ש"ס זכתה לתמיכה גבוהה בקרב הבדואים בנגב

בחלק מהיישובים הבדואים עקפה ש"ס מפלגות ערביות, ולעתים היתה המפלגה היהודית החזקה ביותר. התושבים מכחישים שהמפלגה סגרה עמם דיל מוקדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בחינת תוצאות הבחירות בכפרים הבדואים בנגב העלתה כי ש"ס היא המפלגה היהודית החזקה ביותר בחלק מהיישובים ובאחרים אף גברה על המפלגות הערביות. ביישוב תראבין, לדוגמה, הצביעו אמנם רק 35% מבעלי זכות הבחירה, אולם 60% מהם בחרו בש"ס וכך היא עקפה את רע"מ-תע"ל ואת בל"ד. בקלפי נוספת ליד תל שבע, השייכת גם היא לשבט תראבין, זכתה ש"ס לכמחצית מהקולות.

בני שבט תראבין מנמקים את הבחירה בש"ס במצע החברתי של המפלגה. "אני רואה את ש"ס כמפלגה של אנשים מתונים ומאמינים, שרק הם יכולים לעזור לנו", הסביר סולימאן תראבין, "אנחנו הולכים אתם כי הם היחידים שמלווים את השכבות החלשות שהממשלה שכחה". לדבריו, הבדואים מעוניינת בהתחזקות ש"ס כדי שתסכל ניסיונות פגיעה בתקציבים המיועדים לשכבות החלשות. "ערכו קיצוצים בקצבאות הביטוח הלאומי, וכך העניים אצלנו נהיו הרבה יותר עניים ועשירי המדינה התעשרו עוד יותר", הסביר, "אנחנו לא רוצים להיות כמו מצרים ומאמינים שש"ס, שהיא מפלגה בעלת ערכים, תצליח לעשות את השינוי. היא האור בקצה המנהרה שלנו ויכולה להחיות את אפשרות הפרנסה בכבוד". 

סולימאן הדגיש כי ההצבעה לש"ס נובעת מאידיאולוגיה והכחיש כי היא סגרה עסקאות עם האזרחים הבדואים. "הצבענו ש"ס כי בחנו את כל המפלגות וראינו שלא עמדו בשום הבטחה שנתנו לבוחרים שלהן", הוסיף, "רק ש"ס דאגה לבדואים: דרעי פיתח את הכפרים ותמיד נלחם עבורנו. הם דתיים, אמינים ודואגים לחלשים בחברה. לא קיבלנו מהם שום הבטחה".

ביישוב אבו קרינאת הצביעו כ-43% מבעלי זכות הבחירה. כ-40% מהקולות ניתנו לש"ס, שהגיעה למקום השני אחרי רע"מ-תע"ל. בכסייפה הצביעו כמחצית מבעלי זכות הבחירה, וש"ס דורגה שלישית ביישוב עם כארבעה אחוזי תמיכה. היא דורגה במקום זהה גם בשבט אבו רובייעה, על אף שהצביעו בו רק כ-15% מבעלי זכות הבחירה. 

ברהט, העיר הבדואית הגדולה ביותר, הצביעו כ-56% מבעלי זכות הבחירה. מרבית הקולות אמנם ניתנו לרע"מ-תע"ל, לבל"ד ולחד"ש, אולם ש"ס דורגה במקום הרביעי והיתה למפלגה היהודית החזקה ביותר עם 1.4% תמיכה. באופן מפתיע, אחריה דורגה הבית היהודי, שזכתה בכאחוז אחד. 

תושב הפזורה הבדואית העריך כי ש"ס זוכה לתמיכה ניכרת בקרב הבדואים משום ששר הפנים היוצא, חבר המפלגה אלי ישי, פיתח תשתיות רבות ביישוביהם. לדבריו, גם הצביון הדתי של המפלגה היה מניע משמעותי לתמיכה בה. "יש הרבה בדואים דתיים שמעדיפים רק מפלגה דתית, אפילו שהיא יהודית", הסביר. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ