מפלגת העבודה החליטה: נשארים באופוזיציה

חברי הסיעה נפגשו לראשונה מאז הבחירות. ״הרוב התנגדו לכניסה לקואליציה", אמר אחד הח"כים, "אלה שרצו להביע תמיכה במהלך כזה השתיקו את עצמם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתום דיון שנמשך כשלוש שעות, החליטו היום (שני) חברי הכנסת הנבחרים של מפלגת העבודה שלא להצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו. בניגוד לחלק מההערכות, הסכינים לא נשלפו ואיש בדיון לא ערער על מנהיגותה של היו"ר, שלי יחימוביץ', חרף הכישלון בבחירות. ״זה היה אירוע מאוד מנומס״, אמר אחד מחברי הכנסת לעתיד בנימה מאוכזבת. ״הביקורת על הקמפיין היתה מאוד מעודנת. אנשים לא נכנסו האחד לדברי השני. דיברנו בעיקר על כך שלא שיתפו אותנו בקבלת ההחלטות״. ח"כ אחר אמר כי “לשלי אסור לנוח על זרי הדפנה. הדיון היה ראוי וענייני, אבל כל דבר בעתו. יש הרבה ביקורת עליה, אבל יהיה לנו מספיק זמן ללבן את הנושאים האלה מבלי להצטייר כמי שתוקעים סכינים בגב".

בדיון כמעט שלא נשמעו קריאות להצטרפות לממשלת נתניהו. הח"כ לעתיד, אראל מרגלית, היה הדובר המרכזי שקרא לנהל דיון על אפשרות של חבירה לנתניהו. מרגלית העריך בימים האחרונים שניתן להגיע להבנות בתוך גוש המרכז ולכפות אותן על ממשלה בראשות נתניהו. ח"כים ותיקים יותר, בהם איתן כבל ויצחק הרצוג, שעשויים לפי הערכות להתמודד על הנהגת העבודה בקרוב, לא התבטאו באופן מפורש בעניין.

״רוב המשתתפים תקפו באופן נחרץ את הכניסה לקואליציה", אמר אחד הח"כים שהעדיף להישאר בעילום שם. "כך שגם כאלה שרצו להביע תמיכה במהלך כזה הרגישו שזאת לא הבמה המתאימה. הם השתיקו את עצמם". יחימוביץ' פתחה את הדיון והבהירה שלא יתקיים משא ומתן עם נתניהו.

שלי יחימוביץ', בצאתה מישיבת הסיעה. היוםצילום: תומר אפלבאום

כמה מהנוכחים התקוממו, בהם גם ח"כ לעתיד מיקי רוזנטל. “אנחנו רוצים להיות חלק מקבלת ההחלטות. יחימוביץ' לא הביאה את הדברים לדיון, אלא הודיעה על הדברים כעמדה סופית", הסביר אחד מהנוכחים שדווקא מתנגד לכניסה לקואליציה. המשתתפים בישיבה העלו שורה ארוכה של טענות נגד הקמפיין הכושל של מפלגת העבודה: ההחלטה להפנות עורף לנושא המדיני, הפנייה לסיסמאות כלכליות שהרתיעו בוחרים וההתעלמות הכמעט מוחלטת מרשימת העבודה בתשדירי המפלגה. “אני מקווה שיחימוביץ' הבינה מהדיון שסגנון ניהול המפלגה יצטרך להשתנות מאוד. אנשים לא אוהבים את ההתנהלות הצנטרליסטית והריכוזית שלה. ניהול מפלגה צריך להיעשות כעבודת צוות", אמר אחד מחברי הכנסת הוותיקים.

שני חברי הסיעה החדשה שהיו בין מנהיגי המחאה החברתית, סתיו שפיר ואיציק שמולי, דרשו לפתח את העבודה כאלטרנטיבה שלטונית מתוך ספסלי האופוזיציה. ״לא יצאנו למחאה ולא נכנסתי לפוליטיקה כדי לסייע כעת לאותה מדיניות מכוערת שנתניהו ושותפיו מקדמים״, אמרה שפיר והוסיפה, ״אנחנו כאן כדי להציב אלטרנטיבה, ואם הציבור החליט שמקומנו באופוזיציה, שם נהיה״.

לדברי שמולי, ״רק לפני פחות מחודש נתנה הסיעה הזו התחייבות פה אחד כלפי הציבור בדבר היותנו אלטרנטיבה לנתניהו ושלא נשב עמו בממשלה. מהמקום שממנו אני מגיע הבטחות כאלו צריך לדעת לקיים. האם באמת השתנו הנסיבות? האם אנחנו יכולים להסתכל לבוחרים שלנו בעיניים ולהגיד שיש ביכולתנו עם 15 מנדטים בסך הכל להשפיע על מדיניות הממשלה? הרי אנחנו יודעים שזה לא המצב כשאוטוטו התקציב והגזירות כבר בפתח״.

מיקי רוזנטל תקף גם הוא את האפשרות לחבירה לממשלת ליכוד. לדבריו, "מפלגת העבודה הצטרפה לרוב הממשלות בשנים האחרונות ולא הצליחה להשפיע על דרכן, אך העניקה לגיטימציה לדרכו של נתניהו. לא עוד. עמדתי מקבלת משנה תוקף לאור התחייבותנו במהלך מערכת הבחירות ובייחוד לאור תוצאות הבחירות - העם החליט שאנחנו נלך לאופוזיציה ואנחנו נלך לאופוזיציה”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ