מפלגת יש עתיד: "לא נשב למשא ומתן עם נתן אשל"

כ-3,000 איש הצטרפו לדף פייסבוק נגד אשל. הח"כ המיועדת תמר זנדברג ליועמ"ש: "תורה לנתניהו לא לשלב את אשל בכל תפקיד ציבורי שהוא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במפלגת "יש עתיד" הודיעו הערב (ראשון) בתגובה למחאה שהתעוררה, כי לא יסכימו לנהל משא ומתן קואליציוני מול יועצו המודח של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נתן אשל. אשל חתם על הסדר טיעון לפיו הודה בהתנהגות לא הולמת כלפי עובדת לשכת ראש הממשלה ר', התפטר מתפקידו, והתחייב שלא לעבוד יותר בשירות הציבורי. אשל עצמו מכחיש כי בכוונתו לקחת חלק במשא ומתן, אם כי גורמים בליכוד טוענים כי למרות שאין לו תפקיד רשמי, הוא ישמש כ"שליח מיוחד" מטעם נתניהו למגעים הקואליציונים.

מקורבי אשל אמרו בתגובה להודעת "יש עתיד" כי אשל לא הגיע לבית משפט אבל נציגו למו"מ של לפיד, אורי שני, הורשע ב-1999 בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעבירה של הפרת אמונים בתאגיד בכך שעשה שימוש בנהגו במסגרת תפקיד כיו"ר עמידר, להסעת בנותיו. נגזרו עליו קנס בגובה עשרת אלפים שקלים ומאסר על תנאי.

קרוב ל-3,000 איש הצטרפו עד היום לעמוד הפייסבוק בשם "נתן אשל בלשכה – נשים מסרבות לממשלה". דף זה קורא לכל אחת מהמפלגות שעתידות להיכנס למשא ומתן עם מפלגת הליכוד-ביתנו על הרכבת הממשלה הבאה להציב תנאי מוקדם למגעים: דרישה שנתן אשל לא יהיה חלק מהם, "כי לא מנהלים משא ומתן עם עברייני מין". כמו כן, נפתחה עצומה מקוונת בנושא.

בהמשך לכך מתוכננת ליום חמישי הקרוב, בשעה חמש וחצי, הפגנה מול מצודת זאב, בקריאה כי "מי שמסכים לחזרתו של אשל לתפקיד, נותן יד לאלימות נגדנו! ואנחנו מסתכלות היטב מי מכשיר אלימות מינית נגד נשים".

נתן אשל, לפני כשנהצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי רויטל מדר (31) כותבת ופעילה פמיניסטית שיזמה את המחאה המדוברת, "בחמישי בערב במקרה קראתי על תוכניות המשא ומתן של הממשלה הבאה", סיפרה, "ועל כך שביבי החליט להחזיר את אשל שסולק מהשירות הציבורי דרך הדלת האחורית. זה נראה לי לא הגיוני, כל כך הרבה דיברו על פוליטיקה חדשה וישבו במשא ומתן עם עבריין מין? לפני שחושבים על שוויון בנטל שיבהירו שעם עבריין מין לא מתדיינים על כלום".

הפנייה ברשת היא לכל המפלגות, ובראשן "יש עתיד" שתכניס למשכן שמונה נשים ומפלגת "הבית היהודי" עם 3 חברות כנסת עתידיות. עד כה התקבלה תגובה אחת לפנייה, מצדו של חבר הכנסת המיועד הרב שי פירון מ"יש עתיד" שענה לגולשת שפנתה אליו אישית בעמוד הפייסבוק שלו במלים: "מבטיח לנסות".

נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה, הכחיש בימים האחרונים נמרצות את הדיווחים לפיהם הוא צפוי להתמנות כחבר בצוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד. גורמים בליכוד טענו בימים האחרונים כי אשל אמנם לא ימונה לתפקיד רשמי, אך הם מעוניינים להיעזר בשרותיו כ"שליח למשימות מיוחדות" ולתאם ציפיות בין ראש הממשלה לבין הסיעות השונות, זאת בשל האמון הרב בין נתניהו לאשל ולאור ניסיונו ארוך השנים של האחרון בתחזוקת סיעות הקואליציה של נתניהו.

אשל נחשב לציר שקישר לא פעם בין נתניהו לשר הביטחון אהוד ברק והיה אחד הסנדקים המרכזיים בכניסתה של קדימה לקואליציה בשנה שעברה. באופן רשמי, בליכוד מתכוונים למנות את עורכי הדין דוד שמרון ויצחק מולכו, והם בלבד, לנהל את המשא ומתן אחרי שראש הממשלה החליט להרחיק ממנו את השר גדעון סער, שהיה שותף לצוותים אלה בעבר. בליכוד טענו בימים האחרונים שההחלטה לא למנות את סער לתפקיד נובעת מאכזבתו של נתניהו מתפקודו של שר החינוך כראש מטה הבחירות של המפלגה.

במפלגות אחרות לא מיהרו להודיע שלא ינהלו משא ומתן עם אשל, ב"תנועה" בראשות ציםי לבני הגיבו בתשובה לשאלת "הארץ": "איננו מנהלים מו"מ קואליציוני בשלב זה. אם יתנהל, איננו בוחרים את נציגי הצד השני".בבית היהודי הגיבו כי אשל במילא אינו חלק מצוות המשא ומתן.

אתמול פנתה חברת הכנסת המיועדת, תמר זנדברג ממרצ, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה שיאכוף את הסדר הטיעון עליו חתם אשל: "תורה לראש הממשלה שלא לשלב את אשל בכל תפקיד ציבורי שהוא. שלח מסר ברור כי הטרדות מיניות ואלימות נגד נשים הינן עברות חמורות ופסולות, וכי לא תאפשר לאדם אשר הורחק מהשירות הציבורי בגין עברות אלו לחזור לתפקיד משפיע על חיי הציבור כאילו לא אירע דבר".

זנדברג כתבה עוד ליועמ"ש כי "עובדה זו הינה זלזול בביטחונן של נשים ובחומרת מעשיו של אשל, אשר נעשו בתוך משרדי הממשלה. חזרתו בדלת האחורית ובניגוד לרוח הסדר הטיעון מכשירה אלימות כנגד נשים, ומשדרת מסר כי עברות מסוג זה אינן חמורות דיין על מנת לאכוף אותן, וכי הסדר הטיעון מועד להפרה".

חברת הכנסת המיועדת הזכירה ליועץ כי עם היוודע הסדר הטיעון התבטא בעיתונות כי "הרחקתו של אשל משירות המדינה וענישתו 'מהווה מסר ערכי כלפי כל עובדי המדינה, בכירים ככל שיהיו, שלפיו אין לעבור לסדר היום על תופעות כמו אלה שנמסר בחקירה'".
במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עם אשל, סוכם על העמדתו לדין משמעתי וקבלת עונש של נזיפה חמורה, תמורת התפטרותו משירות המדינה והתחייבות כי לא ישוב אליו בעתיד.

אשל הודה כי פיתח וקיים קשר של קרבה יתירה מצדו כלפי ר', עובדת שהיתה כפופה לו, בדרך שאינה ראויה ואינה מקובלת בין ממונה לכפופה בשירות המדינה. הוא הודה כי דרך זו כללה פגיעה בר' ובצנעת הפרט שלה, על ידי כניסה למחשב שלה שלא ברשותה, מסירת מידע אישי הנוגע לה לגורמים שונים בלשכה, מבלי שהיתה כל סיבה מקצועית למסירת המידע וצילומה באופן לא מקובל באירועים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ