המהפך של שאול מופז: הפוליטיקאי הכי דחוי עשוי להפוך לשר מרכזי

יו"ר קדימה עבר בעור שיניו את אחוז החסימה, אך, כעת, בניסיון להפוך למפלגה הגדולה בכנסת, ינסו הן הליכוד והן יש עתיד לספח אליהן את המפלגה בת 2 המנדטים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ימים אחדים אחרי שיו"ר קדימה הצליח – בעור שיניו – להיכנס לכנסת ולזכות בשני מנדטים, עשוי ח"כ שאול מופז להפוך ל"סינדרלה” של הבחירות האחרונות: במערכת הפוליטית לא פוסלים את האפשרות שהליכוד, כמו גם יש עתיד, ינסו "לבלוע" את קדימה המצומקת ובכך להגדיל את כוחן במשא ומתן הקואליציוני. המחיר עשוי להיות בדמות חזרתו של מופז לתפקיד משמעותי בממשלה הבאה. גורמים בקדימה אמרו אתמול (שבת) כי יוזמות לא רשמיות ברוח זאת כבר הוצגו לדרגים זוטרים במפלגה, אך פניות מבוססות בנושא עדיין לא נעשו. "זאת תקופה של גישושים, בינתיים לא קיבלנו שום הצעה רצינית", אמרו בכירים במפלגה.

בליכוד חוששים מפני פרישה של ישראל ביתנו מהרשימה המשותפת. שר החוץ אביגדור ליברמן לא פסל בשבוע שעבר את האפשרות ששתי המפלגות יתפצלו שוב בתוך כחודש, אך העריך כי הסיכויים לכך אינם גבוהים. גורמים פוליטיים אמרו אתמול כי "ההצהרות האלה הן דרכו של ליברמן להפחיד את נתניהו לקראת המשא ומתן הקואליציוני כדי להרוויח ממנו כמה שיותר תפקידים".

יחד עם זאת, בליכוד יודעים היטב כי אם ישראל ביתנו תפרוש, סיעת הליכוד בכנסת הנוכחית תמנה 20 ח"כים בלבד, ח"כ אחד בלבד יותר מאשר יש עתיד. אם הליכוד יספח אל שורותיו את מופז ואת מס' 2 ברשימתו, ח"כ ישראל חסון, יגדל הפער מיאיר לפיד.

מופז, עם היוודע על כניסת קדימה לכנסתצילום: הדר כהן

לחלופין, לפיד עשוי לנסות ולאמץ את קדימה אל מפלגתו וכך לעקוף – הלכה למעשה – את מספר המנדטים של הליכוד ולהפוך למפלגה הגדולה בכנסת (ללא האיחוד עם ישראל ביתנו). רעיונות דומים הושמעו לאחרונה גם באשר לחיבור אפשרי של לפיד עם התנועה של ציפי לבני, המונה שישה מנדטים.

בכירים בליכוד לא פסלו בסוף השבוע האחרון את התסריטים הללו, אבל הדגישו כי כוחה של קדימה היום כמעט זניח, וכי ממילא היא אינה משמשת לשון מאזניים בהרכבת הממשלה כך שאין טעם "לקנות" את חבריה במחיר גבוה. "ברור שעדיף להכניס את מופז, אבל אסור לנו לעשות זאת בכל מחיר או תפקיד. קדימה מונה היום, בסך הכל, שני מנדטים", אמר אתמול בכיר בליכוד, שהעריך גם כי האיחוד עם ישראל ביתנו רחוק עדיין מפירוק. בכיר אחר במפלגה אמר אתמול: "מופז לא מכריע כיום לשום כיוון, לכן למה לנו לשלם לו ביוקר?".

הליכוד כבר "החזיר הביתה" בעבר סיעות מתפוררות ופוליטיקאים בצניחה. כך, ב-2003  נטמעה מפלגת ישראל בעלייה בראשות השר לשעבר נתן שרנסקי, בעקבות כישלונה בקלפיות. לאחר הבחירות ב-1977, התמזגה מפלגת שלומציון בראשות אריאל שרון עם מפלגת הליכוד, לאחר שזכתה בשני מנדטים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ