זועבי: לפיד חסר עמוד שדרה פוליטי ויתמוך בחוקים גזעניים

חברת הכנסת מבל"ד אמרה את הדברים בתגובה להתבטאותו של יו"ר יש עתיד אתמול: "לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועביז"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמנם מקפיד לומר שהוא אינו שולל אף מפלגה, אבל אתמול (רביעי) דווקא יצא בהצהרה ששוללת ומכלילה את המפלגות הערביות. בהודעה שנתן מחוץ לביתו אמר: "שמעתי את הדיבורים על גוש חוסם. אני רוצה להוריד את הדבר הזה מן השולחן. אנחנו לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועביז, זה לא דבר שהולך לקרות...". 

לפיד אמנם התייחס בדבריו לפסילת האפשרות להקמת גוש חוסם וניסה להדוף את ה"ספין" שלדבריו יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', מנסה ליצור, אך חשף באמירתו את העובדה שאינו רואה עצמו שותף עם המפלגות הערביות, ובמיוחד עם ח"כ חנין זועבי שהשתתפה במשט המרמרה שהסתיים בעימות אלים בין חלק ממשתתפיו לכוחות צה"ל.

ח"כ זועבי הגדירה את התבטאותו של לפיד ככזו שנועדה לשמש "תעודת כשרות לכניסה לכנסת". "כמו שיו"ר העבודה ניסתה להבדיל את עצמה מגוש השמאל, לפיד לא רוצה שהאזרחים יתבלבלו ולכן בחר להגיד אמירה כזו" אמרה והוסיפה, "מאחר ואין לו אג'נדה ברורה ואין לו עמוד שדרה פוליטי וחברתי, הוא בחר למצב את עצמו ככוכב הכנסת החדשה בכרטיס כניסה קל מבחינתו - שהוא שונא את זועבי ומה שהיא מאמינה בו ושונא את הערבים ה'רעים' שמאמינים בדעותיה".

חנין זועבי מצביעה בנצרת, אמשצילום: עבדאללה שמא

עוד אומרת זועבי כי להבדיל מהתקשורת, האזרחים הערבים הפלסטינים בישראל "לא התבלבלו ולא ראו בלפיד כאיש שמאל או מרכז אלא איש ימין שמתנגד למתן זכויות לאזרחים הפלסטינים וכזה שיתמוך בהצעות חוק גזעניות כמו הצעת חוק ועדות הקבלה, בה תמכה קדימה במהלך הכנסת הקודמת".

במפגש עם סטודנטים בקריה האקדמית קרית אונו לפני כשבועיים, שנערך ביום שבו החליטה הכנסת לפסול את זועבי מהאפשרות להתמודד בכנסת ה- 19, אמר לפיד כי זו טעות.

לדברי לפיד, "היה דיון על הפסילה של זועבי ועל החבורה של מיכאל בן ארי. זה אולי נשמע לחלק מהאנשים משונה, אבל בעיניי הם דומים כתאומים, כי כל האנשים הקיצוניים נראים לי דומים, לא משנה מאיזה צד. אבל יש משהו שלא מכבד את עוצמתה הפנימית של מדינת ישראל ברעיון שאנחנו על פי חוק ננסה לסתום את הפה לאנשים שאנחנו שונאים את מה שהם אומרים. אני מתעב כל דבר שמייצגת חנין זועבי, אבל אני זוכר גם שחופש הביטוי נועד להגן על כל הדברים שאני מתעב, אחרת אין בו צורך".

לפיד הוסיף כי "אם אתה חלק מהמחנה הלאומי, אתה צריך להיות נגד הפסילה של חנין זועבי. מעליב בעיניי הרעיון שמישהו טוען שהיא מאיימת על מדינת ישראל. מדינת ישראל חזקה יותר מזה והלאומיות הישראלית לא נסדקת בגלל איזה גברת שאומרת דברים מעצבנים, או אפילו אחת כזאת שעלתה על המרמרה. אנחנו גדולים מזה והגאווה הלאומית היא זו שגורמת לי לא לרצות לפסול אותה".

מקום 13 במפלגת יש עתיד, ד"ר רות קלדרון, אמרה ל"הארץ" ששמעה על ההתבטאות של לפיד מאתמול, שלדבריה אינה אופיינית לו. "יאיר מעדיף לא לעשות גוש חוסם, אלא גוש בונה. אף פעם לא שמעתי דבר כזה או סוג של ביטול או גזענות מיאיר. זו לא המדיניות של יש עתיד. כל אדם שנבחר באופן דמוקרטי הוא מבחינתי שותף פוטנציאלי". ב"יש עתיד" סירבו להגיב על הדברים.

רון גרליץ ועו"ד עלי חיידר, מנכ"לים שותפים של עמותת סיכוי לשוויון אזרחי, אמרו בתגובה לדברי לפיד כי "בהתבטאות שלו בנוגע לחבירה אפשרית למפלגות המייצגות את האזרחים הערבים הראה יאיר לפיד שהוא למעשה פוסל שותפות עם האזרחים הערבים, והולך בדרכי החברים הקיצוניים של הכנסת היוצאת.

"דווקא מי שמציג עצמו כמבשר השינוי והפוליטיקה החדשה חושף מיד לאחר ההישג בקלפי עמדות מפלגות ומדירות כלפי הנציגים הבכירים של הציבור הערבי. לצערנו הרב, האיש שהבטיח להביא פוליטיקה חדשה ואזרחית מספק לנו כבר עכשיו סיסמאות ישנות ומפלגות".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ