מסתמן: לפיד ידרוש את ועדת הכספים ומשרד השיכון כתנאי לישיבה בממשלה

הוועדה החשובה והמשפיעה בכנסת היתה בשליטת החרדים בשנים האחרונות. מקור ביש עתיד: חרדי בראשות הוועדה יעשה ככל העולה על רוחו ויתקע הכל

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

רגע לפני תחילתו של מצעד הסיעות אל נשיא המדינה, וימים ספורים לפני פתיחתו הרשמית של המשא ומתן הקואליציוני, מסתמן כי מפלגת יש עתיד בראשותו של יאיר לפיד תתבע מראש הממשלה המכהן והמיועד בנימין נתניהו לקבל לידיה את ראשות ועדת הכספים של הכנסת. זאת, בנוסף לשורה של משרדים כלכליים-חברתיים, בהם משרד הבינוי והשיכון. כיום ובשנים האחרונות, עומד בראש הוועדה ח"כ משה גפני מסיעת יהדות התורה. לפניו כיהן בתפקיד עמיתו לסיעה, ח"כ יעקב ליצמן.

מקורות המקורבים לצוות המו"מ הקואליציוני של יש עתיד, אמרו אתמול כי ועדת הכספים היא למעשה הברז הראשי של ויסות העברות הכספים במדינה. "בקמפיין שאלנו איפה הכסף, ואין ספק שהכסף עובר בוועדה הזו", הסבירו. "אין טעם לקבל תיקים חשובים, אם בראשות הוועדה יעמוד ח"כ חרדי שיעשה ככל העולה על רוחו, ויתקע את פעילות המשרדים, בהתאם לסדר יום פוליטי שונה לחלוטין מזה של רוב אזרחי המדינה".

ועדת הכספים היא החשובה והמשפיעה בכנסת, לצדה של ועדת החוץ והביטחון. היא דנה בתקציב המדינה, היא אחראית על העברת מאות מיליוני שקלים לגופים ולמגזרים שונים, היא עוסקת גם במסים ובתקנות, וכן בהכנסות ובהוצאות המדינה. יו"ר הוועדה נחשב לאחד הח"כים החשובים במשכן וכמי שמעמדו אינו פחות מזה של שר.

לפיד. ועדת הכספים היא התשובה לשאלה "מאיפה הכסף"צילום: אוליבייה פיטוסי

  להעברת הוועדה לידי נציג של יש עתיד יש לא רק משמעות מעשית אלא גם סמלית: במשך שנים רבות עמד בראש הוועדה ח"כ מטעם הסיעה החרדית האשכנזית, אגודת ישראל או יהדות התורה. חבריה ראו ורואים בראשות הוועדה את נחלתם הפרטית, ולעתים קרובות יעדיפו אותה על פני משרד ממשלתי. כך הם מצליחים לדאוג לאינטרס הסיעה ולהעביר תקציבים לישיבות חרדיות.

  ההערכה כרגע במערכת הפוליטית היא שיהדות התורה לא תהיה חלק מהממשלה הבאה, בגלל הפערים האדירים בינה לבין יש עתיד בנושא גיוס חרדים.

  מיש עתיד נמסר אמש כי "בשלב זה, המפלגה אינה עוסקת בתפקידים אלא בערכים", כשהערך החשוב והמכריע מכל הוא השוויון בנטל, שעליו תקום או תיפול השתתפותה של המפלגה בממשלה הבאה.


  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ