היי, זה נתקה |

נתן אשל הוא רק נער השליחויות, הבעיה היא בשולח

העובדה שנתניהו ייעד את אשל לשמש מנהל צוות המו"מ הקואליציוני, מוכיחה כי ראש הממשלה לא הפנים את הלקח העיקרי ממערכת הבחירות: "זו פוליטיקה חדשה, טמבל!"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

טעותו המביכה של נתן אשל, שמכל תיבות הדוא"ל השגויות בעולם, איתרע גורלו ליפול דווקא על זו של שלי יחימוביץ', מציגה אותו כשלימזל מן ההפטרה, או מן העיירה. במונחים מודרניים יותר, אשל הוא שילוב של ג'ורג' מסיינפלד ומיסטר בין.

אף תוכנית סאטירה עכשווית לא היתה חשה בנוח להעלות מערכון שבו מכתב מאשל ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, הנושא בקשת הכשר לפעילות אקס-טריטוריאלית, מגיע בטעות לראש האופוזיציה המיועדת.

אך אשל אינו הסיפור. הוא רק נער השליחויות. הבעיה היא בשולח, בבוס. העובדה שנתניהו ייעד את אשל, שעזב את השרות הציבורי בקלון, לשמש מנהל צוות המו"מ הקואליציוני או למצער חבר בכיר בו מוכיחה כי ראש הממשלה לא הפנים עדיין את הלקח העיקרי ממערכת הבחירות, שאם ננסח אותו בשתי מילים הן יהיו: "פוליטיקה חדשה." ובארבע מילים: "זו פוליטיקה חדשה, טמבל!"

אשל ונתניהוצילום: תומר אפלבאום

המחשבה שנתן אשל יהיה האיש שיתזז בין נתניהו ליאיר לפיד, היא התגלמותה של הפוליטיקה הישנה, במלוא ארכאיותה. אשל בוודאי היה מתקבל בשמחה ובזרועות פתוחות אצל אהוד ברק, יעקב (כצ'לה) כץ, אריה דרעי או יענקלה ליצמן. מן הסתם גם אצל ציפי לבני. לא אצל לפיד, בטח לא אצל יחימוביץ' או אצל זהבה גלאון. לכללי המשחק האלה, נתניהו מתקשה להסתגל. לא נורא. הוא ילמד, כמו תמיד אצלו, בדרך הקשה, בלחצם של כוחות השוק.

חרף כל ההכחשות, נתניהו ייעד לאשל, איש אמונו מאז ולעולם, תפקיד מרכזי במו"מ המורכב שעומד להיפתח. רק הסערה הציבורית שהתעוררה בימים האחרונים הזיזה את אשל הצידה. כמו בפעמים קודמות, נתניהו התגלה גם בפרשה הזו כמנהיג תלותי, מנותק מהעולם החיצון, קהה חושים ונתון למרות. הוא חי לו בבועה השקופה, המשוריינת והמאובטחת במשרד רה"מ, והוא חושב שגם אחרי ה-22 בינואר לא קרה כלום והיקום ממשיך להתנהל על פי דרכו שלו.

בפרשת אשל החדשה צריכה להישאל שאלה נוספת, כמה שאלות יותר נכון, לגבי התנהלותה של הנמענת למייל, עורכת דין שלומית ברנע פרגו היועצת המשפטית של משרד רה"מ. 1. מה פתאום אשל, אזרח פרטי, מבקש חוות דעת מעובדת ציבור, יועצת משפטית במשרד הממשלתי החשוב במדינה? אנחנו חשבנו שהיא מקבלת שכר כדי לייעץ למעסיק שלה, ראש הממשלה. אשל לא רק ביקש, הוא גם זכה לתשובה ממנה, לפיה "אין מגבלות על פעילות מחוץ לשרות המדינה" (עם זאת, היא הציעה לו "למען הזהירות" כלשונה, לפנות גם לנציבות שירות המדינה).

שאלה 2: ברנע-פרגו היא שומרת הסף ונציגת שלטון החוק במשרד רה"מ. ככזו, היא מחויבת קודם כל למתלוננת, לנפגעת בפרשת אשל, הלוא היא העובדת ר', שעדיין עובדת במשרד רה"מ.

כפי שנחשף לפני כמה ימים בידיעות אחרונות, ברנע-פרגו גם נפגשה לאחרונה עם אשל. מה אמורה לחשוב אותה ר', לנוכח מפגן היחסים החמים והידידותיים בין "נתקה" ל"שלומית-מה-שלומך-ואיך-העניינים"?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ