לא מתעסקים עם הג'יהאד הפמיניסטי

כוונתו של נתניהו לשתף את אשל במשא ומתן להרכבת הממשלה שידרה צפצוף ארוך על חומרתן של עבירות מין - ויריקה בפרצופן של הנשים

צפי סער
צפי סער
צפי סער
צפי סער

לא עברו אלא ימים ספורים מהבחירות, וכבר צץ מבחן ל"פוליטיקה החדשה" שהבטיחו מקצת הנבחרים הטריים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תכנן למנות את נתן אשל - שסולק מתפקיד ראש הסגל בלשכתו ומהשירות הציבורי לאחר שימוע שבו הודה כי הטריד עובדת - לצוות המשא ומתן הקואליציוני.

נתניהו הוא לבטח פוליטיקאי מנוסה, אבל נראה שהוא לא הביא בחשבון גורם אחד: הג'יהאד הפמיניסטי. הביטוי הזה, שהגתה חברת כנסת חשוכה ונשכחת, תפס היטב בקרב הקהל שאליו התייחס.

עד מהרה התארגנה מחאה נגד מינוי אשל, תחילה ברשת, ביוזמתה של הפעילה הפמיניסטית רויטל מדר. שורה ארוכה של חברי כנסת, בעיקר אלה שמפלגותיהם עומדות להשתתף במשא ומתן כמו אנשי יש עתיד, קיבלו פניות והתבקשו לצאת נגד המינוי.

חברת הכנסת המיועדת תמר זנדברג (מרצ) קראה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, להורות לנתניהו לא לשלב את אשל בצוות המשא ומתן. העצומה נגד המינוי גרפה כמעט 3,000 חתימות. תוכננה הפגנה מול מצודת זאב, מטה הליכוד, בתל אביב.

הלחץ פעל: יש עתיד הודיעה כי לא תשב עם אשל לשולחן המשא ומתן. נראה כי השתתפותו במו"מ סוכלה איפוא – לפחות מבחינה פורמלית. אפשר היה לקוות כי נתניהו יבין אף הוא עד כמה לא ראוי לשתפו גם מאחורי הקלעים, אם יש כוונה כזאת; אבל אם היה מייחס לכך חשיבות כלל לא היה מתכנן לעשות זאת מלכתחילה.

אלא שנתניהו מתנהג בעניין הזה כאיש העולם הישן. נו, איזו מישהי הוטרדה, אולי צילמו אותה מתחת לחצאית, אבל יש דברים חשובים יותר. קואליציה למשל. כוונתו לשתף את אשל במשא ומתן להרכבת הממשלה שידרה צפצוף ארוך של השלטון על חומרתן של עבירות מין – ויריקה בפרצופן של נשים.

כל זה, התברר עתה, אינו מקובל עוד. הצלחת המחאה היא עדות לעוצמה האזרחית של נשים, וגם גברים, שאומרות: לא עוד; לא נסכים לכך שנשים ימשיכו להיות יעד להטרדה ולאלימות. ולא נשתוק. ומי שלא יפנים את השינוי – יהיה לו עסק אתנו. עם הג'יהאד הפמיניסטי, אלא מה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ