פרס שוקל לתווך בין החרדים לשאר המפלגות בנושא "השיוויון בנטל"

הרב יוסף שיגר איגרת לנשיא בה קרא לו למנוע קרע בעם, וראשי ש"ס שהמליצו על נתניהו ציינו כי: "יש לנו חששות, מקווים שתוקם ממשלה רחבה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט וראשי ש"ס אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס התייצבו הבוקר (חמישי) במשכן הנשיא במסגרת סבב ההתייעצויות המסורתי עם נציגי הסיעות הנבחרות, שבו החל אתמול שמעון פרס כדי לאתר את מועמדו להרכבת הממשלה. בעוד מפלגת העבודה לא המליצה על איש מבין המועמדים, הביעו בבית היהודי ובש"ס תמיכה בבנימין נתניהו לראשות הממשלה. הרב עובדיה יוסף אף שיגר לנשיא איגרת אישית, שבה הביע דאגה נוכח האפשרות לקרע בעם בעקבות החוק לגיוס בני הישיבות.

גורמים בבית הנשיא אמרו בתגובה למכתב של הרב יוסף כי פרס עשוי לקחת על עצמו לתווך בין הסיעות החרדיות לשותפות הקואליציוניות בנושא החוק לשוויון בנטל. לדברי המקורות בבית הנשיא, פרס שוקל זאת בעקבות "לחץ רב" שמפעילות עליו הסיעות השונות.

אתמול כבר המליצו 50 חברי כנסת על ראש הממשלה המכהן, בהם נבחרי סיעת ישראל-ביתנו ויש עתיד. עוד צפויים להגיע היום לפגישה עם הנשיא נציגי יהדות התורה ומפלגת קדימה, שצפויים לתמוך גם כן בנתניהו, ואנשי מרצ, התנועה, חד"ש, רע"מ, תע"ל ובל"ד, שלא צפויים לתמוך באיש מהמועמדים.

בפתח פגישתם של ראשי ש"ס עם הנשיא הגיש דרעי לפרס את האיגרת של הרב יוסף. "במכתבו זה הוא מביע את דאגתו מקרע חלילה וחס בעם, ואת התקווה שלו שאתה הנשיא היחיד שיכול למצוא פתרון ומכנה משותף. זה לא עניין קואליציוני, אלא באמת נושא שעלול ליצור קרע בעם", אמר דרעי לפרס, "הודענו כל מערכת הבחירות שאנחנו נמליץ על בנימין נתניהו כראש הממשלה ואנחנו עומדים בהבטחתנו. למרות שיש לנו חששות, אין לנו מידע פורמלי ואנחנו מקווים שתוקם ממשלה רחבה ככל הניתן".

בצעד חריג, התיישב דרעי מצדו האחד של שולחן הדיונים, ואילו השרים אלי ישי ואריאל אטיאס התיישבו מצדו השני. "אחד הנושאים שהכי מדאיג אותי זה ניסיון להוביל לקרע בעם מצד אישים מסוימים שמתמקדים בניסיון לקעקע את עולם התורה", הוסיף ישי בפגישה, "כל ניסיון לסגור את עולם התורה ולפגוע באמונה של עם ישראל יביא לשסעים בעם. אני מאוד מוטרד. אני חש שיש תהליך מאוד מסוכן - הנקודה היא שאף אחד לא יצליח לפגוע בלומדי התורה".

גם יהדות התורה פנתה לנשיא פרס בבקשה שיתערב במגעים לחוק לשוויון בנטל. "יש לאפשר למי שרוצה ללמוד תורה לעשות זאת", אמר ח"כ יעקב ליצמן לנשיא.

מוקדם יותר היום הגיעה למשכן הנשיא יחימוביץ' מלווה בזקן חברי הכנסת, בנימין בן אליעזר, ובצעירת המשכן סתיו שפיר. "באין מועמד או מועמדת הקרובים לעמדתנו שיש ביכולתם להקים ממשלה", אמרה יו"ר העבודה בצאתה מהפגישה עם פרס, "הודענו לנשיא שאיננו תומכים באיש. אחריות לאומית קודמת לכל. ניתן גיבוי מלא למהלכים ביטחוניים נדרשים. נגבה את הממשלה בכל צעד של קידום השלום. את זה נעשה מהאופוזיציה. אין מדובר חלילה בפסילה אישית, אלא בפערים אידיאולוגיים". לדברי יחימוביץ', "השילוב של הליכוד-ביתנו עם יש עתיד מקצין אפילו עוד יותר את הימין הכלכלי".

זמן קצר לאחר שעזבו נציגי מפלגת העבודה את בית הנשיא, נכנסו בשעריו נבחרי הבית היהודי. "בפעם האחרונה שהמפלגה שלנו היתה 12 מנדטים, הייתי בן חמש", אמר בנט לפרס, "אתה אחרי עשורים של עשייה למען ישראל. למדתי ממך לראות בקשיים הזדמנויות. בשנה האחרונה זכינו לחרוש את הארץ. יצא לי לעשות מעל 500 מפגשים עם הציבור. למדתי שקם דור חדש שלא רוצה שיח שנאה כלפי דתיים, חילוניים וערבים ולא כלפי אף קבוצה. רוב עם ישראל מסכים על רוב הדברים. במקום לעסוק במחלוקות, יש מספיק נושאים שבהם אפשר לטפל. להחזיר ערכים, לקדם את הפריפריה".

בנט אף התגייס לסוגיית השוויון בנטל, שעל פי ההערכות עשויה להיות מכנה משותף מרכזי בקואליציה שאליה יחברו הליכוד-ביתנו, יש עתיד ומפלגתו שלו. "העם רוצה לחבר את הציבור החרדי לחברה הישראלית בתבונה ואהבה מתוך הבנה שהם אחינו", אמר, "לח"כים חדשים יש חיסרון של היעדר ניסיון אבל גם יתרון של היעדר ניסיון ואמונה שאפשר לשנות. אנחנו מחויבים רק לעם ישראל". "אנחנו ממליצים על בנימין נתניהו. אמרנו זאת לאורך מערכת הבחירות ואנחנו מחויבים לכך", סיכם.

פרס הצהיר שבכוונתו להשלים את ההתייעצויות עם נציגי המפלגות בהקדם האפשרי. "אשתדל לעשות זאת בדחיפות הנדרשת, מבלי לקפח את האפשרות של כל אחת מהסיעות להשמיע את עמדתה במלואה", אמר הנשיא. בסביבתו סבורים כי יכריז על החלטתו ויטיל את הרכבת הממשלה על המועמד הנבחר היום (חמישי) או לכל המאוחר מחר (שישי). יצוין כי מדובר בהליך כמעט חסר משמעות, שכן נתניהו נהנה מרוב ברור בקרב המפלגות השונות, וממילא מתנגדיו הבהירו כי אין בכוונתם להמליץ על מועמד אחר במקומו. על פי ההערכות, ראש הממשלה המכהן יזכה - בסופו של דבר - לתמיכתם של 83 מבין חברי הכנסת החדשה. 

אתמול היו נציגי הליכוד-ביתנו הראשונים להתייצב אצל פרס. "תוצאות הבחירות ברורות. אנחנו שואפים לממשלה רחבה ויציבה", אמר השר גדעון סער והבהיר כי אין כיום מועמד מלבד נתניהו להקמת הממשלה. נתניהו עצמו לא בא לנשיא וכמוהו גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. במקומם העבירו את ההמלצה סער, השר גלעד ארדן וחברי הכנסת זאב אלקין (ליכוד), דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו). 

לאחר שנציגי הליכוד-ביתנו עזבו את המשכן, התייצבו במקום נציגי מפלגת יש עתיד, ובראשם יאיר לפיד. לפיד הבהיר לנשיא מיד כי סיעתו תומכת במועמדותו של נתניהו. "במצע יש עתיד כתוב שראש המפלגה הגדולה ביותר צריך להיות ראש הממשלה. נתניהו עומד בראש המפלגה הגדולה ואנחנו ממליצים עליו כראש ממשלה", אמר לפיד לנשיא. דבריו סתרו הערכות בגוש המרכז-שמאל לפני הבחירות, שלפיהן לפיד עשוי לחבור למפלגת העבודה ולמפלגת התנועה וימליץ על מועמד מטעמן.

אתמול התברר שלפיד ממילא לא התכוון לתמוך במהלך כזה. ״אני רוצה להזכיר לכם שבעבר, בתום מערכת הבחירות, נהוג היה לנהל משא ומתן קדחתני על השאלה על מי ממליצים לנשיא שיהיה ראש ממשלה. זה לא קרה הפעם, פשוט מפני שבמצע שלנו כתוב, שמי שצריך להרכיב את הממשלה הוא ראש המפלגה הגדולה ביותר. התכוונו לזה כשכתבנו את זה, זה הדבר הנכון, זה מה שהמלצנו עכשיו לנשיא, וזוהי בעיני הפוליטיקה החדשה, שלא עוסקת במה שטוב למפלגה אלא במה שטוב למדינה". 

עם זאת, לפיד הבהיר כי מפלגתו עדיין רחוקה מהצטרפות לממשלת נתניהו. "זה לא אומר שנשב בקואליציה, שום דבר עוד לא סגור, אבל מה שמדינת ישראל זקוקה לו הוא שתוקם פה ממשלה שלא יהיו בה שרים ללא תיק, שתביא לשוויון בנטל ושתחזור לשולחן המשא ומתן המדיני". לפיד, שלא דיבר עד כה באופן פומבי על דרישותיה של יש עתיד במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, אמר אתמול כי "בימים האחרונים אומרים לי כל הזמן שאני צריך 'להנמיך ציפיות'. שצריך להסביר לציבור שמה שמבטיחים בקמפיין לא בהכרח קורה במציאות. אני לא רוצה להנמיך ציפיות, אני רוצה להגביה ציפיות. אני רוצה שנגיד לעצמנו שגם אם זה ייקח זמן, וגם אם נפסיד פה ושם בקרבות, אנחנו ננצח במלחמה על אופייה של מדינת ישראל ועל הזכות של כל אזרח לחיות פה חיים נורמליים, הוגנים, ובעיקר ביחד".    

פרס ניצל את המפגש בין השניים כדי לברך את לפיד וסיעתו על ההישג בבחירות. "גם אני ניסיתי להקים מפלגה ויצאנו מהניסיון הזה בשן ועין יחסית אליכם", נזכר פרס בחיוך מריר. אחר כך בירך את חברי מפלגתו של לפיד שנכחו בחדר ואמר: "אני מברך אתכם על הפרופורציה בין גברים לנשים ברשימה שלכם ועל כך שכולכם פנים חדשות".

מוקדם יותר אתמול (רביעי) הגיש יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, אליקים רובינשטיין, את תוצאות הבחירות הרשמיות לנשיא פרס. "קיווינו להגיע ל-70 אחוזי הצבעה, אבל גם 68 אחוזים זה בדרך", פתח רובינשטיין והזכיר את קמפיין "משטרת הקיטורים" שבו השקיעה ועדת הבחירות שנועד להעלות את אחוז ההצבעה בישראל. לדבריו, "מספר הקולות הפסולים עומד על כ-40 אלף, אבל 270 אלף קולות הלכו לרשימות שלא נכנסו לכנסת. מדובר באובדן של עשרה מנדטים".

רובינשטיין מתח ביקורת על חוק הבחירות הנוכחי וטען שהוא אינו תואם את המציאות התקשורתית בישראל. הוא גם התבדח עם הנשיא פרס, כשהזכיר שהחוק נכנס לתוקפו ב-1959, השנה שבה נכנס פרס לראשונה לכנסת. "יש לקחים שראוי להפיק תוך הליכה עם רוח העידן בתחום המתפתח של וירטואליה וסלולריה. אנו שומעים תעמולה עד אין קץ ואכיפת האיסור קשה במיוחד עד בלתי אפשרית", הוסיף רובינשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ