לפיד ובנט ימליצו לפרס על נתניהו כראש ממשלה

מרבית חברי הכנסת צפויים לתמוך בפני הנשיא בהטלת מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על נתניהו. העבודה, מרצ, התנועה והערבים לא ימליצו על אף ח"כ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, שמעון פרס, צפוי לפתוח היום (רביעי) בסבב התייעצויות עם נציגי המפלגות שיאיישו את הכנסת ה-19, לקראת החלטתו על זהות המועמד שיתבקש להרכיב את הממשלה הבאה.

מרבית חברי הכנסת צפויים להמליץ לנשיא על מינויו של בנימין נתניהו לתפקיד ראש ממשלה. כך, לצד הליכוד ביתנו, גם יש עתיד, ש"ס, הבית היהודי וקדימה כבר הודיעו שבכוונתם להמליץ על נתניהו. העבודה, מרצ, התנועה, חד"ש, רע"ם-תע"ל ובל"ד החליטו שלא להמליץ על אף מועמד.

נציגי הליכוד-ביתנו ומפלגת יש עתיד צפויים להגיע ראשונים לנשיא, היום בשעות הערב, בהיותן המפלגות הגדולות בכנסת הבאה. בבית הנשיא הבהירו שפרס מעוניין בסבב קצר ותכליתי שיימשך יומיים בלבד, וכי אין בכוונתו לנצל את שבעת הימים שמקצה לו החוק לשם כך.

מחר יגיעו לנשיא שאר נציגי הסיעות. הנשיא צפוי להכריז על זהות המועמד עד ליום שישי הקרוב, ורק לאחר מכן ניתן יהיה לפתוח באופן רשמי במשא ומתן הקואליציוני.

נשיא המדינה שמעון פרס מצביע בירושליםצילום: רויטרס

ערב פתיחת המגעים על הרכבת הממשלה הבאה, מתברר כי מנהיגי רשימות יש עתיד והבית היהודי, יאיר לפיד ונפתלי בנט, מחזקים את שיתוף הפעולה ביניהם. המטרה: לייצר ציר משותף לקראת הכניסה לקואליציה, המתבסס על קידום החוק לשוויון בנטל. דובריהם של השניים לא הכחישו אתמול כי לפיד ובנט קיימו פגישה משותפת, ומסרו בהודעות זהות שנשלחו לכתבים: ״איננו מתייחסים בתקשורת לנושאים הנוגעים למשא ומתן הקואליציוני״

החיבור בין לפיד לבנט הוא איתות ברור לנתניהו, על רקע הציר שמגבשות בימים אלה המפלגות החרדיות, ש״ס ויהדות התורה, שהחלו לפעול במשותף בניסיון להגדיל את כוחן היחסי ולשפר את סיכוייהן להיכנס לממשלה הבאה. בשתי המפלגות אף החלו לבחון חלופות לחוק של לפיד בניסיון לגבש פשרה שתקל על הצטרפותן לקואליציה. ואולם במערכת הפוליטית העריכו בימים האחרונים כי הסיכויים שהגוש החרדי יצליח לכפות את עמדתו קלושים. על פי הערכות, יהדות התורה תתקשה להשתלב בקואליציית ״שוויון בנטל״, אם תקום, בעוד סיכוייה של ש"ס לתפוס כסאות סביב שולחן הממשלה הבאה גבוהים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ