלא החמיאו עם הליכוד. בקרב חברי המפלגה קיימות הערכות כי כמה מהשרים המכהנים ייאלצו להיפרד מכיסאם בממשלה הבאה. עם הרכבת הממשלה החדשה צפוי שינוי במפתח המגדיר את מספר השרים שיוענקו למפלגות השונות.

על פי ההערכות, המפתח לחלוקת התיקים יעמוד על שר לכל ארבעה חברי כנסת במפלגה, במקום שר לכל שלושה חברי כנסת, הנהוג כיום - בעיקר בשל התנאי המפורש שהציב בעניין יאיר לפיד. ואולם בכנסת הבאה יכהנו רק 21 חברי כנסת מהליכוד, לעומת 28 בכנסת הנוכחית. "אין ספק שהשרים בלחץ. אפשר כבר עכשיו להעריך שמעמדם של שרים כמו יולי אדלשטיין, יובל שטייניץ ואפילו לימור לבנת נמצא בסכנה".

רשימת המאוכזבים צפויה להיות ארוכה, ולדברי גורמים במפלגה: "כשהחכי"ם ייגלו כמה מעט תפקידים אפשר לחלק להם, ייפול להם האסימון והם יבינו את גודל הכישלון של הליכוד בבחירות". רשימת חברי הכנסת שרואים את עצמם כמועמדים ודאיים לשרים מטעם הליכוד היא גדולה: יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, שהציג בקדנציה הקודמת כישורים מרשימים ביכולת לתחזק את סיעות הקוליציה השונות ולהניב לנתניהו שקט תעשייתי, עשוי למצוא את עצמו ממשיך בתפקיד יו"ר הקואליציה גם בכנסת הנוכחית. חברי הכנסת יריב לוין ודני דנון, שניים מצעירי המפלגה שהצליחו להתברג בצמרת הרשימה לכנסת רואים עצמם כמועמדים ודאיים לתפקיד שר זוטר - ולא בטוח שיימצא להם תיק.

בליכוד סימנו בחודשים האחרונים גם את חיים כץ כמועמד לתפקיד שר. ח"כ צחי הנגבי, שערק משורות קדימה לליכוד, קיבל הבטחה מנתניהו שימונה לשר חרף מיקומו הנמוך בעשיריה השנייה של המפלגה. כמוהו, השרים בני בגין ודן מרידור – שקיבלו הבטחה לכהן בממשלה הבאה, אך כלל לא ברור אם בכוונתם לממש אותה.

לא ברור כיצד יצליח נתניהו לתמרן בין הנשים במפלגה. גורמים בליכוד מעריכים כי לפחות חברת כנסת אחת מן הליכוד תמונה לתפקיד שרה, אך בינתיים לא יודעים לסמן מי זאת תהיה. שתי הנשים שהגיעו למקומות הראשונים ברשימה, ציפי חוטובלי ומירי רגב, לא נחשבות למקורבות לנתניהו, ועל פי ההערכות – שנאמרו גם לפני התוצאות העגומות של הליכוד בבחירות - הן לא ימונו לשרות. לימור לבנת, שמעמדה בקרב הבוחרים התערער בפריימריז האחרונים, עשויה לאבד את הכסא בשל כך, אך מנגד היא נחשבת לוותיקה ולנאמנה. סגנית השר גילה גמליאל, הנהנית מאמונו של נתניהו, עשויה להשתדרג לתפקיד שרה לפי אחד התסריטים.

גם מעמדם של חברי הליכוד הבכירים לא ברור. משה (בוגי) יעלון, השר לעניינים אסטרטגיים, מבקש להתמנות לתפקיד שר הביטחון; גלעד ארדן וגדעון סער לוטשים עיניים לתיק האוצר ואילו ישראל כץ מעוניין להמשיך בתפקידו כשר התחבורה. סילבן שלום עלושי לצאת למלחמה בנתניהו באמצעות תומכיו בליכוד אם מעמדו בממשלה ייפגע. סער עשוי לפנות את מקומו במשרד החינוך, לטובת מועמדו של לפיד, הרב שי פירון. ארדן עשוי להסתפק בתיק מורחב שיכלול את משרד התשתיות ואת תיק הגנת הסביבה שעליו הוא מופקד כיום.

בישראל ביתנו תמונת המצב דומה. המפלגה מינתה ארבעה שרים לפי מפתח של שר אחד לכל ארבעה חברי כנסת (ליברמן שפרש בינתיים, לנדאו, אהרונוביץ' ולנדבר). ליברמן הבטיח לשניים מחברי רשימתו, יאיר שמיר ופאינה קירשנבאום, שימונו לשרים. לשמיר הוא הבטיח תיק בכיר ולקירשנבאום את תיק החקלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ