בכירים בליכוד: נתניהו ורעייתו פועלים למנוע כניסת בנט לקואליציה

בליכוד חוששים מהאפשרות שישראל ביתנו תפרוש מהרשימה המשותפת ושוקלים לצרף את קדימה כדי לבסס עצמם כמפלגה הגדולה ביותר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים בליכוד טענו בסוף השבוע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ורעייתו שרה, פועלים למנוע את כניסתה של הבית היהודי לקואליציה, בשל מערכת היחסים האישית העכורה עם ראש המפלגה, נפתלי בנט. לדברי אחד הבכירים, הנחשב מקורב לראש הממשלה, נתניהו ורעייתו איבדו את אמונם בבנט. לטענתו, שרה נתניהו אף הטילה וטו על כניסתו של בנט לקואליציה ולהערכתו, "אם הדבר יתאפשר מבחינת הרכבת הממשלה, נתניהו בהחלט יעדיף שלא לכלול את בנט בממשלתו". ההערכות הן כי נתניהו מעדיף להקים קואליציה עם המפלגות ש"ס, יש עתיד, התנועה וקדימה.

בנט ונתניהו לא חשפו עד כה בפני הציבור את הרקע לעימות האישי ביניהם. מקור בסביבתו של נתניהו טען בסוף השבוע כי ראש הממשלה סימן את בנט – שהיה ראש לשכתו בעבר - כמי שעומד מאחורי הדלפת מידע לשורת תחקירים נגדו בתקשורת ובלשכת מבקר המדינה בשנים האחרונות, בהם תחקיר ערוץ 10 בפרשת ביבי טורס, תחקיר "ידיעות אחרונות" על התורמים של נתניהו ובדיקת המבקר והמשטרה בחשד שאיש העסקים החרדי דדי גראוכר העביר כסף לנתניהו באמצעות נהגו – פרשה שהמשטרה קבעה כי אין לה כל ראיות תומכות. בנט הכחיש בתוקף את הטענות האלה נגדו בימים האחרונים.

מקורב אחר לנתניהו טען כי לדחיקתו של בנט מהקואליציה יש סיבה אחרת: נתניהו מעוניין לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים, לפחות למראית עין, כדי להיתפש על ידי הקהילה הבינלאומית כמי שבאמת חותר לשלום. התנעה מחודשת של הדיאלוג הישראלי-פלסטיני היא גם אחד התנאים שהציבו יש עתיד והתנועה לכניסה לממשלת נתניהו. צירוף הבית היהודי, מפלגה ימנית קיצונית ששוללת כל פשרה טריטוריאלית, יקשה עליו את המהלך. בבית היהודי הבהירו בימים האחרונים כי חידוש המשא ומתן לא ימנע מהם חבירה לממשלת נתניהו, משום שלהערכתם, השיחות עם הפלסטינים לא יניבו דבר. אלא שבליכוד חוששים מהיום שבו נתניהו יידרש להפגין מחוות שונות כלפי הפלסטינים וייתקל בהתנגדות נחרצת מצד הבית היהודי.

נפתלי בנטצילום: אי–פי

בניגוד להערכות האלה, אחד משרי הליכוד העריך אתמול כי נתניהו יצרף בסופו של דבר את הבית היהודי לממשלתו. "נתניהו מעוניין בקואליציה רחבה ככל האפשר. בנט הוא פוליטיקאי שבוי. הוא תומך בכל מקרה בדרך הליכוד, ולא יכול לחבור לשום קואליציה אחרת. מהבחינה הזאת, הוא נוח מאוד לנתניהו. כל הדיבורים עכשיו על כך שבנט יידחק מן הקואליציה בגלל מניעים אישיים הם ספין שנועד לגרום לו להזיע ולגרום לקצת הנאה בבית משפחת נתניהו. אבל האמת היא שהדבר חסר משמעות בנושא הקואליציוני".

פוליטיקאי נוסף שעשוי למצוא את עצמו בממשלת נתניהו למרות מערכת יחסים רעועה עם נתניהו הוא יו"ר קדימה, שאול מופז. לאחר שקדימה זכתה בשני מנדטים, במערכת הפוליטית לא פוסלים את האפשרות שהליכוד, כמו גם יש עתיד, ינסו לבלוע את המפלגה המצומקת ובכך להגדיל את כוחן במשא ומתן הקואליציוני. המחיר עשוי להיות בדמות חזרתו של מופז לתפקיד משמעותי בממשלה הבאה. מקורות בקדימה אמרו אתמול כי יוזמות לא רשמיות ברוח זאת כבר הועברו לדרגים זוטרים במפלגה, אך פניות מבוססות בעניין עדיין לא נעשו. “זאת תקופה של גישושים, בינתיים לא קיבלנו שום הצעה רצינית", אמרו בכירים במפלגה.

שאול מופזצילום: מוטי מילרוד

אחד החששות בליכוד הוא מפני פרישה של ישראל ביתנו מהרשימה המשותפת. אביגדור ליברמן לא פסל השבוע את האפשרות ששתי המפלגות יתפצלו שוב בתוך כחודש, אך העריך כי הסיכויים לכך אינם גבוהים. אלא שאישים פוליטיים אמרו אתמול כי "ההצהרות האלה הן דרכו של ליברמן להפחיד את נתניהו לקראת המשא ומתן הקואליציוני, כדי להרוויח ממנו כמה שיותר תפקידים".

יחד עם זאת, בליכוד יודעים היטב כי אם ישראל ביתנו תפרוש, סיעת הליכוד בכנסת הנוכחית תמנה 20 ח"כים בלבד, רק אחד יותר מאשר יש עתיד. אם הליכוד יספח אל שורותיו את מופז ואת מס' 2 ברשימתו, ח"כ ישראל חסון, יגדל הפער מלפיד. אלא שחסון לא מתכוון בשום תסריט לחבור לליכוד באופן ישיר. לחלופין, לפיד עשוי לנסות ולאמץ את קדימה אל מפלגתו וכך לעקוף הלכה למעשה את מספר המנדטים של הליכוד ולהפוך למפלגה הגדולה בכנסת (אם אכן ייפרדו הליכוד וישראל ביתנו). רעיונות דומים הושמעו לאחרונה גם באשר לחיבור אפשרי של לפיד עם התנועה של ציפי לבני, המונה שישה מנדטים.

בכירים בליכוד לא פסלו אתמול את התסריטים האלה, אבל הדגישו שכוחה של קדימה היום כמעט זניח, וממילא היא אינה משמשת לשון מאזניים בהרכבת הממשלה כך שאין טעם לקנות את תמיכת חבריה במחיר גבוה. “ברור שעדיף להכניס את מופז, אבל אסור לנו לעשות זאת בכל מחיר. קדימה מונה היום בסך הכל שני מנדטים", אמר אתמול בכיר בליכוד שגם העריך שהאיחוד עם ישראל ביתנו רחוק מפירוק. בכיר אחר אמר אתמול, “מופז לא מכריע כיום לשום כיוון, לכן למה לנו לשלם לו ביוקר?”. 

מהבית היהודי נמסר בתגובה כי "יו"ר המפלגה נפתלי בנט לא הדליף ולא ידליף שום תחקיר שנעשה על ראש הממשלה. מדובר בשמועות המבוססות על שקר מוחלט שמטרתן לפגוע בקשר בין מר נתניהו לבין נפתלי בנט. ההחלטות והביקורת תמשיך להיות עניינית בלבד למען המטרות שלשמן נבחרנו ואנו מצפים מכולם לנהוג כך״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ