נתן אשל מאיים בתביעה נגד יוזמות הקמפיין נגדו

ראש לשכת נתניהו לשעבר, שפרש בהסדר טיעון, דרש התנצלות בגלל יוזמה הקוראת למפלגות לא לקחת חלק במו"מ במידה ויהיה מעורב. "לא הטרדתי מינית"

טלילה נשר
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר
ברק רביד

נתן אשל התקשר הבוקר (שני) לרויטל מדר, שפתחה בקמפיין נגד מעורבותו במשא ומתן הקואליציוני, משום שהודה בהתנהגות לא הולמת עם ר' בעת שהשניים עבדו בלשכת ראש הממשלה. לאחר שהתגלה המקרה, אשל התפטר מתפקידו והתחייב שלא לעבוד יותר בשירות הציבורי. אשל דרש ממדר שתתנצל עד לשעה 11:00 על דבריה לפיהם הוא הטריד מינית את ר', ולא, יגיש נגדה תביעת דיבה. אשל פנה הבוקר גם לחברת הכנסת המיועדת מטעם מרצ, תמר זנדברג, דרש את התנצלותה ואיים להגיש נגדה תביעת דיבה בשל אותה הסיבה. זנדברג פנתה שלשום ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיאכוף את הסדר הטיעון עליו חתם אשל ויורה לא לשלב אותו בכל תפקיד ציבורי,

"אשל התקשר אלי ואמר שלא הטריד מינית אף אחת וביקש התנצלות עד השעה 11:00", סיפרה מדר ל"הארץ". "הוא איים שאם לא אתנצל הוא יגיש תביעת דיבה נגדי. הבהרתי לו שזה לא יקרה ושיש לי את האמצעים לעמוד מולו". אשל עצמו סיפר ל"הארץ" כי מדר אמרה לו שאין בכוונתה להתנצל. לדבריו, בשיחתו עם זנדברג אמרה האחרונה כי אם משהו מדבריה לא היה נכון עובדתית, היא חוזרת בה.

רויטל מדר היא פעילה פמיניסטית שהחלה בפייסבוק מחאה נגד מעורבותו המסתמנת של אשל במשא ומתן הקואליציוני. למעלה מ-4,000 איש הצטרפו עד היום לעמוד הפייסבוק שפתחה, "נתן אשל בלשכה – נשים מסרבות לממשלה". דף זה קורא לכל אחת מהמפלגות שעתידות להיכנס למשא ומתן קואליציוני עם הליכוד-ישראל להציב תנאי מוקדם למגעים: דרישה שנתן אשל לא יהיה חלק מהם. כמו כן, נפתחה עצומה מקוונת בנושא. מפלגת "יש עתיד" היא הראשונה מבין המפלגות שהודיעה כי היא נענית לדרישה.

מדר מכירה בעובדה שפורמלית הכינויו "עבריין מין" אינה עולה בקנה אחד עם הסדר הטיעון שחתם עליו אשל. ראש לשכת נתניהו לשעבר הודה כי פיתח וקיים קשר של קרבה יתירה מצדו כלפי ר', עובדת שהיתה כפופה לו, בדרך שאינה ראויה ואינה מקובלת בין ממונה לכפופה בשירות המדינה. הוא הודה כי דרך זו כללה פגיעה בר' ובצנעת הפרט שלה, על ידי כניסה למחשב שלה שלא ברשותה, מסירת מידע אישי הנוגע לה לגורמים שונים בלשכה, מבלי שהיתה כל סיבה מקצועית למסירת המידע וצילומה באופן לא מקובל באירועים שונים.

נתן אשל,לפני כשנהצילום: אוליבייה פיטוסי

"אלה הגדרות שאני כאשה, שיודעת היטב מהן תקיפות והתקפות מיניות, לא חושבת שיש להן מקום", אמרה מדר. "העובדה שסוגרים עם אנשים הסדר טיעון לא אומר שלצלם מישהי מתחת לחצאית זו לא הטרדה מינית. המעשה הוא עברייני גם אם נסגר הסכם. ברור שהמעשה של אשל שונה מזה של משה קצב. אנחנו גם לא מבקשות שאשל ייכנס לכלא. אבל, יש חוט מקשר ומאוד ברור שעובר בין הטרדה מינית כזו או אחרת: יצירת מרחבי עבודה שבהן נשים מרגישות לא בטוחות, שניהם נתפסים בעיני כעברייני מין".

בעקבות פנייתו של אשל אליה, פרסמה זנדברג הודעה בפייסבוק: "אתמול הוא איים עליי בדיבה והיום על רויטל מדר האמיצה. מסתבר שהוא ממשיך באותה דרך שהביאה אותו לעזוב את השירות הציבורי תוך התחייבות שלא ישוב. הפרקטיקה של כיבוס עברות מין לכדי עברות משמעת והתנהגות 'לא ראויה' מוכרת ממקרים רבים בעבר, כמו גם השיטות של רדיפת האמיצות והאמיצים שמרימים קולם. אנחנו מבקשות דבר פשוט: פטרו אותנו מנוכחותו בחיים הציבוריים של נתן אשל, כפי שנקבע בהסדר הטיעון".

אשל עצמו הכחיש בימים האחרונים נמרצות את הדיווחים לפיהם הוא צפוי להתמנות כחבר בצוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד. יחד עם זאת, גורמים בליכוד טענו באחרונה כי אשל אמנם לא ימונה לתפקיד רשמי, אך הם מעוניינים להיעזר בשרותיו כ"שליח למשימות מיוחדות" ולתאם ציפיות בין ראש הממשלה לבין הסיעות השונות, זאת בשל האמון הרב בין נתניהו לאשל ולאור ניסיונו ארוך השנים של האחרון בתחזוקת סיעות הקואליציה של נתניהו.

הדי המחאה נגד אשל הובילו את מדר ליציאה למאבק נוסף: "מבושמות מהניצחון, ומבינות שיש בכוחנו לשנות נורמות במקום הזה, אנחנו עוברות לעבריין המין הבא שבוחש בעתידנו. הפעם מדובר באיש הסוד של ציפי לבני, חיים רמון" – כתבה בעמוד חדש שפתחה ברשת החברתית.

"בימים האחרונים נודע במקומות שונים כי רמון הוא זה שמנהל את המשא ומתן הקואליציוני מטעם התנועה... הפרטים כאן עדיין פחות ברורים, כן ברור באופן חד משמעי, שבדומה לביבי, גם ציפי לבני מכשירה עברייני מין, ולא חושבת שיש להרחיקם מהחברה בכלל ומהחיים הציבוריים בפרט".

"זה לא צריך להפתיע", כתבה מדר, "שכן הבוקר בכתבה ב'הארץ' שסיקרה את המאבק נגד אשל, 'התנועה' אמרה את הדברים הבאים כשנשאלה האם תשב למשא ומתן עם אשל. "איננו מנהלים מו"מ קואליציוני בשלב זה. אם יתנהל, איננו בוחרים את נציגי הצד השני".

מדר ופעילות נוספות מודעות להבדל בין שני המקרים מבחינה משפטית: "על רמון לא הוטל קלון, ובמובן זה הוא רשאי לקחת חלק בחיים הציבוריים. עם זאת, לנו עניין הקלון לא משנה, שכן אנחנו חושבות שמרחב בטוח לנשים - אם פרטי ואם ציבורי - מחייב שעברייני מין עם או בלי קלון יורחקו מהחיים הציבוריים, ולא יבחשו בעתידנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ