המו"מ הקואליציוני: נפתח מרתון ההתייעצויות אצל פרס

נציגי הליכוד-ביתנו ויש עתיד הגיעו ראשונים והמליצו על נתניהו לתפקיד ראש הממשלה. הנשיא התחייב: אשלים את ההליך בדחיפות הנדרשת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, הגיש הערב (רביעי) את תוצאות הבחירות הרשמיות לידיו של נשיא המדינה, שמעון פרס. הטקס הקצר פתח את מרתון ההתייעצויות של הנשיא עם נציגי המפלגות שנבחרו לקראת הטלת משימת הרכבת הממשלה על המועמד שיבחר. "קיווינו להגיע ל-70 אחוזי הצבעה, אבל גם 68 אחוזים זה בדרך", פתח רובינשטיין והזכיר את קמפיין "משטרת הקיטורים" בו השקיעה הוועדה כדי להעלות את אחוז ההצבעה בישראל.  הנשיא צפוי להכריז על זהות המועמד עד ליום שישי הקרוב, ורק לאחר מכן ניתן יהיה לפתוח באופן רשמי במשא ומתן הקואליציוני.

נציגי הליכוד-ביתנו הגיעו הערב ראשונים לנשיא, והמליצו על יו"ר הליכוד בנימין נתניהו לתפקיד ראש הממשלה. "תוצאות הבחירות ברורות. אנחנו שואפים לממשלה רחבה ויציבה", אמר השר גדעון סער. סביב השולחן ישבו סער, השר גלעד ארדן וחברי הכנסת זאב אלקין (ליכוד), דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו). בעוד שהמפלגות השונות צפויות לשלוח את ראשיהן בראש המשלחות לנשיא, הליכוד ביתנו הסתפקה בדרגים נמוכים יותר ולא שיגרה את נתניהו או את יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן למשכן.

לאחר שנציגי הליכוד-ביתנו עזבו את המשכן, התייצבו במקום נציגי מפלגת יש עתיד ובראשם יו"ר התנועה יאיר לפיד, שהביע גם הוא תמיכה במינוי נתניהו לתפקיד ראש הממשלה. בניגוד לציפיות בגוש המרכז-שמאל, מדבריו של לפיד השתמע שמלכתחילה לא היה סיכוי שיצהיר על מועמד אחר. "במצע יש עתיד כתוב שראש המפלגה הגדולה ביותר צריך להיות ראש הממשלה. נתניהו עומד בראש המפלגה הגדולה ואנחנו ממליצים עליו כראש ממשלה", אמר לפיד לנשיא.

הנשיא פרס עם נציגי הליכוד ביתנוצילום: רויטרס

פרס ניצל את המפגש בין השניים כדי לברך את לפיד וסיעתו על ההישג בבחירות.  "גם אני ניסיתי להקים מפלגה ויצאנו מהניסיון הזה בשן ועין יחסית אליכם", נזכר פרס בחיוך מריר. אחר כך בירך את חברי מפלגתו של לפיד שנכחו בחדר ואמר: "אני מברך אתכם על הפרופורציה בין גברים לנשים ברשימה שלכם ועל כך שכולכם פנים חדשות".

בנוסף לשתי המפלגות הגדולות שהתייצבו הערב אצל הנשיא, מרבית חברי הכנסת צפויים להמליץ על מינויו של נתניהו לתפקיד ראש ממשלה. כך, לצד הליכוד ביתנו ויש עתיד, גם ש"ס, הבית היהודי וקדימה כבר הודיעו שבכוונתם להמליץ על נתניהו. העבודה, מרצ, התנועה, חד"ש, רע"ם-תע"ל ובל"ד החליטו שלא להמליץ על אף מועמד.

רובינשטיין ציין במהלך הגשת התוצאות לנשיא מוקדם יותר הערב כי "מספר הקולות הפסולים עומד על כארבעים אלף, אבל 270 אלף קולות הלכו לרשימות שלא נכנסו לכנסת. מדובר באובדן של עשרה מנדטים". הוא מתח ביקורת על חוק הבחירות הקיים, שאיננו תואם את המציאות התקשורתית בישראל והתבדח עם פרס כשהזכיר שהחוק נכנס לתוקפו בשנת 1959, השנה בה נכנס פרס לראשונה לכנסת. "יש לקחים שראוי להפיק תוך הליכה עם רוח העידן בתחום המתפתח של וירטואליה וסלולריה. אנו שומעים תעמולה עד אין קץ ואכיפת האיסור קשה במיוחד עד בלתי אפשרית".

נשיא המדינה, פרס, הצהיר שבכוונתו להשלים את ההתייעצויות בהקדם האפשרי. "אשתדל לעשות זאת בדחיפות הנדרשת, מבלי לקפח את האפשרות המלאה של כל אחת מהסיעות להשמיע את עמדתה במלואה", אמר הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ