פרס החליט: נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה

82 חברי כנסת מיועדים המליצו בפני הנשיא על נתניהו. הטקס הרשמי צפוי להתקיים במוצאי שבת בבית הנשיא. בלב הדיונים עם פרס עמד נושא השוויון בנטל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, שמעון פרס, החליט הערב (חמישי) להטיל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להרכיב את הקמת הממשלה הבאה. פרס צפוי לזמן את נתניהו לטקס הרשמי שיתקיים בבית הנשיא במוצאי שבת. היום סיים פרס את סבב ההתייעצויות עם סיעות הכנסת החדשה. 82 חברי כנסת הביעו תמיכה בנתניהו לראשות הממשלה: אנשי מפלגות הליכוד-ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה וקדימה. 38 חברי כנסת הודיעו לנשיא, באמצעות נציגי סיעותיהם, כי הם אינם תומכים באיש מהמועמדים.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר היום לפרס כי מפלגתו תומכת במועמדותו של נתניהו. בהמשך הוא קיים פגישה ראשונה עם מספר 2 בליכוד-ביתנו, אביגדור ליברמן, כדי לבחון את כניסתה של המפלגה לקואליציה החדשה. "בפעם האחרונה שהמפלגה שלנו היתה 12 מנדטים, הייתי בן חמש", אמר בנט לפרס, "אתה כבר היית אז אחרי עשורים של עשייה למען ישראל”. אחר כך התייחס לסוגיית השוויון בנטל ואמר, "העם רוצה לחבר את הציבור החרדי לחברה הישראלית בתבונה ואהבה מתוך הבנה שהם אחינו".

גיוס תלמידי הישיבות עמד היום בלב הדיונים בבית הנשיא, מצד המפלגות הרואות עצמן חברות בממשלה העתידית. הסיעות החרדיות קראו לנשיא להתערב במשא ומתן הקואליציוני ולהפעיל את כובד משקלו כדי למנוע מיש עתיד והבית היהודי לקדם חוק מרחיק לכת לשוויון בנטל. אריה דרעי אף הגיש לפרס אגרת אישית שכתב לו הרב עובדיה יוסף, בה הביע דאגה נוכח האפשרות לקרע בעם בעקבות החוק לגיוס בני הישיבות.

פרס עם נציגי הליכוד ביתנו בבית הנשיאצילום: מארק ניימן / לע"ם

גורמים בבית הנשיא אמרו בתגובה למכתב של הרב יוסף כי פרס עשוי לקחת על עצמו לתווך בין הסיעות החרדיות לשותפות הקואליציוניות בנושא החוק לשוויון בנטל. לדברי המקורות בבית הנשיא, פרס שוקל זאת בעקבות "לחץ רב" שמפעילות עליו הסיעות השונות.

בפתח פגישתם של ראשי ש"ס עם הנשיא הגיש דרעי לפרס את האגרת של הרב יוסף. "במכתבו זה הוא מביע את דאגתו מקרע חלילה וחס בעם, ואת התקווה שלו שאתה הנשיא היחיד שיכול למצוא פתרון ומכנה משותף. זה לא עניין קואליציוני, אלא באמת נושא שעלול ליצור קרע בעם", אמר דרעי לפרס, "הודענו כל מערכת הבחירות שאנחנו נמליץ על בנימין נתניהו כראש הממשלה ואנחנו עומדים בהבטחתנו. למרות שיש לנו חששות, אין לנו מידע פורמלי ואנחנו מקווים שתוקם ממשלה רחבה ככל הניתן".

בצעד חריג, התיישב דרעי מצדו האחד של שולחן הדיונים, ואילו השרים אלי ישי ואריאל אטיאס התיישבו מצדו השני. גורמים בש"ס ציינו אתמול כי הדבר נבע מעימות מוקדם בין ישי לדרעי בשאלה מי מהם יישב ליד הנשיא. "אחד הנושאים שהכי מדאיג אותי זה ניסיון להוביל לקרע בעם מצד אישים מסוימים שמתמקדים בניסיון לקעקע את עולם התורה", הוסיף ישי בפגישה, "כל ניסיון לסגור את עולם התורה ולפגוע באמונה של עם ישראל יביא לשסעים בעם. אני מאוד מוטרד. אני חש שיש תהליך מאוד מסוכן - הנקודה היא שאף אחד לא יצליח לפגוע בלומדי התורה". גם יהדות התורה פנתה לנשיא פרס בבקשה שיתערב במגעים לחוק לשוויון בנטל. "יש לאפשר למי שרוצה ללמוד תורה לעשות זאת", אמר ח"כ יעקב ליצמן לנשיא. פרס נעתר לבקשה אחרת של יהדות התורה והחליט לדחות את פרסום החלטתו למוצאי שבת, כדי למנוע מהמועמד הנבחר לפתוח במגעים קואליציוניים בשבת ולחלל אותה.

מוקדם יותר הגיעה למשכן הנשיא יחימוביץ' מלווה בזקן חברי הכנסת, בנימין (פואד) בן אליעזר, ובצעירת המשכן סתיו שפיר. "באין מועמד או מועמדת הקרובים לעמדתנו שיש ביכולתם להקים ממשלה", אמרה יו"ר העבודה בצאתה מהפגישה עם פרס, "הודענו לנשיא שאיננו תומכים באיש. אחריות לאומית קודמת לכל. ניתן גיבוי מלא למהלכים ביטחוניים נדרשים. נגבה את הממשלה בכל צעד של קידום השלום. את זה נעשה מהאופוזיציה. אין מדובר חלילה בפסילה אישית, אלא בפערים אידיאולוגיים". לדברי יחימוביץ', "השילוב של הליכוד-ביתנו עם יש עתיד מקצין אפילו עוד יותר את הימין הכלכלי".

זהבה גלאון, יו"ר מרצ פנתה אל הנשיא ואמרה: "מרצ לא תמליץ על אף מועמד. אנו מודאגים כי בשל תוצאות הבחירות, הממשלה הבאה תמסמס את פתרון השלום ואת פתרון שתי מדינות לשני עמים". ציפי לבני, יושבת ראש התנועה הצהירה כי לא תמליץ על מועמד להרכבת הממשלה וכי התנועה תמתין עד לאחר הרכבת הממשלה ולאחר גיבוש הממשלה החדשה, על מנת לקבוע את עמדתה.

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר תע"ל אמר: "מפלגתנו מייצגת מיעוט, ובחרנו להיות חלק מהאופוזיציה. אנו מוחים על כך שנשמעות קריאות לפיהן חלק מהשחקנים לא היו רוצים לראות אותנו הן באופוזיציה והן בקואליציה ולשמוע את קולנו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ